Cena:

Máte rootnutý Android? Některé aplikace z Google Play vám mohou být zapovězeny

Vývojáři aplikací pro systém Android dostaly novou zbraň. Při odesílání aplikace do Google Play si budou moci zaškrtnout, že nechtějí, aby běžela na zařízeních, které neprošly testy integrity Google a jsou tím pádem necertifikovaná. Ve zkratce se jedná o telefony s ROM třetí strany či zařízení s rootem.

Mezi prvními, kdo této možnosti využil, jsou například vývojáři populární aplikace Netflix. Máte-li rootnutý telefon a zavítáte na Google Play, aplikace Netflix se bude tvářit, že není kompatibilní s vaším zařízením. Pochopitelně na zařízení s rootem si můžete nainstalovat APK z neoficiálních zdrojů, vystavujete se tak riziku napadení telefonu škodlivým kódem. Bohužel toto opatření znepříjemní život společnostem, na jejichž zařízení běží Googlem necertifikované verze Androidu, zejména z čínských luhů a hájů.

Doplněno: Náš čtenář Ondra nás upozornil na aplikaci Magisk, která umí skrýt provedený root a aplikace, které tuto kontrolu provádějí, jsou pak dále normálně použitelné. Stáhnout si ji zdarma můžete na Xda-developers.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.