Domů » Bleskovky » Mezinárodní trapas Facebooku: jméno čínského prezidenta přeložil dost nelichotivě

Mezinárodní trapas Facebooku: jméno čínského prezidenta přeložil dost nelichotivě

Některé sociální sítě nabízí instantní překlad příspěvků psaných v cizím jazyce, jedná se ovšem o strojový překlad, který nemusí být zrovna přesný. Mnohdy může dojít k úsměvným chybám, někdy dokonce k mezinárodním trapasům. Jeden takový se nyní stal Facebooku.

Xi Jinping wiki
Zdroj obrázku: Narendra Modi (autor, CC BY-SA 2.0)

Překladač Facebooku totiž nezvládl zpracovat titulek článku v barmštině obsahující jméno čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Stroj údajně neidentifikoval, že se jedná o jméno, a pokusil jej přeložit. Jelikož ale na toto slovo nikdy nenarazil, hledal pomoc v jiném, podobně znějícím slově. A ke smůle čínského prezidenta našel podobnost ve slově, které bylo do angličtiny přeloženo jako „shithole“, což je hanlivý výraz pro řitní otvor, jímž se slangově nazývá velmi špinavé místo. Facebook naštěstí tuto technickou „závadu“ odstranil a omluvil se.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. A přitom to na něj přesně sedělo.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).