Domů » Bleskovky » Mobilní vychytávky z dílny Microsoftu: kryt s e-ink displejem a herní ovladač

Mobilní vychytávky z dílny Microsoftu: kryt s e-ink displejem a herní ovladač

Microsoft Research je výzkumná dceřiná společnost Microsoftu, jejíž zaměstnanci spolupracují s akademickými, vládními a průmyslovými výzkumníky na zajímavých technologických inovacích. Z nich se pak mohou vyklubat řešení, která Microsoft nasadí u svých reálných produktů. V tomto týdnu byly ukázány starší prototypy hned dvou druhů příslušenství pro smartphony.

E-ink displej pro Lumii 640

Prvním příslušenstvím je flipové pouzdro pro smartphone, na jehož vnitřní straně se nachází samostatný e-ink displej. Prototyp byl demonstrován na stařičké Lumii 640, koncept by ale mohl fungovat i na modernějších zařízeních. E-ink displej má velkou výhodu v energetické nenáročnosti, při prostém zobrazování statického obsahu nespotřebovává žádnou energii, potřebuje ji pouze k překreslování.

Na sekundární displej by tak mělo být možné „odkládat“ bokem různé prvky prostředí či rovnou celé aplikace, aby nezabíraly místo na displeji hlavním a přitom byly pořád na očích. Prototyp displeje není dotykový a ovládá se pěticí tlačítek pod ním, nicméně v popisu projektu je zmíněna i případná podpora dotyků pro další scénáře, např. pro zobrazení klávesnice.

Přestože se jedná zhruba o tři roky starou práci, zveřejněna byla až nyní. Paradoxně tento koncept letos použila společnost Lenovo u Yoga Booku C930.

Lenovo Yoga Book C930: dotykovou Halo klávesnici nahrazuje e-ink displej

V budoucnu budou skládací zařízení se dvěma displeji (nebo jedním ohebným panelem) čím dál častější. V případě Microsoftu je však nejprve zapotřebí vyladit Windows Core OS, na jehož základě poběží upravená odnož klasických Windows pro tato zařízení, která budou souhrnně označována Andromeda.

Herní ovladače pro telefony a tablety

Druhým projektem je příslušenství v podobě přídavných herních ovladačů pro smartphony a tablety. Toto řešení má podle popisu odstranit nevýhody ovládání skrze dotykové displeje a má nabídnout klasické hardwarové ovladače obsahující Dpady, tlačítka a joysticky jako v případě kapesních herních konzolí.

Microsoft s tímto projektem začal už v roce 2014, na světlo světa jej ale přivedl až nyní, kdy se ovšem podobná zařízení dají koupit, zejména jako příslušenství k čím dál populárnějším herním telefonům. Zajímavé by nicméně bylo přivést tento koncept do života v momentě, kdy Microsoft představí hotový projekt xCloud, který umožní hrát konzolové AAA tituly i na smartphonech a tabletech s rychlým připojením k internetu.

Microsoft Project xCloud: hry z Xboxu si zahrajete i na telefonu s Androidem

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Subscribe
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments