Cena:

Konec jedné éry: podpora Windows 10 Mobile je definitivně u konce

Ještě před pár lety byla platforma Windows Phone a její nástupce Windows 10 Mobile nadějnou konkurencí pro Android a iOS, avšak s nástupem Satya Nadelly do čela Microsoftu došlo k mnoha škrtům a reorganizacím, do kterých výroba smartphonů a vývoj vlastního systému nezapadaly. Microsoft se zbytků mobilní divize Nokie zbavil a u stávajících zařízení se staral pouze o nezbytnou údržbu. Včerejším dnem ale skončila i ta.

Letos končí systémová podpora, na jaře zálohy

Microsoft podle plánů včera ukončil oficiální podporu Windows 10 Mobile, pro níž tak již nebudou vycházet žádné bezpečnostní balíčky a opravy chyb, stejně tak budou vypnuté kanály podpory. Ještě včera vyšel poslední kumulativní update s posledními opravami, který mění číslo sestavení na finální 15254.600.

Věděli jste, že SMARTmania.cz vznikla právě díky operačnímu systému Windows Mobile? Stalo se tak téměř před patnácti lety. I my v redakci tedy zamačkáváme slzu nostalgie, jelikož jsme si s mobilními Windows užili spoustu zábavy.

Systém Windows 10 Mobile jako takový bude fungovat dál, ovšem začne se objevovat čím dál více omezení – od března příštího roku nebudou fungovat manuální a automatické zálohy, za rok pak nebude fungovat obnova ze záloh a nahrávání fotografií do cloudu. Na 12. ledna roku 2021 je pak naplánována smrt mobilních aplikaci Office.

Omezení přichází i od aplikací třetích stran, spousta z nich není udržovaná a podporovaná, na sklonku roku se k nim přidá i oblíbená chatovací aplikace WhatsApp. Zkrátka a dobře, pokud jste ještě nepřešli na konkurenční platformy, je nejvyšší čas. I sám Microsoft se vydal cestou Androidu, dokonce s ním chystá i vlastní smartphone Surface Duo.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.