Domů » Bleskovky » Microsoft zaznamenal největší zisk v historii, prodeje počítačů Surface klesají

Microsoft zaznamenal největší zisk v historii, prodeje počítačů Surface klesají

Microsoft se v noci na dnešek pochlubil posledními kvartálními výsledky, ve kterých zaznamenal největší zisk ve své historii – provozní zisk se navýšil meziročně o 27 procent na 20,2 miliardy dolarů (asi 447 miliard korun), čistý zisk pak narostl na 20,5 miliardy USD (asi 454 miliard korun). Vysoké byly i tržby, meziročně vzrostly o 22 procent na 45,3 miliardy USD (asi 1 bilion korun).

Cloud a Windows jsou na vzestupu, prodej hardwaru klesá

Z hlediska jednotlivých divizí jsou karty rozdány následovně:

 • Divize More Personal Computing utržila 13,3 miliardy dolarů (meziročně o 12 procent více)
 • Divize Productivity and Business Processes utržila 15 miliard dolarů (meziročně o 22 procent více)
 • Divize Intelligent Cloud utržila 17 miliard dolarů (meziročně o 31 procent více)

Je patrné, že Microsoft byl opět velmi silný v cloudu; tržby z tohoto odvětví vůbec poprvé překročily hranici 20 miliard dolarů. Rostly i příjmy z produktů Office, LinkedIn nebo Dynamics.

V divizi More Personal Computing rostly nejvíce tržby z vyhledávání a z prodeje licencí Windows, naopak o 17 procent klesly příjmy z prodeje počítačů Surface; i na Microsoft evidentně dolehla polovodičová krize. Na herním byznysu Microsoft utržil meziročně o 16 procent více, zejména díky prodeji konzolí Xbox Series S/X.

Finanční výsledky Microsoftu předčily očekávání analytiků, což vedlo k posílení hodnoty společnosti na burze; aktuální tržní kapitalizace softwarového obra činí 2,33 bilionu dolarů.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

10 komentářů

 1. Tak tomu se teda divím. Takovej lagOS a takový zisky? Divný.

  • Chybí tomu konkurence no. Je to jak android, to taky není dobrý OS, ale je první

  • Win 10 používám léta a neměl jsem nikdy žádnej problém. Všechno svižný, žádný záseky, nikdy se mi nestalo že by něco nefungovalo atd. Nevim co s tim děláte že vám to nefunguje. Asi problém mezi monitorem a klávesnicí…

  • Redakce: Plánujete někdy konečně diskuze, kdy uvidíme, kdo je registrovaný a kdo ne?

  • Menty a proč si tam nedáš ikonu? :D Koukej jak já jsem tady nádhernej už léta, neregistrovanej výtečník :D Ale taky nevim, proč zmizel přídomek (neregistrovaný)

  • Tak to zas ja mam lagy aj na Surface zariadeniach. Ja sa ani nečudujem že klesaju
   Displej je takmer ten isty od čias 2015 Surface pro 4, repraky detto, teraz PRO 8 je ešte ťažsi a hrubši. A ten OS je čista utopia.

   Pamatam si ked prisiel Pro 3 v 2014 a na nom Windows 8.1. Vtedy to od___balo dekle všetkym a do roka musel Apple prist s iPad pro :)

  • Souhlas s l0lz. Nechtěl jsem tu už psát, protože Kulhavec je ovce, ale ještě jeden příspěvek. Ani na Učkovém procesoru s Windows 8.1 na SP3 se mi nelagovaly Windejsi, jak na desktopovém osmijádru 11700k s Windows 10 (a 11 je v současné době ještě horší, ale dávám jim čas). Samozřejmě, pouštím na tom více software a chci logicky po takovém zařízení víc, ale zjevně čím víc potom počítači chci, tím víc to přestává systém zvládat. Pokud tu někdo začne třepat jak mu to jede a přitom po tom chce dvě záložky v Chromu a email v Outlooku, tak by měl raději pomlčet. Ten systém je rozesr.aný od samého začátku a dřív, než to stihli opravit, je tu další rozesr.aná verze jménem Windows 11

  • Johny: Asi jo no :D Ale spíš to byla taková řečnická otázka – provozuju kvalitní web (kterým smartmania v poslední době bezpochyby je) a diskuze jsou jak ve 4. cenové. Přitom právě přídomek (neregistrovaný) by uplně stačil.

  • pro maesta _Cuma_ Tak se pochlub co na tom děláš, že ti to tak laguje :D Já to používám pro práci, kde mi běží na pozadí Navision, věci jako pošta, prohlížeče a spousta ostatní samozřejmejch věcí, do toho databáze reklamací, rezervací a objednávek. Momentálně mám na pozadí zapnutých 16 aplikací a nějak to nemůžu dostat do bodu lagu… A to mám na práci naprosto obyčejnou kancelářskou i3 s 8GB RAM a praletym SSD. Si pořiď Mac nebo Linux a nemusíš tady ze sebe sypat tyhle zvratky.

 2. Rád bych se dočkal notně zmodernizovaného surface booku, ale při zachování jeho dosavadní koncepce. Též jsem zvědav, jak se mu bude dařit v oblasti herního průmyslu, zvlášť po akvizici Zenimaxu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).