Domů » Články » Majitelé iPhonů a Maců jsou stále častěji terčem phishingových útoků

Majitelé iPhonů a Maců jsou stále častěji terčem phishingových útoků

Počet phishingových útoků zacílených na uživatele jablečných počítačů, iPhonů, iPadů a přidružené internetové služby vzrostl během prvního pololetí 2019 na 1,6 milionu. To je zhruba o devět procentních bodů více než celkový počet útoků za loňský rok. Narůstající počet fanoušků digitálních zařízení s ikonickým logem nakousnutého jablka tak očividně přitahuje pozornost stále většího množství kyberzločinců. Tato zjištění přinesl report společnosti Kaspersky Hrozby zacílené na uživatele Mac v roce 2019.

Nebezpečného software je stále výrazně méně, než u Androidu

Zatímco množství škodlivého softwaru útočícího na uživatele macOS a iOS je daleko nižší než počet útoků, se kterým se musí vypořádat uživatelé Windowsu a Androidu, v případě phishingu je tomu naopak. Vzhledem k tomu, že se phishing zakládá na technikách sociálního inženýrství, nelze jeho škodlivé aktivity do určité míry spojovat s konkrétním softwarem.


Ze současné analýzy společnosti Kaspersky vyplývá, že případů, kdy uživatelé čelili podvodným stránkám parazitujících na značce Apple, v průběhu prvních šesti měsíců tohoto roku výrazně přibylo – jejich počet dosáhl 1,6 milionu.

To je o devět procentních bodů více než za celý předešlý rok, kdy bezpečnostní řešení Kaspersky zablokovala okolo 1,49 milionu pokusů o vstup na phishingové stránky napodobující Apple. Tato analýza se zakládá na datech z Kaspersky Security Network, která uživatelé dobrovolně sdílejí, aby pomohli vylepšit okamžitou reakci na nově se objevující kyberhrozby.

Stylový fitness náramek Honor Band 5

Podvodníci nejvíce cílí na iCloud

Nejběžnější podvody se snaží napodobit rozhraní iCloudových služeb a jejich prostřednictvím ukrást přihlašovací údaje k účtům Apple ID. Odkazy na tyto služby hackeři nejčastěji rozesílají pomocí spamových e-mailů, které se tváří jako zprávy od technické podpory. Obsah zprávy se snaží uživatele přimět ke kliknutí na škodlivý odkaz pod pohrůžkou odpojení od všech účtů.

 • Celkový počet phishingových útoků detekovaných na Mac počítačích chráněných produkty Kaspersky v průběhu prvního pololetí 2019 dosáhl téměř 6 milionů. Za celý rok 2018 jich bylo zaznamenáno 7,3 milionu.
 • 39,95 % z nich bylo zaměřeno na krádeže finančních dat. To je o deset procentních bodů více než v loňském prvním pololetí.
 • Nejvíce napadených uživatelů macOS bylo v Brazílii (30,9 %), Indii (22,1 %) a Francii (22 %).
 • Nejaktivnější škodlivý program napadající uživatele macOS pocházel z malwarové rodiny Shlayer. K jeho úspěchu mu dopomohlo přestrojení za aktualizaci aplikace Adobe Flash Player.

Dalším typickým scénářem útoků na uživatele zařízení Apple je využívání stránek s poplašnými zprávami, které se snaží uživatele vyděsit informací o nakažení jeho zařízení zákeřným virem. K „vyřešení naléhavé situace“ většinou vede pár kliknutí a odeslání několika dolarů.

icloud phishing
Ukázka nebezpečné phishingové stránky, která má za cíl vylákat citlivé údaje k iCloud účtu. Rozhodně se vyplatí používat dvoufázové ověření.

Kromě phishingu informuje report o dalších hrozbách, kterým čelí uživatelé macOS zařízení. Výsledky jsou poměrně pozitivní, protože nejčastější hrozbou pro Mac nejsou nebezpeční bankovní trojani nebo jiný podobný malware. Naopak je nejčastější kyberhrozbou AdWare, který je definován jako „potencionálně nežádoucí program“ s ne příliš nebezpečnými funkcemi. Většina z nich zahlcuje uživatelovo zařízení nevyžádanou reklamou, některé ale mohou skrývat vážnější hrozby.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

11 komentářů

 1. JoeBlack

  No jo, klasika, člověk nainstaluje iPad OS a hned první věc po spuštění na něj vyskočí čínský spam z úkolů … GJ Apple.

   • JoeBlack

    No jo, někdo má holt reálné zkušenosti a někdo se diví :D
    Zadat „ios calendar spam“ do google, enjoy, pro mě je to běžná praxe.

   • Milan (neregistrovaný)

    @uni: facepalm

   • Tak to pak asi více rozmýšlej, ke kterým veřejným kalendářům se přihlašuješ…

   • JoeBlack

    K žádným pochopitelně, je vidět, že Vám tato problematika nic neříká.

   • Na tom není nic pochopitelného, být přihlášen k veřejným kalendářům je běžná věc…

   • JoeBlack

    Ach jo, to je fakt těžké použít google a zjistit, jak špatně to Apple má řešené?

  • Pokud chápu, u Apple je to na ironický pogratulování, zato u Google je to chtěná a vítaná funkce nebo co jsi nám vlastně chtěl sdělit?

 2. bob (neregistrovaný)

  tak jeste ze to neni pissingovy utok

 3. End (neregistrovaný)

  Apple iOvcim to nevadí pro ně je to čest že se někdo o ně zajímá :D

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *