TOPlist

Motorola Milestone 2: Rychlík s QWERTY klávesnicí bez českého občanství (recenze)

Velká recenze telefonu s Androidem 2.2, 1GHz procesorem, 5MPx fotoaparátem a hardwarovou klávesnicí

Když Motorola uvedla na konci roku 2009 na trh první Milestone, slavila s ní ve světě nebývalý úspěch a tak bylo jasné, že se časem dočkáme nástupce, kterého vám představíme v dnešní recenzi. Bohužel pro nás, v České republice se Milestone 2 oficiálně neprodává a telefonu tak chybí podpora české lokalizace. Rozhodně má ale co nabídnout a zájemce bude lákat na kvalitní QWERTY klávesnici, 1GHz procesor a 5MPx fotoaparát.

Za zapůjčení děkujeme internetovému obchodu MAX-Shop.cz, kde si Motorolu Milestone 2 můžete zakoupit.

- - -

Klady (+)
hardwarová klávesnice
signalizační diody
zpracování a design
HD záznam videa
vzdálená správa MyMOTOBLUR
bonusový software
 
Zápory (-)
umístění horní řady kláves
optimalizace prostředí MOTOBLUR
růžový nádech u některých fotografií
absence české lokalizace

Obsah balení
Telefon nalezneme v relativně malé nestandardně provedené papírové krabici.  K jejímu obsahu se dostaneme vysunutím vnitřní části. První spatříme samotné zařízení v horní částí a po jeho vyklopení se můžeme pustit do vybalování příslušenství. Motorola se bohužel příliš nepředala a telefon tedy doprovází pouze baterie o kapacitě 1 390 mAh, synchronizační USB kabel, cestovní nabíječka s USB konektorem, stereo sluchátka/headset  a několik tištěných brožurek a manuálů. Potěší alespoň 8 GB MicroSDHC karta class 2, které je standardní součástí balení.

- - -

Sluchátka s 3,5 mm jackem se řadí co se kvality reprodukce zvuku týče do průměru, zejména díky potlačenému basovému spektru. K tomu, aby vás netlačila do uší, slouží molitanové návleky. Na kabelu vedoucím od pravého měniče nalezneme mikrofon. Tlačítko pro ztlumení či regulaci hlasitosti bychom ale hledali marně. Ke sluchátkům je navíc přibalen náhradní pár molitanových návleků a klips sloužící k uchycení headsetu na oděv.

- - -

Vzhled a zpracování
Podobnost Milestone 2 se svým předchůdcem je více než zřejmá. I v tomto případě je konstrukce tvořena díly z plastu a hliníku. Změnila se však barevná kombinace, ze zlato-černé na méně agresivní tmavě modro-černou. Hmotnost telefonu je poctivých 169 gramů (včetně baterie) při tloušťce 13,7 milimetrů a nelze jej tedy označit za nejlehčí, avšak do ruky padne dobře a celkově bych konstrukční zpracování hodnotil kladně. Ani při silnějším promačkání kryt telefonu nijak nevrže a jednotlivé díly dostatečně lícují.

- -  -

Přední straně dominuje kapacitní displej s úhlopříčkou 3,7″ a rozlišením 480 × 854 pixelů, který je lemován kovovým rámečkem s chromovým zbarvením, navíc je displej proti poškrábání chráněn ochranným sklem. Pod displejem se nachází čtyři tradiční senzorová tlačítka a nad ním nalezneme telefonní reproduktor, kterému dělá společnost signalizační dioda, světelné čidlo a proximity senzor. Dioda informuje zelenou barvou o zmeškaných událostech a červenou o potřebě dobití baterie, avšak možnost jakéhokoliv nastavení v systému chybí.

- - -

Na horní hraně se setkáme s tlačítkem Power/Lock a hned vedle něj výrobce umístil 3,5 mm výstup na sluchátka. Ten však není nijak vystouplý a při pohledu ze zadní strany je vidět kus jacku zasunutých sluchátek. Co mě zaráželo, byly drobné výpadky zvuku, ke kterým docházelo, když jsem poslouchal hudbu přes (jakákoliv) sluchátka. Nicméně v internetových diskuzích jsem o tomto problému nenašel žádnou zmínku, pravděpodobně se tedy jedná o vadu testovaného kusu. Samotné umístění tlačítka Power mi také nepřijde příliš  šťastné. Pokud chcete zařízení používat v jedné ruce, musíte kvůli stisku zbytečně přehmatávat prsty. Kdyby bylo tlačítko nalevo, daný úkon by byl mnohem snadněji proveditelný. Spodní hrana se pyšní duálním mikrofonem (technologie Crystal Talk), takže je kvalita hovoru velmi čistá, protože dochází k odfiltrování nežádoucího šumu.

