Domů » Bleskovky » Microsoft to dokázal. Windows 10 pohání miliardu zařízení

Microsoft to dokázal. Windows 10 pohání miliardu zařízení

Když Microsoft v roce 2015 vypustil do éteru Windows 10, stanovil si smělý cíl dostat tento systém do dvou až tří let na 1 miliardu zařízení. Dnes již víme, že Microsoftu tento plán v termínu nevyšel, může ale slavit dodatečně.

Windows 10

Windows 10 běží na miliardě zařízení

Trvalo to sice o dva roky déle, ale Microsoft to dokázal. Cesta k této metě byla trnitější, než si v Redmondu představovali; počítali totiž s tím, že spousta uživatelů přijde z mobilních zařízení, ovšem na smartphonech má mobilní odnož „desítek“ svůj osud definitivně zpečetěn. Pomalejší také byl přechod uživatelů z Windows 7 a 8.1; vzhledem ke spokojenosti se stávajícím systémem spousta z nich nevyužila dlouhého období, kdy byl upgrade poskytován bezplatně.

I tak jsou Windows 10 v současnosti nejrozšířenějším desktopovým systémem a kromě počítačů jej nacházíme i na Xboxu, serverech, náhlavních soupravách či na zařízeních internetu věcí. Microsoft se chlubí, že systém běží na 80 tisících různých modelů notebooků a zařízení 2 v 1 pocházejících od více než tisícovky výrobců.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jaroslav Hronek
Uživatel
Jaroslav Hronek
Offline

Je pravda, že Windows 10 je nejlepší, co tu kdy bylo. Tak jen tak dále.

Leopard
Anonym
Leopard
Offline

tak to si nemyslím. MacOS je 100x lepší a uživatelsky přívětivější systém.

shepii
Uživatel
shepii
Offline

A proto trh vypadá tak, jak vypadá. Ne. Kdyby byl MacOS 100x lepší a uživatelsky přívětivější systém, tak by neměl jen 18% trhu.

imperator
Uživatel
imperator
Offline

Aj keby bol iba 2x ale cena je x2 tak si to tých 80% nekúpi – ten pomer by musel byť naozaj 100x vs 2x cena 😊

Menty
Uživatel
Menty
Online

shepii: To, že má macOS 18% trhu je jedna věc. To, jak Windows, které mají monopol běží na strojích, to je věc druhá. Konkrétně Windows 10 jsou fail, který nenaplnil ani milník, který si MS sám stanovil. Až tak strašný systém to je, to, jaké je zklamání i pro samotného tvůrce, je jasně patrné. A kdybych zde měl napsat zkušenost, kdy WIN10 běžely „že se to aspoň dalo používat“, byla by to zařízení v počtu prstů jedné ruky. Ten zasekaný bazmek, co jsem měl „tu čest“ používat jinak, to, co jsem viděl jinak (a to třeba i někde v showroomech,… Číst vice »

Eli.Wallace
Uživatel
Eli.Wallace
Offline

@Menty Jo, hlavně takovej iMac 4K za 40 klacků, kde máš jenom plotnu, to je ukázka rychlosti… Takhle zasekanou mašinu jsem dlouho neviděl. A když tam chceš SSD, aby se to dalo používat, tak vysol Apple Tax.

xzeit
Uživatel
xzeit
Offline

Win 10 mi běží na 13 let státem stroji jak nic. Běží na notebooku za 10 až 12 tisíc od novoty. Na pracovním pc kde používáme SolidWorks žádný problém. Nedávno jsem byl na VŠB za kolegou v učebně, kde mají asi 12 PC a samozřejmě windows 10. A to je jedna z několika desítek učeben s PC, na kterých běží jak jinak, W10. Zařízení za 40 si člověk co má…. nekoupí? 😁 Takových je. Od hráčů po lidi, potřebuji PC k práci. V jakém světě žiješ?

PetrCBR
Uživatel
PetrCBR
Online

shepii: mozna by to ten podil vypadal jinak, kdyby bylo mozne MacOS provozovat na jakemkoliv x86 HW jako Windows … ale kdo vi.

shepii
Uživatel
shepii
Offline

PetrCBR: Kdyby ten systém byl opravdu tak úžasný a „nejlepší na práci“, jak už tady za ty roky mnohokrát zaznělo, tak by se přeci každé firmě vyplatilo pořídit zařízení s ním i na úkor vyšší pořizovací ceny. Ale to se prostě neděje, takže potom zbývá už jen jediný důvod, proč je na tom OSX proti Windows takhle bídně – je to horší systém. Čísla nelžou.

