TOPlist

Musk není žádný troškař. Za koupi celého Twitteru nabízí astronomickou částku

elon musk nasa spacex crew demo

Před deseti dny technologickým světem otřásla zpráva, že excentrický miliardář Elon Musk koupil 9,2% podíl Twitteru za téměř 3 miliardy dolarů (cca 45 miliard korun), což z něj udělalo největšího akcionáře mikroblogovací sociální sítě. Jak se ale zdá, vlastnit část populární sociální sítě už Muskovi nestačí: v dopise zaslaném komisi pro kontrolu cenných papírů Spojených států a vedení Twitteru stojí, že má zájem o nákup 100 % akcií firmy.

V dopise se dále píše, že Twitter má „mimořádný potenciál“, k jehož dosažení mu může pomoci. Po nákupu téměř 10procentního podílu si totiž uvědomil, že „společnost nebude prosperovat ani sloužit současnému sociálním imperativu při zachování současné podoby.“ Musk dodal, že plánuje stažení Twitteru z burzy a jeho přeměnu na společnost s ručením omezeným. Za zbývající balík akcií nabízí 54,2 dolarů za kus (cca 1 209 korun), tedy celkem přibližně 43 miliard dolarů (cca 959 miliard korun). Hodnota Twitteru se přitom odhaduje na 37 miliard dolarů (cca 825 miliard korun). Tato částka by pro Muska neměla být problém: jeho jmění odhadl Bloomberg na přibližně 260 miliard dolarů (cca 5,8 bilionu korun).

Předložil jsem svou poslední a nejlepší nabídku. Pokud nebude přijata, musel bych přehodnotit svou pozici jakožto akcionáře,“ uzavřel svůj dopis Musk. Vlastník firem jako Tesla či SpaceX očividně chce vehementně rozšířit své portfolio vlastněných společností. Prozatím není jasné, jaké má s Twitterem plány do budoucna, tedy mimo transformace jeho právnické formy. V minulosti totiž patřil mezi jeho hlasité kritiky, obzvláště pokud došlo na omezování svobody slova.

V reakci na oznámení poskočila hodnota akcií Twitteru před otevřením burzy o 13 procent, zatímco hodnota Tesly naopak klesla o 1,5procentního bodu – akcionáři výrobce automobilů mají strach, že Musk bude až příliš rozptýlen svou „novou hračkou“. Z toho plynou obavy, že se bude méně soustředit na rozvoj automobilky.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku