Microsoft Seeing AI: aplikace, která nevidomým a slabozrakým nahradí oči

Umělá inteligence, strojové učení a rozšířená realita jsou spíše abstraktní pojmy, kterým dodají konkrétní podobu až chytře vymyšlené aplikace využívající schopností těchto technologií. Giganti jako Google, Apple nebo Microsoft zkouší aplikovat možnosti jejich využití různou formou, např. pro chatovací boty, dokreslování obrázků, rozpoznávání objektů, apod. Microsoft nyní například vydal aplikaci, která má ulehčit život lidem se zrakovým postižením.

Aplikace se jmenuje Seeing AI a její schopnosti jsou poměrně široké. Díky fotoaparátu telefonu umí nevidomému či slabozrakému člověku popsat, co aktuálně vidí – například v obchodě přečte čárový kód zboží a sdělí, o jaký se jedná produkt či jaké má složení. Stejně tak umí vidět a předčítat text v jakékoliv velikosti.

Tím to ale zdaleka nekončí, Seeing AI se umí také porozhlédnout po okolí a popsat celou scénu v reálném čase. Kromě toho umí pracovat s obličeji, rozpoznávat ty známé a u těch neznámých odhadovat věk a náladu.

Seeing AI je zdarma, zatím si ji ale příliš mnoho lidí neužije – je k dispozici pouze pro iOS 10 a vyšší, a navíc pouze v několika málo zemích, mezi nimiž Česká republika zastoupena není. Snad Microsoft její dostupnost rozšíří, a to jak geograficky, tak na další platformy.

‎Seeing AI
Cena: zdarma
Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku