Domů » Bleskovky » Mobilní vychytávky z dílny Microsoftu: kryt s e-ink displejem a herní ovladač

Mobilní vychytávky z dílny Microsoftu: kryt s e-ink displejem a herní ovladač

Microsoft Research je výzkumná dceřiná společnost Microsoftu, jejíž zaměstnanci spolupracují s akademickými, vládními a průmyslovými výzkumníky na zajímavých technologických inovacích. Z nich se pak mohou vyklubat řešení, která Microsoft nasadí u svých reálných produktů. V tomto týdnu byly ukázány starší prototypy hned dvou druhů příslušenství pro smartphony.

E-ink displej pro Lumii 640

Prvním příslušenstvím je flipové pouzdro pro smartphone, na jehož vnitřní straně se nachází samostatný e-ink displej. Prototyp byl demonstrován na stařičké Lumii 640, koncept by ale mohl fungovat i na modernějších zařízeních. E-ink displej má velkou výhodu v energetické nenáročnosti, při prostém zobrazování statického obsahu nespotřebovává žádnou energii, potřebuje ji pouze k překreslování.

Na sekundární displej by tak mělo být možné „odkládat“ bokem různé prvky prostředí či rovnou celé aplikace, aby nezabíraly místo na displeji hlavním a přitom byly pořád na očích. Prototyp displeje není dotykový a ovládá se pěticí tlačítek pod ním, nicméně v popisu projektu je zmíněna i případná podpora dotyků pro další scénáře, např. pro zobrazení klávesnice.

Přestože se jedná zhruba o tři roky starou práci, zveřejněna byla až nyní. Paradoxně tento koncept letos použila společnost Lenovo u Yoga Booku C930.

Lenovo Yoga Book C930: dotykovou Halo klávesnici nahrazuje e-ink displej

V budoucnu budou skládací zařízení se dvěma displeji (nebo jedním ohebným panelem) čím dál častější. V případě Microsoftu je však nejprve zapotřebí vyladit Windows Core OS, na jehož základě poběží upravená odnož klasických Windows pro tato zařízení, která budou souhrnně označována Andromeda.

Herní ovladače pro telefony a tablety

Druhým projektem je příslušenství v podobě přídavných herních ovladačů pro smartphony a tablety. Toto řešení má podle popisu odstranit nevýhody ovládání skrze dotykové displeje a má nabídnout klasické hardwarové ovladače obsahující Dpady, tlačítka a joysticky jako v případě kapesních herních konzolí.

Microsoft s tímto projektem začal už v roce 2014, na světlo světa jej ale přivedl až nyní, kdy se ovšem podobná zařízení dají koupit, zejména jako příslušenství k čím dál populárnějším herním telefonům. Zajímavé by nicméně bylo přivést tento koncept do života v momentě, kdy Microsoft představí hotový projekt xCloud, který umožní hrát konzolové AAA tituly i na smartphonech a tabletech s rychlým připojením k internetu.

Microsoft Project xCloud: hry z Xboxu si zahrajete i na telefonu s Androidem

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentářů

  1. “V budoucnu budou skládací zařízení se dvěma displeji (nebo jedním ohebným panelem) čím dál častější. V případě Microsoftu je však nejprve zapotřebí vyladit Windows Core OS, na jehož základě poběží upravená odnož klasických Windows pro tato zařízení, která budou souhrnně označována Andromeda.”

    Tykráso co je tohle za fakenews z budoucnosti :D

  2. Wtf. Co to je za článok. A nadpis ako keby tie produkty Boli k dostatiu, nejaké novinky teraz vydane. Stare články od doby lumie 640

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).