Tohle není apríl! Elon Musk se za 3 miliardy dolarů stal největším akcionářem Twitteru

Jeden z nejbohatších lidí na planetě, Elon Musk, vyrazil na nákupy. Jeho cílem se stala populární sociální síť Twitter, kam přispívají nejen miliony lidí po celém světě, ale oblíbil si jí také sám excentrický miliardář. Podle formulářů podaných u komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států získal Musk 9,2% podíl v Twitteru, což z něj učinilo největšího akcionáře této sociální sítě. V reakci na zprávu vyletěly akcie Twitteru o zhruba 25 procent.

twitter musk
Akcie Twitteru po oznámení Muskova nákupu raketově vzrostly

Musk veřejně neuvedl, kolik za tento podíl zaplatil, nicméně podle cen, za kterých zavřela burza obchodování v pátek se jednalo o cenu přibližně 2,9 miliardy dolarů (cca 45 miliard korun), přičemž s pondělním růstem akcií má nyní jeho podíl hodnotu přibližně 3,5 miliardy dolarů (cca 68 miliard korun).

elon musk nasa spacex crew demo
S podílem 9,2 procenta se Elon Musk stal největším akcionářem Twitteru

Jaké má Elon Musk s Twitterem plány není pro tuto chvíli jasné, nicméně v minulosti patřil k nejhlasitějším kritikům některých kroků oblíbené sociální sítě. „Vzhledem k tomu, že Twitter slouží de facto jako veřejné náměstí, nedodržování zásad svobody slova zásadně podkopává demokracii. Co by se mělo změnit?“ napsal Musk na Twitter minulý měsíc. Ačkoli mu zakoupený podíl nedává možnost jednomyslně rozhodovat o následujících krocích společnosti, bezesporu se stane významnou silou, která bude sociální síť tlačit ke změnám, alespoň podle analytika Dana Ivese z Wedbush Securities.

Elon Musk je na Twitteru velmi populární. Jeho myšlenky sleduje přes 80 milionu lidí, což je v rámci generálních ředitelů velkých společností absolutně nejvíce. Pro srovnání – Tím Cook se pyšní více než 13 miliony sledujících, Sundar Pichai dosáhl na 4,2 miliony sledujících, Jeffa Bezose sleduje 3,8 miliony lidí a Satya Nadella má „pouze“ 2,7 milionu sledujících.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku