Domů » Články » Méně starostí, více času na sebe. Jak na chytrou domácnost?

Méně starostí, více času na sebe. Jak na chytrou domácnost?

Technologické novinky se dožadují našeho zájmu prakticky ve všech oblastech. Málokdy jim ale věnujeme opravdovou pozornost, ať už je to proto, že jsou teprve ve vývoji, že se jejich cena pohybuje v závratných výšinách, nebo proto, že si nedovedeme představit, jak reálně fungují. Mnoho z nich je ale velice užitečných a dostupných. Jak chytré technologie propojit a přimět je pro vás pracovat? A jak takto vybavenou domácnost pojistit? Přečtěte si náš přehled.

Co je to chytrá domácnost?

Pojem chytrá domácnost zastřešuje stav, kdy pro většinu běžných úkonů v domácnosti a zajištění její bezpečnosti nemusíte chodit daleko, ba ani nemusíte být doma. Stačí vám telefon nebo počítač a připojení k internetu. Pomocí tohoto připojení pak ovládáte jednotlivé funkční jednotky domácnosti, jako je světlo, vytápění, kamerový systém, zásuvky a další, které přibývají.

Kde začít?

Před implementováním chytrého řízení domácnosti je důležité si uvědomit, jakého systému vlastně chcete docílit. Chcete pokrýt veškeré možnosti, které technologie nabízí, a řídit je centrálně? Nebo preferujete vyzkoušení jedné, případně několika funkcí, u kterých posléze zůstanete? Důsledné promyšlení a zodpovězení těchto otázek je důležité především z hlediska kompatibility.

V současnosti lze vybírat ze dvou možností. Buď můžete implementovat inteligentní prvky do domácnosti již při stavbě domu, nebo využít univerzální nabídky „Internetu věcí“ pro již zavedené domácnosti. První případ je sice velice komplexní, nenechává nicméně příliš možností se později rozhodnout jinak. Jedná se totiž obvykle o systém navržený na míru, který je vázaný na jednoho výrobce, potažmo dodavatele. Změny vás proto vyjdou poměrně draho a jejich provádění se mnohdy neobejde bez přímých zásahů do objektu.

Univerzální systém disponuje větší variabilitou. To znamená, že není problém jej v budoucnu rozšiřovat o nová zařízení různých výrobců a různě je modifikovat.

Jaké moduly vybírat?

Na propojení domácích spotřebičů a světelného či topného systému můžete myslet už při výběru konkrétních zařízení. Mnoho z nich totiž výrobci již nabízejí i v „chytrém“ provedení. Nebo lze chytré prvky do domácnosti doplnit až dodatečně. Většina technologických značek nabízí své vlastní produkty a i přesto, že je můžete různě kombinovat, je pro efektivní využití a bezproblémové nastavení vhodné rozhodnout se již na začátku pro jednoho výrobce a pořizovat výbavu pouze od něj.

Kromě nezávislých jednotek, jakými jsou například termostaty, zásuvky, žárovky nebo inteligentní asistenti, přichází výrobci také s tzv. „starter packy“. Ty obsahují několik základních funkčních modulů, které se propojí centrální jednotkou a zvládnou ovládání základních součástí domácího ekosystému. Pomocí speciální aplikace tak můžete sledovat spotřebu energie, dění v domě nebo třeba celou řadu indikátorů týkajících se vzduchu.

Co znamená Internet of Things

Internet věcí zjednodušeně řečeno zahrnuje fyzické objekty, které nejsou primárně určené pro tvorbu a konzumaci obsahu lidmi (jako jsou například smartphony nebo počítače), ale jsou připojené do existujícího systému internetu. A ačkoli se jedná o termín spojený především s průmyslem, logistikou a dopravou, kde má jasnější, a co se týká rozsáhlosti, efektivnější využití, svoji cestu nachází právě také do domácností.

I chytrá domácnost potřebuje ochránit

S aplikováním principů internetu věcí do vaší domácnosti se výrazně zvýší hodnota vašeho majetku. Pojištění domácnosti byste proto neměli brát na lehkou váhu. Shrňte si, jakým rizikům by vaše nemovitost mohla čelit a dbejte na to, aby vaše vybrané pojištění tato rizika zahrnovala v plné výši, nebo aby se případně doplňovala. Podívejte se na pojištění domácnosti od ČSOB Pojišťovny a sjednejte si pojištění tak, aby vyhovovalo vám.

PR článek

Tento text má charakter PR článku. Jedná se o reklamní sdělení – komerční článek. V případě, že máte zájem o spolupráci či publikaci PR článku, kontaktujte nás na e-mailu reklama@smartmania.cz.