PetrCBR
Uživatel
PetrCBR
Online

shepii: tak ono je potreba se ptat na jakou praci ?

Menty
Uživatel
Menty
Online

shepii: Tohle platí ale pouze u produktů, které si mohou všichni dovolit, a tak se rozhodují na základě sympatií, zkušeností atd (nemusí řešit, že na to či ono nemají). Nebo jako Superbů a Oktávek se u nás taky prodá snad nejvíc, přitom auta jsou to suverénně nejhorší. Jen prostě ne každý je ochotný si připlatit tolik za lepší (což nikomu nezazlívám), lidi u těchto komodit berou to, co jim nějak stačí. (tady konkrétně převoz z bodu A do bodu B, plus u Škody ten faktor „vlastenectví“) Počítače jsou tak na pomezí. Rodina, kde táta kouká občas na web, synek napíše… Číst vice »

shepii
Uživatel
shepii
Offline

Menty: A MacBook si snad nemůže dovolit každý? Vždyť začíná už kolem 30k, což je celkem normální suma za notebook. Jasně, notebook s Windows bude někde jinde, ale pokud je OSX tak úžasný, tak musí fungovat perfektně i na základním hw. Je to stejné jako s iPhonem, který zmiňuješ.

Menty
Uživatel
Menty
Online

shepii: No zcela očividně nemůže (ano, čísla nelžou). Stačí se podívat, jaká je průměrná cena prodaného Windows PC a průměrná cena prodaného Macu. To, že to na 30 tisících totiž začíná vůbec neznamená, že si všichni musí kupovat nejhorší konfiguraci. Dlouhou dobu notebooky s 15 palcovou úhlopříčkou válcovaly statistiky prodeje. Takový notebook stojí od Apple minimálně 70 tisíc. To není málo, a člověk, co ho přímo nevyužije si domu, aby si jednou za čas třeba něco vytiskl nekoupí (naprosto logicky). Jinak ten nonsense „…tak by se přeci každé firmě vyplatilo pořídit zařízení s ním i na úkor vyšší pořizovací ceny.“… Číst vice »

xzeit
Uživatel
xzeit
Offline

Ne, nejsou. Možná na ZŠ. Ale už na středních odborných školách a na vysokých školách nejsou zrovna Lowcost PC. Kde ty na to chodíš? Už ta mě jsme na VŠ používali pc za cenu okolo 50 tisíc s profi grafikou. Dneska tomu není jinak. Tak na ZŠ stačí PC za 10 až 15 tisíc, ale když na tom chceš solidně rozjdet nějaky 3D modelovací programy, nebo vypoctarske, jsou to desítky tisíc a jede na tom Windows 10.

Menty
Uživatel
Menty
Online

xzeit: Nevím, proč máš potřebu neustále ze sebe dělat něco víc, než vlastně jsi. Třeba Vysoká škola ekonomická v Praze + většina fakult Univerzity Karlovy a samozřejmě ČZU. Namátkou. Tyhle školy používají v drtivé většině celkem levné allinone PC, protože xzeite div se – medici, ekonomové, sázeči brambor, kulturní antropologové (:D) a další zcela prokazatelně nic neprogramují ani nemodelují. Plus Univerzita Karlova má největší počet VŠ studentů v ČR, ČZU je hned v závěsu a ekonomka taky. O ZS máš celkem konkrétní informace, protože zřejmě tam jsi chodil naposledy, ale pokud máš pocit, že na UK (která se převážně specializuje… Číst vice »

shepii
Uživatel
shepii
Offline

Menty: Pochop ale, že já tady narážím na místní dogma, že ten systém je prostě lepší než Windows. Pokud by to byla pravda, tak přeci pokud mám na výběr mezi lowendem s OSX a nějakým středem s Windows za stejné peníze s tím, že podle místních je ten lowend s OSX na práci lepší, tak potom snad není o čem přemýšlet ne? Taky by sis snad raději koupil MB v základu, než Dacii v plné výbavě, kdyby stála stejně, ne? Ale to se právě neděje.

