Domů » Bleskovky » macOS Monterey: některé nové funkce na procesorech od Intelu nevyužijete

macOS Monterey: některé nové funkce na procesorech od Intelu nevyužijete

V tomto týdnu se koná vývojářská konference WWDC 2021, na jejímž úvodním vystoupení byly představeny novinky ve všech jablečných platformách. Finální verze nových systémů dorazí letos na podzim, již nyní je však možné testovat představené novinky v rámci betaverzí. Ne všechny ale budou dostupné na všech zařízeních.

macOS monterey

Mac a Intel? Omezená podpora funkcí

Omezená podpora funkcí je patrná na počítačích s macOS. U nich totiž Apple postupně přechází z procesorů Intel na vlastní ARMové čipsety, přičemž jen s těmito čipy si majitelé Maců mohou užít celou paletu novinek. Vlastníci počítačů s procesory Intel musí oželet následující funkce:

 • Živý text ve fotografiích – funkce, která umí z vašich snímků „vyzobat“ text a převést jej do strojově čitelné podoby
 • 3D globus a detailní mapy měst – nadstavba Google Map zobrazující interaktivní globus a detailní mapy měst s 3D terénem, budovami, pruhy na silnicích apod.
 • Portrétní mód – rozmazávání pozadí za obličejem v aplikacích Kamera a FaceTime
 • Převod řeči na text – přirozené diktování s převodem na text probíhající přímo na zařízení offline včetně personalizování výsledků

Výše uvedené funkce úzce souvisejí přímo s použitým čipem, především s využíváním umělé inteligence. Je možné, že některé z nich budou ve finální verzi procesory od Intelu podporovat (například globus), v aktuální testovací verzi to ale možné není. Nás to tolik mrzet nemusí, neboť většina z výše uvedených novinek se českých uživatelů stejně netýká.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

 1. „Výše uvedené funkce úzce souvisejí přímo s použitým čipem, především s využíváním umělé inteligence.“
  Výše uvedené funkce souvisí maximálně tak s propracovaným marketingem.

  • Jiste, mistre. Protoze parsovani rozmazaneho textu z obrazku nebo analyzu zvuku a prevod na text je neco, co urcite vy zvladnete napsat sam v kodu.

 2. On to musi vediet? Ked to Apple ale vie pre jeden a pre ten druhy uz nie (zo zjavnych dovodov), tak to uz je hanba. Robia z jedneho OS rozne plne kolace. A pritom to je len SW.

  • Hanba? Tak chápu, že jako správný Apple hater si musíš kopnout, ale je celkem normální, že firma, co se technologicky posouvá, upřednostňuje jedny technologie (M1) před druhými (Intel). Apple dal celkem jasně najevo, že s Intelem nepočítá, uvědom si Tomáši, že tohle není MS, který dělá všechno pro všechny, a nedá se to používat nikde. Lol.

  • (De)menty nepřekvapil a jako správná ovce bude obhajovat Apple do posledního dechu :D

  • Sorry, ale ako kde tam mas obhajobu Applu ?

   Ak sa jedna o funkcie AI ktora vyzaduje HW podporu ktoru M1 ma a Intel nie, tak co je divne na tom, ze tam taka funkcia nebude ?

   Inde to snad robia inak ?

  • Jo no, hateři se nezmůžou na nic jinýho, než na urážky, na to jsme si tu dávno zvykli :) Pravda holt někdy bolí a holt se někdy části haterům prostě nelíbí :)

  • Mozna to bude tim, ze SoC M1 v sobe obsahuje vypocetni casti potrebne pro takove ulohy, kdezto CPU od Intelu ne. Zvladl jsem to, jsem na vas slusny.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).