- - -

Na levém boku je umístěn nekrytý nabíjecí a synchronizační mini-USB konektor, vedle kterého se v případě nabíjení rozsvítí bílá signalizační dioda a při nabité baterii opět zhasne. Pravý bok je osazen tlačítky pro regulaci hlasitosti a nechybí ani spoušť fotoaparátu. Toto tlačítko má díky přítomnosti autofocusu hned dvě polohy. Namáčknutím zaostříte a úplným stiskem dojde k vyfocení, přičemž k uvedení do první polohy stačí vyvinout velmi slabý tlak.

- - -

Záda  telefonu jsou osazena čočkou 5MPX fotoaparátu, který doplňuje duální dioda. Kousek od optiky je umístěný systémový reproduktor. Jeho hlasitost je dostatečná, ale celková kvalita zvuku patří spíše do průměru. Sejmutí krytu zadní strany lze provést jednoduchým tahem oběma palci směrem k reproduktoru. Tím se dostaneme k baterii o kapacitě 1 400 mAh a po jejím vytažení také ke slotu na microSD karty. Jak jsem již zmínil v úvodu, dodávaná karta disponuje kapacitou 8 GB, ale v případě potřeby si můžete dokoupit kartu až do velikosti 32 GB. Přítomnost slotu na SIM kartu asi nikoho nepřekvapí, ale přesto k němu mám drobnou výtku. Samotná SIM karta se totiž vkládá trochu zvláštním způsobem, kdy je potřeba po částečném zasunutí kartu lehce přizvednout a až poté zcela zapadne. Když jsem na tento princip přišel, výměna karty mi již nečinila sebemenší potíže, avšak poprvé mi to chvíli času zabralo a nakonec jsem o radu požádal dodávaný manuál.

Hardwarová klávesnice
Mezi hlavní přednosti Motoroly Milestone 2 můžeme zařadit výsuvnou QWERTY klávesnici. Zde se po stránce designu a ergonomie oproti původní Motorole Milestone odehrálo celkem dost změn. Místo D-Padu nalezneme mezi 45 tlačítky kurzorové klávesy, které nám usnadní orientaci v systému. Díky odstranění relativně rozměrného ovládacího prvku také došlo ke zvětšení jednotlivých kláves. Rozložení do čtyřech řad ovšem zůstalo a samostatnou numerickou řadu bychom tedy hledali marně. Drobnou náplastí je tlačítko Alt Lock, které telefon přepne do režimu stálého psaní sekundárních znaků (čísla, symboly). Tlačítka jsou rozměrná, avšak relativně plochá a jejich stisk doprovází lehké cvaknutí. K překlepům při psaní docházelo jen výjimečně a po krátkém seznámení jsem si na klávesnici velmi rychle zvykl.

- -

- -

Za největší neduh bych označil poměrně blízké umístění horní řady vůči vrchnímu dílu s displejem. Máte-li prsty větších rozměrů, určitě doporučuji důkladný test klávesnice před koupí. Snadno se vám jinak při psaní stane, že při zadávání znaků z horní řady budete prsty nepříjemně často narážet do horního dílu. Ti, co měli něco do činění s předchůdcem Motoroly Milestone 2, jistě nepřekvapí mechanismus konstrukce výsuvné klávesnice. Ta totiž není podporována žádným systémem pružin a celá dřina se tedy přesouvá na vaše bedra (tedy spíše prsty). Nejedná se ovšem o nic náročného a s trochou cviku není problém klávesnici vysunout či zasunout jednou rukou. Samotné zpracování je na velice dobré úrovni a po zhruba třech týdnech používání nepozoruji na výsuvném mechanismu žádnou větší vůli a opotřebení.