Menty
Uživatel
Menty
Online

shepii: No, na co narážíš je otázka, vzhledem k tomu, žes sám vyřkl: „Ale to se prostě neděje, takže potom zbývá už jen jediný důvod, proč je na tom OSX proti Windows takhle bídně – je to horší systém. Čísla nelžou“ – což je srovnatelně stejná blbost, jako že „macOS je stokrát lepší“. Čísla ukazujou, že šunek s Windows je prodá víc, než drahých počítačů s macOS (proto jsem narážel na tu průměrnou cenu), ne, že jeden systém je lepší nebo horší. To, jak jsem řekl, může platit tak maximálně u produktů, které si může každý dovolit. Rohlíky, máslo, smartphony,… Číst vice »

Menty
Uživatel
Menty
Online

PS: Kdyby to bylo, jak řikáš ty, bylo by určitě lepší jezdit v Dacii než v Benzu, protože se jich u nás prodá víc. A přitom oba moc dobře víme, že všichni by to chtěli přesně naopak, jen na to prostě nemají peníze. A to je přirozené, racionální člověk neutrácí za věci, co přímo nevyužije, ať má peněz kolik chce. Pokud někdo Mac přímo nevyužije, určitě si ho domu nekoupí jen tak na web a fb.

jirxu
Uživatel
jirxu
Offline

Menty: a proto má většina lidí iPad a nebo MacBook air, který stojí raketu a přitom se na tom dá jít jen na FBuk a web…a varianta Pro ti ještě umožní spustit notepad:D

jirxu
Uživatel
jirxu
Offline

Prostě naleštěná bída…klasika lidi to chtějí, portože to je cool, ale když zjistí o čem to je, tak by si to do práce nikdy nepořídili, protože se na tom nic profesionálně dělat nedá (krom grafiky a hudby…). Plus naprostá ne podpora jakýchkoliv průmyslových periferií…ale za vše může neschopný Microsoft, co to lidem snad vnutil, aby nic profi nedělali na MACOS

newp
Uživatel
newp
Offline

To ze ma 1 milardu uzivatelu je logicke kdyz je to na vsem predinstalovane,nedokazal skoro vubec nic kdyby bylo na vyber tak to cislo bude vypadat jinak. Cim novejsi okna tim horsi

Menty
Uživatel
Menty
Online

A to je druhá věc. Dost mi to připomíná, jak se svého času nepovedená a nechtěná alba špatných autorů přibalovala k nejmenovaným časopisům, a oni nechtění autoři se pak naparovali a chlubili, jak dostali platinovou desku, protože i taková distribuce se počítá. A lidi mají na výběr – jen jak píšu výše – velká část používá PC nenáročně, a tak si nemusí kupovat počítač za 50, 60, 70 tisíc (protože už je to hodně peněz). Já si upřímně nedokážu představit, že bych dělal svou práci na nestabilních Windows, které běží na jedné miliardě kalkulaček, bankomatů a nevím čeho všeho dalšího.… Číst vice »

jirxu
Uživatel
jirxu
Offline

Takže vlastně jsi zhodnotil, že je macOS k ničemu…jen naleštěná bída pro pozéry…

Menty
Uživatel
Menty
Online

jirxu: Tak drahá auta přijdou taky Škodovkářům jako naleštěná bída. Takže pokud je naleštěná bída synonymum pro něco, co je dobré, svým způsobem exkluzivní a pro část populace nedosažitelné, tak jsi to pochopil přesně tak, jak jsem to myslel.

jirxu
Uživatel
jirxu
Offline

Jenže drahá auta neznamenají nutně, že jsou lepší, než ta levnější…prostě jsou drahá a jde o symbol osobního úspěchu.
Mluvíme o produktu vhodném k práci…tím rozhodně ferrari není…prostě jako macOS …spousta hype, chválení, ale když přejde na skutečnou činnost, tak se to udělá na widlích…

Menty
Uživatel
Menty
Online

Ale však to jsou pořád ty argumenty těch, kteří si kupují průměrné produkty (a pozor, chápu, že části lidí tyto produkty stačí) – a nedokážou pochopit, že někdo využije něco lepšího. A to jsou argumenty furt těch stejných – ať už v odvětví aut, počítačů, televizí a nevim čeho všeho. Však já nikomu nezazlívám, že používá produkt, co si může dovolit každý, protože mu stačí. Dělat práci třeba v Excelu (což spousta lidí dělá složitou práci, ale k zadání údajů jim stačí jednoduché PC), mam to stejně. Ale jen proto, že to tak někdo má neznamená, že to tak mají… Číst vice »