Domů » Bleskovky » Microsoft oživuje legendární PowerToys pro Winodws 10. Jaké přináší funkce?

Microsoft oživuje legendární PowerToys pro Winodws 10. Jaké přináší funkce?

Pamatujete si ještě na aplikaci PowerToys? Jednalo se o balík nástrojů pro Windows 95 a XP, který doplňoval do systému některé užitečné funkce a umožňoval jeho podrobnější nastavení. Některé prvky z tohoto balíku (například vypalování ISO souborů či automatické přepínání pozadí plochy) se dokonce dostaly do pozdějších verzí Windows. Microsoft se rozhodl po letech nástroj PowerToys oživit a vydal první preview verze pro Windows 10.

PTLogo

Správce klávesových zkratek a pokročilá práce s okny

PowerToys pro Windows 10 jsou vyvíjeny jako open-source, zdrojové kódy Microsoft zveřejňuje na repozitáři GitHub. PowerToys se po instalaci zabydlí v systémové liště, prozatím jsou Windows 10 dostupné dvě utility:

  • Shortcut Guide – jednoduchá miniaplikace, která po vteřinovém stisku klávesy Windows (lze nastavit) poskytne v překryvném okně přehled aktuálně použitelných klávesových zkratek.

ShortcutGuide

  • Fancy Zones – druhá miniaplikace rozšiřuje schopnosti systémového připínání oken ke stranám; v aplikaci lze definovat vlastní zóny (vedle sebe, přes sebe…), do kterých se budou okna přichytávat.
FancyZones Tutorial

V budoucnu se bude seznam utilit balíku PowerToys rozšiřovat, v plánu je například nový nástroj pro ukončování procesů, dávkové přejmenovávání souborů, záznamník dění na obrazovce v GIF formátu, apod.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. Hurá a na to jak znovu umožnit uživateli nastavit si aero ,či alespoň vlastní barvy jako ve Windows 95 si opět nevzpoměli :/

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).