Domů » Bleskovky » Majitelé jablečných zařízení začínají být obezřetní: Růst podílu iOS 8 se zastavil

Majitelé jablečných zařízení začínají být obezřetní: Růst podílu iOS 8 se zastavil

Za prvních pět dní od vydání iOS 8 si novou verzi systému nainstalovalo 46 % uživatelů kompatibilních jablečných zařízení, což je číslo, které může Applu konkurence jen závidět. Na povrch pak ale vypluly drobné potíže, jejichž oprava znamenala mnohem větší problémy a ani současná verze 8.0.2 není zcela bezchybná, údajně nefunguje připojení velkého množství příslušenství přes Bluetooth. Raketový nárůst podílu nové verze systému se tak náhle zastavil.

  

Od 24. září vzrostl podíl iOS 8 o pouhé jedno procento, čímž vyrovnal verzi iOS 7; ta však měla v loňském roce v podobném intervalu od vypuštění podíl kolem 60 %. Kromě obezřetnosti uživatelů před nepříliš povedenými posledními updaty (někteří dokonce prováděli downgrade) může za zpomalení růstu velikost aktualizace, která činí téměř 6 GB, což zejména u nižších paměťových variant znamená mazání aplikací, her a dalšího obsahu.

  

Vliv na situaci má i nepodpora staršího hardwaru, iOS 8 nelze oproti sedmé verzi instalovat na iPhone 4. Podle posledních informací má iOS 8.1, jehož druhou betaverzi obdrželi vývojáři v tomto týdnu, přijít již tento měsíc. Snad se Applu podaří opravit všechny nedostatky, aby mohl podíl osmé verze systému opět růst, ačkoliv jedno nepsané přísloví praví: „Víte, co udělá zkušený Applista, když vyjde nový iOS? Nic.“

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

9 komentářů

 1. Víte, co udělá zkušený Applista, když vyjde nový iOS?

  Nainstaluje novou verzi ještě když je beta, vyzkouší ji a pak se vrátí k předešlé. Až vyjde nová stabilní, vyzkouší ji a pak provede downgrade.

  Já bohužel poslední část už nestihl. Zálohy z iOS 8 dělají neplechu. A když jsem to měl konečně vyřešené a chtěl jsem se pustit do downgrade, čtu článek, že okno se právě zavřelo. :D

 2. „která činí téměř 6 GB, což zejména u nižších paměťových variant znamená mazání aplikací, her a dalšího obsahu.“ to předpokládám platí jen v případě OTA aktualizace, přes iTunes app není důvod, resp. ať si to posílá tam/zpět co chce. Článek ale zahrnuje z nějakého důvodu jen OTA variantu aktualizace.

  • To by zaujimalo aj mna, ci to plati len pre OTA. Manzelkin iPhone 4S (16 GB) a aj iPad Air (32GB) som len kvoli tej velkosti upgrade-u doposial neaktualizoval.

  • Přesně tak, toto platí jen pro OTA.

 3. geronimo_cz (neregistrovaný)

  ono pokud si nekdo koupi 16GB verzi tak se tak nejak pocita s tim, ze nebude mit moc dat v telefonu =) uz sem si timhle prosel.. 5ku sem mel 32, pak sem muse koupit 5s jen 16ku protoze jina v cr nebyla a byla to nejvetsi chyba.. ta cena zase neni o tolik vetsi a priplatit se vyplati.. ted mam 128, a dvacet giga pryc a to mam hudbu pres itunes match =D

  • Já mám 8GB variantu 4Sky a místa mám pořád kolem 2.5GB. Ale to je asi tím, že tam nosím jen pár písniček (kolem 50ky) a jinak pár fotek/aplikací. V tomhle ohledu nejsem náročný.

  • Tím samozřejmě nepopírám, že kdybych měl větší paměťovou variantu, že by nebyla využita více.

 4. tias (neregistrovaný)

  Nedivim se…

 5. hm (neregistrovaný)

  A není to taky proto, že dost lidí má 4, kde iOS 8 nainstalovat nejdou?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).