- - -
Pro srovnání: Takto byla řešena klávesnice u původní Motoroly Milestone 

V případě potřeby napsání krátkého textu můžete použít nativní softwarovou klávesnici nebo (též předinstalovanou) klávesnici Swype. Na té probíhá zadávání slov pouhým tahem prstu po znacích na klávesnici. Bohužel však není dostupný český slovník, což používání Swype trochu komplikuje, ale neoficiální cestou by neměl být problém českou databázi slov do telefonu dohrát. Na nativní systémové klávesnici se mi rovněž psalo dobře a díky relativně velkému displeji jsem neměl problém s přesným strefováním do požadovaných znaků.

- - -

Hardwarové parametry
Operační systém: Android 2.2 s uživatelským prostředím MOTOBLUR
Procesor: Texas Instruments OMAP 3630, 1 GHz, PowerVR SGX530 GPU
Displej: kapacitní, 3,7″, FWVGA (840 × 854 px), 16 milionů barev, TFT, Gorilla Glass
Paměť: 512 MB RAM, 8 GB vnitřní paměť (6,6 GB přístupných uživateli), slot na microSDHC karty
Telefon: čtyřpásmový GSM modul (GPRS/EDGE třídy 12), 3G/HSDPA (900/2100 MHz)
Konektivita: Bluetooth 2.1 (A2DP, AVRCP, BPP, HFP, HID, HSP, OPP, PAN), Wi-Fi 802.11b/g/i/n, USB 2.0/micro USB
GPS: ano, podpora A-GPS, digitální kompas
Fotoaparát: 5 MPx, autofocus, přisvětlovací duální LED dioda, záznam videa v HD rozlišení (720p) při 28 FPS
Rozměry: 60,5 × 116,3 × 13,7 mm
Hmotnost: 169 gramů včetně baterie
Hardwarová klávesnice: ano, 4 řady, 45 kláves, směrové klávesy
Baterie: Li-Ion 1 400 mAh
Další informace: 3,5mm jack na sluchátka, pohybový senzor, proximity senzor, světelný senzor, notifikační dioda, notifikační dioda nabíjení, duální mikrofon, technologie Crystal Talk

Displej, procesor a výkon
Zařízení je osazeno 3,7″ FWVGA (840 x 854 px) TFT displejem, který proti poškrábání chrání Gorilla Glass. Jemnost je velmi dobrá (264 PPI) a ani podání barev není špatné, ale například Super AMOLED technologie by displeji slušela mnohem více. Poměrně dobré jsou pozorovací úhly, nicméně na slunci telefon vypadá spíše jako zrcátko a ani při maximální úrovni jasu není příliš dobře čitelný. Kapacitní technologie nám umožňuje používat multidotykové ovládání ve vybraných systémových aplikacích. Světelný senzor šetří baterii automatickou regulací podsvícení a pohybový senzor v podporovaných aplikacích uzpůsobuje orientaci displeje podle aktuální polohy.

- -
Uživatelské prostředí MOTOBLUR podporuje rotaci displeje i na hlavní obrazovce

Motorolu Milestone 2 pohání výkonný 1GHz procesor od Texas Instruments (typ OMAP 3630 ) s grafickým akcelerátorem PowerVR SGX530. Pro potřeby systému a aplikací je připraveno 512 MB RAM, ale o polovinu větší kapacita by telefonu slušela daleko více. K dispozici je dále 8GB vnitřní paměť, ze které je pro vaše data volných zhruba 6,6 GB. Samotný systém Android ve verzi 2.2 běhá velmi svižně, i když nějaké výjimky by se našly. Například při odemykání zařízení není posun úplně plynulý a čas od času se objeví drobný lag při pohybu v uživatelském prostředí. Těžko říct, kdo má více zpytovat svědomí, zda vývojáři Androidu, či Motorola se svým prostředím MOTOBLUR, ale spíše bych to viděl na problém s trochu ledabylou optimalizací uživatelského prostředí Motoroly. U aplikací jsem na problémy s rychlostí či pomalejší reakce nenarazil. Drobnou vadou na kráse operačního systému je fakt, že zde chybí podpora češtiny, protože se telefon v České republice oficiálně neprodává.

- -

Co se týče benchmarků, tak zde jsme v programu Linpack naměřili výsledek 17,425 MFLOPS, Quadrant ukázal výsledek 1521 bodů a v Neocore jsme se dostali na hodnotu 39,3 FPS. Tyto údaje však berte pouze jako orientační, protože o celkové rychlosti při používání toho až tolik nevypovídají.

Přibližně před měsícem Motorola vydala oficiální aktualizaci na Android 2.3.3 pro americkou verzi Milestone 2 prodávanou u operátora Verizon pod názvem Droid 2. Časem by se update na tuto verzi Androidu měla dočkat i evropská Milestone 2. Na prodlevu má zřejmě vliv optimalizace prostředí MOTOBLUR, avšak díky relativně velké popularitě zařízení ve světě bychom se v následujících týdnech mohli dočkat i celé řady neoficiálních verzí ROM.

Bezdrátová komunikace, synchronizace a telefonování
Zařízení disponuje Bluetooth modulem ve verzi 2.1 s podporou protokolů EDR, OPP, A2DP a AVRCP. A2DP (Advanced Audio Distribution Profile) poslouží k připojení bezdrátových stereo sluchátek, AVRCP (Audio/Video Remote Control Profile) se používá jako protokol dálkového ovládání některých televizí či Hi-Fi soustav. Pod zkratkou EDR (Enhanced Data Rate) se skrývá vyšší přenosová rychlost a OPP (Object Push Profile) nabízí možnost přenosu souborů.

V případě bezdrátového modulu Wi-Fi je připravena podpora standardů 802.11b/g/i/n. Citlivost přijmu signálu je velmi dobrá. Ve srovnání s mým BlackBerry Bold 9000 vede Milestone 2 na plné čáře. Připojení k Wi-Fi probíhá bez nejmenších potíží, problémy se neobjevily ani při připojování do skrytých sítí. V případě potřeby můžete použít vestavěného průvodce, který vám s konfigurací pomůže. K synchronizaci multimediálního obsahu z telefonu do počítače slouží aplikace Media Share.

-

Synchronizace kontaktů, kalendáře a e-mailů tradičně probíhá přes účet Google. Dále se nabízí MOTOBLUR synchronizace, avšak obě možnosti vyžadují internetové připojení. Nemáte-li k němu přístup, je k dispozici také synchronizace přes USB kabel pomocí webového rozhraní Moto Phone Portal. To poslouží k přístupu ke kontaktům, historii, SMS, nastavení, fotografiím a ostatním souborům. Při prvním připojení zařízení vám bude nabídnuta instalace ovladačů. Pro připojení k Moto Phone Portal musíte vybrat položku Motorola PC Tools v nastavení USB připojení. To lze snadno provést po připojení k USB, rychlý přístup naleznete v informační liště. K synchronizaci multimédií poslouží program Motorola Media Link, který naleznete zdarma ke stažení na stránkách Motoroly. Po instalaci stačí pouze nastavit, který program se po připojení zařízení spustí.

- -

V zařízení nalezneme čtyřpásmový GSM modul s podporou HSPDA (s maximální teoretickou rychlostí 7,2 Mbps), GPRS a EDGE, obě třídy 12. Duální mikrofon odstraňuje okolní ruch, čemuž napomáhá zmíněná technologie Motoroly s názvem Crystal Talk. Kvalitu hovorů bych zařadil do nadprůměru a to platí i pro hlasitý odposlech. Nechybí proximity senzor, který automaticky zhasne displej v případě, že telefon při aktivním hovoru přiložíte k uchu. Tím se eliminuje možnost nechtěného stisku některého z tlačítek na displeji.

GPS navigace
Přítomnost GPS nikterak nepřekvapí, funkce aGPS a digitální kompas jsou již také samozřejmostí. První fixace trvá pár minut, další se pohybují v rozmezí od 20 sekund do 1 minuty. Samotné určení lokace je relativně přesné (aplikace mi hlásily toleranci okolo 9 metrů). A ač jsem přes průvodce nemohl dokončit kalibraci kompasu, fungoval přesně tak, jak měl a zařízení posloužilo jako výkonný pomocník při geoachingu. Motorola s telefonem nedodává žádný navigační software, takže je nutné zavítat do Android Marketu a nějakou navigaci stáhnout/zakoupit. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit navigaci Sygic Aura, která je navíc dostupná v týdenní trial verzi. Pro geocaching je jasnou volbou program c:geo. Přesnost GPS navigace jsem otestoval s programem RunKeeper a zaznamenaná trasa přesně odpovídala místům, kde jsem běhal, takže celkově si Motorola Milestone 2 za funkce spojené s GPS zaslouží pochválit.

- -

Výdrž: Běžný průměr
Baterie o kapacitě 1 400 mAh (mimochodem zcela shodná s předchozím modelem) řadí zařízení, co se celkové výdrže týče, do průměru. Nahlédnutím do papírových údajů zjistíte, že Milestone 2 by měl zvládnout 6 hodin při telefonování a 350 hodin v pohotovostním režimu. Při reálném používání jsem telefon k nabíječce připojoval po necelých dvou dnech, přičemž podsvícení displeje jsem nechal plně pod taktovkou světelného senzoru. Během dne jsem uskutečnil zhruba 25 minut hovorů a čas od času si krátil volnou chvíli surfováním na internetu přes datové přenosy a Wi-Fi. Výdrž by tedy mohla být lepší, ale vzhledem k použitému procesoru a velikosti displeje je hodnota srovnatelná s konkurenčními telefony jiných výrobců.

Fotoaparát a záznam videa
Vestavěný fotoaparát disponuje funkcí autofocus a ve výsledku pořizuje lehce nadprůměrné snímky v maximálním rozlišení 2592 x 1936 pixelů (5 MPx). Podání barev je věrné, ostrost dostatečná, i když v některých případech se objevují celkem výrazné přepaly. Za zhoršených světelných podmínek přijde vhod duální přisvětlovací LED dioda. V tomto případě je ale nutné počítat s tím, že reálná využitelnost je aplikovatelná pouze na malou vzdálenost, i tak ale diody nemají problém prosvítit středně velkou místnost.

- - -

- - -

S focením makra nemá telefon za dobrých světelných podmínek problémy, ale při nedostatečném světle se objevuje výrazný šum a nemilým zjištěním bylo, že snímky pořízené v těchto podmínkách mají uprostřed růžový nádech, což trochu snižuje jinak dobrý dojem z fotoaparátu.

 - - - 

V nastavení nechybí režimy pro focení panoramatických snímků, sport, portrét a makro. Na snímky můžete aplikovat rozličné barevné efekty, přidat GPS pozici a nabízí se také rychlé odeslání fotografie na váš profil na Facebooku a další služby pro sdílení fotografií (Flickr, Picasa). Software fotoaparátu nabízí funkci pro automatickou detekci obličeje, nicméně tu se mi nepodařilo otestovat, protože vždy po její aktivaci ji telefon zase sám vypnul :-).

-Telefon dokáže pořizovat poměrně zdařilé panoramatické fotografie

Motorola Milestone 2 umí nahrávat videa v HD rozlišení (720p) při 28 snímcích za vteřinu. Kvalita záznamu patří mezi lepší průměr a pokud vezmeme v potaz přítomnost duálního mikrofonu, mohla by být zvuková stopa u videa o něco kvalitnější, ale celkově si za kvalitu záznamu výrobce zaslouží pochválit.

Uživatelské prostředí MOTOBLUR a kontakty
Jako ostatní zařízení od Motoroly, i Milestone 2 disponuje uživatelským prostředím (a dalšími službami) MOTOBLUR. Já k němu však stále zaujímám poměrně skeptický postoj. Při prvním startu zařízení se nevyhnete založení MOTOBLUR účtu, tedy pokud jej již nemáte. Poté lze přes MOTOBLUR správce účtů přidat e-mailovou schránku, firemní e-mail (Microsoft Exchange) a další služby, tedy MySpace, Facebook, Twitter, Picasa, Photobucket, Yahoo Mail, Bebo, Last.fm, Skyrock a v neposlední řadě i klasický Google účet. Jako značnou nevýhodu shledávám možnost přidání pouze jednoho účtu u určitých služeb (například Twitter). Přihlašovací údaje se mimo jiné pojí s MOTOBLUR účtem a ukládají se na server Motoroly. To znamená, že v případě uvedení telefonu do továrního nastavení či přechodu na jiné zařízení stačí zadat přístupová data k MOTOBLUR účtu a zbytek bude automaticky synchronizován. Obdobná operace probíhá i v rámci nastavení hlavní obrazovky, rozložení widgetů se tedy taktéž zachovává.

Sám jsem spároval zařízení se svým Google účtem, Facebookem, Twitterem a službou Photobucket. V případě spárovaní s některou ze služeb si budete moci vybrat zdroj obrázků u jednotlivých kontaktů. Kontakty jsou zobrazovány ze všech služeb, což může být bez použití jednoho z nabízených (či vlastního) filtru velice nepřehledné. Navíc u nich chybí podpora diakritiky, což asi řadu uživatelů nepotěší.

- - -  -  -

Provedeme-li v aplikaci pro práci s kontakty pohybové gesto vlevo, uvidíme historii komunikace (hovory, SMS zprávy, e-maily nebo například soukromé zprávy na Facebooku). Po kliknutí na položku se rozbalí celá historie s daným kontaktem. Napravo se nachází aktivita uživatelů na sociálních sítích (tzv. „Happenings“), v tomto případě rozkliknutím zobrazíme historii sociálního působení dané osoby (uživatelské statusy, nové fotografie a další obsah).

- - - - -

Hlavní obrazovka je rozložena do sedmi ploch a pokud byste chtěli tento počet změnit, máte jednoduše smůlu. Zajímavými se však jeví Motorola widgety, paralelně s nimi samozřejmě lze používat klasické Android widgety. Od nich se liší zejména možností změny velikosti, podrobnější nastavení však chybí. Bohužel, mnohé z nich po zvětšení pouze zaberou více místa a informační hodnota zůstává stejná. Například widget Happenings zobrazí pouze jednu událost společně s profilovým obrázkem daného uživatele bez ohledu na to, jak moc jej roztáhnete. Při rozkliknutí uvidíme pouze okno s poslední událostí a k ostatním se musíte prokousávat pomocí pohybových gest. Naproti tomu widget Calendar nabírá s větší plochou více informací, avšak přibližně pět schůzek na widget, který zabírá celou plochu, je na můj vkus trochu málo. Naštěstí nám nic nebrání si další widgety stáhnout na Android Marketu.

-  -
Obrazovka uzamčeného zařízení

Celkem praktické se mi jevily widgety Sticky notes („nalepovací poznámky“) a Status update. Přes ně lze změnit statusy všech účtů na sociálních sítích, a to dohromady nebo jednotlivě. Já jsem jej však nepoužíval z důvodu použití aplikací třetích stran. Jednoduše jsem nepřišel na chuť synchronizaci, aplikacím a widgetům nabízeným skrze MOTOBLUR. A rozhodně nejsem sám, MOTOBLUR bývá v zahraničních diskuzích často označováno za jedno z nejslabších uživatelských prostředí současnosti.

- - - - -

Naproti tomu stojí vzdálená správa telefonu ovládaná přes webové rozhraní MyMOTOBLUR. Ta nabízí zjištění lokace telefonu, uvedení zařízení do továrního nastavení a přenos kontaktů. První dvě možnosti využijete zejména při ztrátě či zcizení telefonu. Určení lokace probíhá pomocí GPS nebo GSM, v druhém případě budete však muset počítat se značně vyšší nepřesností. Způsob vyhledávání záleží na tom, co jste dříve povolili. Uvedení telefonu do továrního nastavení z něj vymaže všechna data vyjma těch na paměťové kartě. Provedení této akce samozřejmě znamená, že se s telefonem již dále nespojíte. Import kontaktů probíhá pomocí CSV nebo vCard souboru a je dostupný i průvodce, jak tento soubor vytvořit s pomocí vašeho chytrého telefonu a vašeho e-mailového klienta či e-mailové schránky.

- - - - -

Bonusové MOTOBLUR aplikace
Accounts – správce účtů od Motoroly (nutno podotknout, že se jedná o zbytečnost, protože Android nabízí vlastního správce s podstatně lepším nastavením)
Battery Manager – celkem užitečná utilita, která nabízí tři různé mody správy spotřeby baterie (battery safer, smart a performance)
Social Networking – jak již název napovídá, jedná se o aplikaci umožňující přístup k sociálním sítím
Prostředí MOTOBLUR toho nepřináší moc nového, naopak zařízení zbytečně zpomaluje a drancuje baterii. Může se vám tak snadno stát, že vypnutím všech MOTOBLUR widgetů dosáhnete nárůstu výdrže i o 30 %. Vstřícným krokem Motoroly by byl rozvoj vzdálené správy (např. zablokování telefonu místo uvedení do továrního nastavení, aby jej šlo dále sledovat) a vypuštění samotného prostředí, alespoň do té doby, než bude reálně použitelné.

