Domů » Bleskovky » Má se Intel začít bát? Microsoft údajně vyvíjí vlastní ARMový čipset pro počítače

Má se Intel začít bát? Microsoft údajně vyvíjí vlastní ARMový čipset pro počítače

Apple letos zahájil velkou počítačovou revoluci. Jeho nové počítače pohání namísto procesorů od Intelu vlastní čipová sada postavená na architektuře ARM, která podle prvních zkušeností vykazuje výrazně lepší efektivitu. Podle serveru Bloomberg se k něčemu podobnému odhodlává i Microsoft.

Microsoft vyvíjí vlastní ARMové počítače. Dočkáme se jich i v počítačích Surface?

Redmondská společnost koketuje s architekturou ARM již nějakou dobu, zatím se však jedná pouze o jakési oťukávání trhu. Tablet Microsoft Surface Pro X pohání ARMový čipset Microsoft SQ1/SQ2, což je technicky vzato pouze upravený Qualcomm Snapdragon 8cx. Jak ukázaly benchmarky, tento čip za platformou Apple M1 výrazně zaostává, a to navíc Apple připravuje ještě výkonnější čipsety.

Surface Pro X 2020 18

Microsoft by se tak mohl vydat podobnou cestou jako Apple, tedy nespoléhat se na okolí a vyvíjet si čipsety vlastními silami. Podle agentury Bloomberg již Microsoft pracuje na vlastních procesorech pro serverové počítače a data centra, a kromě toho zkoumá využití vlastních čipsetů i v osobních počítačích rodiny Surface.

Microsoft tuto spekulaci nijak nepopřel, naopak potvrdil investice do vlastních technologií týkajících se návrhů a produkce vlastních čipů. Mluvčí Microsoftu ale jedním dechem dodal, že zároveň podporují a posilují partnerství s ostatními dodavateli čipů. Design čipů má mít v Microsoftu na starosti Jason Zander, který je mimo jiné zodpovědný za platformu Azure, z čehož vyplývá, že se jedná spíše o serverovou záležitost. Zda se dočkáme i čipsetu určeného do běžných počítačů, ukáží až příští roky.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentářů

  1. Jéje, zase „novinařina“ v plné parádě. Kdybyste ty zahraniční zprávy alespoň četli a překládali poctivě. Jedná se o segment procesorů pro servery..

  2. Přichází doba kdy se velikáni začínají osamostatňovat. Apple má vlastní, Huawei pracuje na tom taky a teď Microsoft….a přijdou další…

  3. a co google taky vyvijí ne

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).