Microsoft zaznamenal největší zisk v historii, prodeje počítačů Surface klesají

Microsoft se v noci na dnešek pochlubil posledními kvartálními výsledky, ve kterých zaznamenal největší zisk ve své historii – provozní zisk se navýšil meziročně o 27 procent na 20,2 miliardy dolarů (asi 447 miliard korun), čistý zisk pak narostl na 20,5 miliardy USD (asi 454 miliard korun). Vysoké byly i tržby, meziročně vzrostly o 22 procent na 45,3 miliardy USD (asi 1 bilion korun).

Cloud a Windows jsou na vzestupu, prodej hardwaru klesá

Z hlediska jednotlivých divizí jsou karty rozdány následovně:

  • Divize More Personal Computing utržila 13,3 miliardy dolarů (meziročně o 12 procent více)
  • Divize Productivity and Business Processes utržila 15 miliard dolarů (meziročně o 22 procent více)
  • Divize Intelligent Cloud utržila 17 miliard dolarů (meziročně o 31 procent více)

Je patrné, že Microsoft byl opět velmi silný v cloudu; tržby z tohoto odvětví vůbec poprvé překročily hranici 20 miliard dolarů. Rostly i příjmy z produktů Office, LinkedIn nebo Dynamics.

V divizi More Personal Computing rostly nejvíce tržby z vyhledávání a z prodeje licencí Windows, naopak o 17 procent klesly příjmy z prodeje počítačů Surface; i na Microsoft evidentně dolehla polovodičová krize. Na herním byznysu Microsoft utržil meziročně o 16 procent více, zejména díky prodeji konzolí Xbox Series S/X.

Finanční výsledky Microsoftu předčily očekávání analytiků, což vedlo k posílení hodnoty společnosti na burze; aktuální tržní kapitalizace softwarového obra činí 2,33 bilionu dolarů.

Autor článku blank
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku