TOPlist

Létáte s dronem? Pak byste určitě měli vyzkoušet českou aplikaci MAIA

Na Google Play se tento měsíc objevila šikovná česká aplikace MAIA, která je určená nejen pro všechny uživatele UAV (amatéry i profesionály), ale i pro uživatele RC modelů a jiných pilotovaných leteckých prostředků, například dronů. V tuto chvíli je dostupná bezplatná verze pro Android, pro iOS se aplikace objeví později.

Droni a další UAV zařízení se v posledních dvou letech s mnohem lepší dostupností a příznivějšími cenami masově rozšířily převážně mezi uživatele amatéry a proto je tu MAIA, která jednoduše seznámí všechny uživatele s bezpečným a legálním provozem dronů a může do budoucna díky serverovému řešení zásadně pomoci s identifikací UAV ve vzdušném prostoru.

maia

Aplikace umožňuje zvýšit profesionální úroveň uživatelů UAV provozu a zábavnou formou přibližuje letecký koníček bezpečnostním standardům běžným v klasickém letectví. MAIA pomůže také se správou vašich dronů a baterií, s vedením letového deníku, bude upozorňovat na omezení ve vzdušném prostoru včetně aktivit ostatních pilotů a modelářů a informovat o novinkách v legislativě UAS. Pomocí aplikace MAIA mohou uživatelé snadno sdílet detaily svých úspěšných letů na sociálních sítích a dosahovat různých úrovní pilota, podle počtu nalétaných hodin.

MAIA
Cena: zdarma

Klíčové vlastnosti aplikace

  • automatické upozorňování na omezení vzdušného prostoru v místě letu nebo vyhledávaném místě
  • automatický záznam do zápisníku letů se všemi letovými parametry
  • automatická správa letových údajů a statistika využití baterií
  • usnadnění předletové přípravy s unikátním mapovým nástrojem pro piloty
  • upozorňování na provoz jiných bezpilotních letadel
  • sdílení letových výkonů na Facebooku a možnost porovnání svých dovednosti a dosažené úrovně s ostatními
  • udržování povědomí o legislativě provozu UAS se všemi užitečnými odkazy

MaiaPro

Testování aplikace probíhalo po celý únor 2016, kdy dostali jako první aplikaci k vyzkoušení členové Aliance pro bezpilotní letecký průmysl. Kromě aktuálně dostupné bezplatné verze se chystá Pro varianta s hardwarovým modulem na drony a jiné letecké prostředky, která by měla následovat v 1. pololetí roku 2016.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku