Domů » Bleskovky » Mapy.cz nově nabídnou mapy světa a tipy na výlety. Beta verzi si vyzkoušíte od zítřka

Mapy.cz nově nabídnou mapy světa a tipy na výlety. Beta verzi si vyzkoušíte od zítřka

Již od zítřejšího dne si zájemci budou moci vyzkoušet novinky, které Mapy.cz chystají pro své uživatele na letošní rok. V beta verzi si tak mohou osahat nové mapy světa, které jsou postaveny na datech OpenStreetMap. Seznam.cz kompletně přepsal i hledání na službě Mapy.cz, které v betě začne ladit a zvyšovat relevanci jeho výsledků. Společnost plánuje nabídnout i vylepšené Seznam.cz Panorama, a to i z míst automobilům nedostupných, nové letecké snímky celé ČR či 3D mapy pro co největší území. S novinkami nezůstanou pozadu ani mobilní aplikace. 

 

Mapy světa a nové lepší hledání však nejsou jedinými novinkami, které Mapy.cz v letošním roce chystají. Seznam.cz se rozhodl ještě více Mapy.cz postavit jako obsahovou službu. V budoucnu by tak Mapy.cz měly pomáhat nejen při hledání konkrétní adresy či cesty, ale například i s tipy na výlety a zajímavé akce. Již nyní lze taková doporučení na Mapy.cz vyhledat, označit si navštívená místa, naplánovat okruh ve vybrané lokalitě nebo si uložit zajímavá místa.  

Výlety bude Seznam.cz přes léto i podporovat speciální roadshow, s níž každý letní víkend zavítá na jiné zajímavé místo. Zamíří na letní festivaly, hrady, zámky nebo do přírody. Bližší plány odhalí Seznam.cz před začátkem letních aktivit. 

Seznam.cz také využívá svoji spolupráci s firmou TopGis a pouští se do unikátního nafocení leteckých a ortofoto snímků celé České republiky najednou. „Doposud jsme vždy obměňovali letecké podklady pro třetinu republiky a fotili jsme města s více než 6 000 obyvateli. Letos máme plány ambicióznější – nafotit celou republiku kolmo, k tomu více než 86 měst šikmými snímky, a získat tak kompletně nové mapové podklady,“ popisuje Pavel Zima, generální ředitel Seznam.cz a dodává: „Data, která nám TopGis nafotí, chceme také použít, abychom mohli ještě letos nabídnout pokrytí celé republiky 3D mapami, které pro nás připravuje CitationTech. V první fázi nabídneme zjednodušenou verzi 3D mapy celé republiky, do níž budeme postupně přidávat reálné 3D modely postavené na nově pořízených šikmých snímcích.“ 

Nový snímací automobil s osmnácti kamerami a speciální batoh

Další technologická vylepšení čekají i funkci Seznam.cz Panorama. Seznam.cz spolu se společností TopGis dále pracoval na vylepšení modelu snímacího automobilu a postavil druhý systém, jenž vybavil opět lepší snímací technologií. Oproti loňskému modelu přidal 3 kamery, čímž se jejich celkový počet zvedl na 18, a použil čipy CMOS, díky kterým lze počítat s lepšími snímky i proti slunci. Zároveň nový systém dostal vysoce kvalitní objektivy Kowa, které mají lepší kresbu.

Seznam.cz navíc nezapomíná ani na místa nepřístupná pro automobily. „Pro focení zajímavých cest, jako jsou například turistické trasy, nebo místa, kam se běžně autem nedostaneme, jsme vyvinuli vlastní fotící systém pro pěší. Systém obsahuje 6 kamer, je přenosný za pomoci obyčejného batohu a jeho celková váha se vejde do 7 kilogramů, a to včetně baterie, která vydrží cca 10 hodin nepřetržitého provozu. Turisticky atraktivní místa, jako jsou hrady, zámky a zajímavé interiéry, pak budeme fotit i pomocí klasické zrcadlovky v panoramatickém režimu,“ doplňuje Martin Fuks.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

5 komentářů

  1. Karel (neregistrovaný)

    Tipy na výlet jsou super.

    Ale pořád mi u turistické mapy na tabletu chybí legenda – vysvětlivky ke značkám použitých v mapě. Mapa bez legendy je špatná mapa.

  2. Karel (neregistrovaný)

    Ano, to je ono – ale je to jen na webu. Na tabletu jsem to nenasel.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).