- -

Pro prohlížení internetu je připraven výchozí browser systému Android, který plně podporuje Flashové objekty (verze 10.1). Prohlížeč je svižný a stránky načítá velmi rychle (vše se odvíjí od rychlosti připojení). Drobným nešvarem je skrolování na náročnějších webech, které není úplně plynulé. Částečně můžete skrolování zrychlit tím, že v nastavení vypnete zobrazování Flashe.

Motorola do telefonu dále předinstalovala tyto nástroje
3G Mobile hotspot – snadné vytvoření hotspotu, skrze který budete dalším zařízením sdílet vaše 3G připojení
Cardock – speciální aplikace, která však najde využití pouze v případě, dokoupíte-li si k telefonu originální držák do automobilu od Motoroly
DLNA – nástroj streamování multimediálního obsahu do televizí s podporou této technologie
Media share – nástroj pro sdílení multimédií na sociální sítě a další služby
News – jednoduchá RSS čtečka, díky které můžete odebírat články z různých zdrojů, například SmartManie :-)
Phone Portal – aplikace, která zprostředkovává propojení s počítačem a komunikaci se synchronizačním software od Motoroly
QuickOffice – prohlížeč dokumentů formátu Office
Task Manager – správce běžících programů od Motoroly umožňující jednoduché ukončování aplikací

- - - - -

Rozšiřující příslušenství pro Milestone 2
K Milestone 2 lze za necelých 1 000 Kč dokoupit multimediální kolébku. S její pomocí budete moci pohodlněji sledovat filmy, poslouchat hudbu, případně zařízení použít jako digitální rámeček. Když je do ní je vloženo zařízení, nahradí domovskou obrazovku speciální aplikace Multimedia Station, jejího zástupce byste však v programech hledali marně. Já jsem na to přišel čistě náhodou, když jsem telefon vytahoval z pouzdra, které se uzavírá pomocí magnetu. Detekce kolébky tedy probíhá na základě magnetu. Ke kolébce se dodává i nabíječka, abyste telefon rovnou mohli dobíjet.

-

Držák do auta je dalším příslušenstvím, které si můžete k Milestone 2 pořídit a také k němu obdržíte nabíječku. Poslouží ke snazší a bezpečnější manipulaci se zařízením v autě a dostupný je po přepočtu zhruba za cenu 700 Kč. Stejně jako kolébka, i držák má svou vlastní aplikaci Cardock, skrze kterou můžete snadno přistupovat k navigačnímu software, kontaktům a dalším důležitým položkám v systému.

- -

Hodnocení
Motorola Milestone 2 se nám líbila a je veliká škoda, že se oficiálně v České republice neprodává. Potěšilo nás celkové dílenské zpracování a kvalita hardwarové klávesnice, na které se píše opravdu pohodlně. Výkonný procesor s taktem 1GHz spolehlivě postačí nejen pro běžné systémové úkony, ale i pro hraní náročnějších her, kde najde uplatnění grafický akcelerátor PowerVR SGX530.

Kdyby výrobce z telefonu zcela vypustil uživatelské prostředí MOTOBLUR (nebo jej alespoň lépe optimalizoval), byly by naše dojmy ještě o něco pozitivnější, ale takhle musíme za občasné prodlevy při používání udělit záporné body. U telefonu s 1GHz procesorem se opravdu nehodí, aby byla animace odemykání obrazovky trhaná a čas od času se drobný zásek objeví i při posouvání mezi jednotlivými plochami či při skrolování v seznamu aplikací. Pokud jste tyto neduhy ochotni překousnout a nevadí vám absence české lokalizace, pak se vám Milestone 2 bude líbit. Do karet ji hraje také poměrně příznivá cena, která se v neoficiální distribuci pohybuje okolo 8 400 Kč.

Autor článku Jiří Hanč
Jiří Hanč

Kapitoly článku