Domů » Bleskovky » Microsoft odhalil další novinky příštího velkého updatu Windows 10

Microsoft odhalil další novinky příštího velkého updatu Windows 10

V tomto týdnu vyšlo další testovací sestavení systému Windows 10. Insideři zapsaní do odběru aktualizací z rychlého kanálu si mohou stáhnout verzi s číslem 18323, která přináší několik drobností.

Windows 10

Vylepšená podpora RAW

Od velké jarní aktualizace má být ve Windows 10 výrazně vylepšená podpora formátu RAW. Po nainstalování rozšíření z Windows Store se u nich budou v Průzkumníkovi souborů zobrazovat náhledové obrázky a metadata, dokonce půjde v aplikacích (například Fotky) otvírat RAW soubory v plném rozlišení.

Rozšíření RAW Image Extension najdete ve Windows Store, instalovat jej lze pouze na testovacích sestavení Windows a prozatím ne nutné zkousnout nějaké chyby – u vybraných formátů se nezobrazují metadata, Průzkumník se zasekne ve stavu zobrazení podrobností, a otevření některých obrázků pomocí nového balíku kodeků může způsobit otevření miniaturního snímku s nízkým rozlišením.

Vylepšené světlé téma

Microsoft také pracuje na vylepšování nového světlého tématu, na základě zpětné vazby Insiderů byla opravená spousta chyb a bylo provedeno několik úprav, díky vhodnějším barvám mají být čitelnější ikony a texty v oznámeních a v Nastavení.

Známé chyby

Oprav byla provedena spousta napříč celým systémem, chyb je však v tomto testovacím sestavení ještě celá řada. Microsoft tradičně zveřejnil seznam těch známých, další budou Insideři moci v následujících dnech odhalovat v rámci dalšího kola Bug Bash.

 • Služba Orchestrator Service se periodicky zastavuje, chyba může způsobovat error ve Windows Update, který tvrdí, že aktualizace selhala a je zapotřebí zařízení restartovat. Chyba se objevuje pouze v případě, že přecházíte ze sestavení, ve kterém se objevovala dříve.
 • Zabezpečení systému Windows může vykazovat neznámý stav ochrany
 • Spuštění her, které využívají anti-cheat software, skončí zelenou obrazovkou smrti
 • Zvukové karty Creative X-Fi a čtečky SD karet Realtek nemusí fungovat korektně
 • Některá USB zařízení nemusí fungovat, včetně myší a klávesnic. Řešením je změna portu nebo připojení periferií skrz USB hub
 • Funkce Noční osvětlení nefunguje korektně
 • Uživatel, který chce obnovit systém s ponecháním všech položek, a zároveň si zapnul funkci Rezervované úložiště, bude muset použit o restart navíc, aby rezervované úložiště fungovalo správně.
 • Při používání DisplayLink, vzdálené plochy nebo Miracastu se může zobrazovat pouze černá obrazovka. Řešením je spuštění následujícího příkazu: reg add HKLMSoftwareMicrosoftWindowsDwm /v EnableFrontBufferRenderChecks /t REG_DWORD /d 0 /f
 • Windows Sandbox se může u některých uživatelů spouštět v černé obrazovce
 • Ikony v hlavním panelu se mohou načítat prázdné

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

10 komentářů

 1. Takže v zásadě nic nového..

 2. Dodnes neodladili ani 1809, aby ji dostali na všechny stroje s W10. A teď mluvím o notebocích, které mají pevně danou konfiguraci, ne nějaké skládačky. 4 roky staré Lenovo skončilo na buildu 1803.

  • A nema to Lenovo Intel Atom ktory pochoval sam Intel?

  • Jojo, muj HP x360 spectre 15 s Vega M grafikou na 1809 taky nejde….a to stal pred pul rokem 50 000,-…

 3. Teď ještě jestli se najde nějaký optimista, který se odváží velký update nainstalovat :-/

 4. Kdyz uz jsme u tech RAW fotek, fakt doufam, ze konecne v nahledu prestanou fotky automaticky upravovat…
  Jinak vylepsene svetle tema, dost vtipny, ze ani to svetle tema neni doladene, natoz tmave :DD

 5. Nějaká kravina, ne? RAWy jdou v desítkách otevírat standardně od jejich začátku. Do sedmiček se kvůli tomu musel doinstalovávat MS Camera Codec Pack (nebo jiné WIC kodeky).

  • Jde o to jake, mne treba .NEF z nikonu jde v pohode (krom problemu autouprav- ktere nastesti nejsou permanentni), ale od kamarada jsem zkousel RAW z canonu a nic (uz si nepamatuju presne priponu)

 6. Pořád neni opravená jedna chyba – připojím foťák do usb – dám vyjmout fotky,okno škrtnu a chci je dát do složky na hdd a ejhle už to nejde.Musím to vokno nechat otevřený,aby to vůbec šlo udělat.Kdepak se stala chyba??Lepší podporu pro 4k scalování,některý aplikace to prostě nebere a text je titěrnej.Už konečně sjednoťte zpět nastavení+ovládací panely.Chce to přidat možnost vyházet některej balast od mrkvosoftu…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).