TOPlist

Lumia 950 XL nepatří do starého železa. Otestovali jsme na ní počítačová Windows 10

Lumia s operačním systémem Windows

Jeden systém pro všechny typy zařízení, tak nějak si v Microsoftu představují Windows 10. Na počítačích, telefonech, tabletech, Xboxu, náhlavních soupravách pro virtuální a rozšířenou realitu, zařízeních internetu věcí apod. Tento plán redmondským víceméně vychází, ovšem s jednou velkou výjimkou, a tou jsou právě chytré telefony.

Microsoft nejprve vyvíjel mobilní Windows samostatně, poté je začal sbližovat s počítačovými Windows, nejprve v rovině univerzálních aplikací, posléze na úrovni kódu systému. Celý příběh skončil neslavně, k úplnému sjednocení obou systémů nikdy nedošlo a telefony s Windows nakonec prohrály svůj souboj s Androidem a iOS.

I po tomto neúspěchu se však Microsoft nevzdává snu přinést Windows 10 na nové typy zařízení, jedním z posledních pokusů jsou počítače s procesory architektury ARM. Vznikla tak speciální verze Windows běžící na čipsetech od Qualcommu, přičemž systém jako takový na nich běží nativně, pouze aplikace vytvořené pro „Wintel“ musí být emulovány.

Microsoft dodává Windows on ARM přímo na konkrétních zařízeních, samostatnou instalaci jako takovou oficiálně nikdy nevydal. Komunita si však své zdroje našla a vznikla tak nová disciplína „Na čem všem se dají rozjet Windows 10“.

Úspěch se dostavil např. na programovací destičce Raspberry Pi, částečně na konzoli Nintendo Switch, největší progres ale zaznamenal projekt WOA for Lumia, tedy počítačová Windows 10 pro smartphony Microsoft Lumia. My jsme si k testování obstarali Lumii 950 XL a vyzkoušeli na ní, jak to celé funguje.

Instalace Windows 10 na Lumii 950 (XL)

K tomu, abychom mohli postupovat kupředu, byly zapotřebí následující věci:

  • Telefon Microsoft Lumia 950 a 950 XL s odemknutým boatloaderem
  • Počítač s Windows 10 a aplikací WOA Deployer
  • USB-C kabel
  • Instalační obraz Windows 10 on ARM64 a potřebné aplikace

Lumii 950 XL jsme tedy připojili k PC a s pomocí aplikace WPInternals odemknuly boatloader. Bohužel dalším krokem je podle návodu přepnutí telefonu do Mass Storage Mode, a u něj jsme vždy skončili, z nějakého neznámého důvodu se náš telefon přepnout nechtěl.

Nokia Lumia 950 XL s Windows 10
Nokia Lumia 950 XL a Windows 10

Pokusů jsme tedy na nějaký čas zanechali, ale pak se objevil druhý způsob instalace – vyšla hotová ROM, kterou stačilo do telefonu naflashovat (nyní již bohužel není ke stažení). Touto cestou proběhlo vše bezchybně a velmi rychle, za chvíli se na obrazovce telefonu objevil první známý dialog s počátečním nastavením systému.

Nastavení proběhlo stejným způsobem jako u jakéhokoliv jiného počítače, pouze na menším displeji. V místech, kde bylo zapotřebí zadat text, se objevila softwarová klávesnice, telefon se již během instalačního procesu připojil k Wi-Fi a během instalace si stáhl několik potřebných aktualizací. Za chvíli nás přivítalo známé prostředí dlaždicové domovské obrazovky.

Takhle nějak to asi mělo vypadat

Jestliže Microsoft plánoval přivést klasická Windows 10 na telefony, zřejmě by to vypadalo přesně takto. V základu je spuštěný tabletový mód, to znamená, že domovskou obrazovku tvoří sloupec dlaždic, který si můžete libovolně přeskupit. Funguje to stejně jako kdysi na mobilních Windows, byť odezva není tak rychlá. Tabletový mód lze pochopitelně vypnout, pak vás přivítá klasická plocha s hlavním panelem při spodní straně.

Hned od počátku na telefonu funguje připojení skrze Wi-Fi a Bluetooth, hraje zvuk a dotyková vrstva počítá s ovládáním více prsty, při prohlížení fotografií či webu funguje klasické gesto pinch-to-zoom. Ovladač grafického čipu ale zjevně nepracuje, jak má; efekt mléčného skla se nezobrazuje korektně, při používání to ale nevadí.

Windows 10 na Lumii 950 XL (screenshot)
Windows 10 na Lumii 950 XL (screenshot)

Nefunguje také automatická rotace displeje, do landscape režimu je nutné přepnout se manuálně z nastavení. V něm jsem provedl i instalaci češtiny, avšak úplně zcela se systém lokalizovat nepodařilo. Je to možná tím, že verze systému pochází z Insider programu.

Windows 10 na Lumii 950 XL
Windows 10 na Lumii 950 XL

Systém je na telefonu poměrně svižný, byť k dokonalosti má poměrně daleko. Co mě překvapilo, je stabilita; i když jsem s Windows 10 na Lumii dělal psí kusy (třeba se i vrtal v registrech), ani jednou se systém nerestartoval, ani neodvděčil modrou obrazovkou smrti. Veškeré aplikace běží jak mají, OneDrive ukazuje všechny soubory nahrané do cloudu, kalendář zobrazuje poslední události, hudební přehrávač pouští hudbu, Microsoft Store stahuje a aktualizuje aplikace apod.

Ze zvědavosti jsem si ze Store stáhl hru Asphalt 8, avšak ta se odmítla na telefonu spustit, u Candy Crush Soda Saga jsem pochodil lépe, byť hra běžela velmi pomalu. K internetu lze přistupovat skrze prohlížeč Microsoft Edge, já si však s jeho pomocí nainstaloval Google Chrome; ten však již musel být emulován a práce s ním byla velmi pomalá. Inu, Windows 10 pro ARMové počítače byly navrženy minimálně pro Snapdragon 835, Lumia 950 XL ale běží pod taktovkou stařičkého Snapdragonu 810.

SMARTmania.cz na Lumii 950 XL (Windows 10)
SMARTmania.cz na Lumii 950 XL (Windows 10)

Tento čip má s Windows 10 poměrně dost práce, a tak není divu, že stav baterie klesá doslova před očima; a to i přesto, že v telefonu je zbrusu nový akumulátor. Indikace stavu akumulátoru ale funguje bezchybně, stejně tak i indikace síly signálu Wi-Fi v hlavním panelu u hodin. Pro usnadnění práce je možné z tohoto místa zapnout si virtuální touchpad a vybírat položky klasicky kurzorem. Fungovat budou i externí klávesnice a myši.

Windows 10 na Lumii: na běžné používání to není

Samozřejmě tento projekt neslouží k tomu, abyste na své šuplíkové Lumii vyměnili systém a dali jí druhý život. V tabletovém módu se sice systém ovládá poměrně šikovně, fungují i gesta (tažení zleva otvírá multitasking, tažení zprava Centrum akcí, tažení shora zavírá aplikace), avšak na každodenní práci to rozhodně není. Je poznat, že systém není pro daný hardware navržen,na spoustu věcí si musíte počkat, některé vůbec nefungují (např. aplikace fotoaparát či přihlašování skrze Windows Hello).

Screenshot 14

Telefonování, SMS, mobilní data i GPS se prý již podařilo zprovoznit, ovšem na naší Lumii jsme to vyzkoušet nemohli; novější flashovatelná ROM se neobjevila a všechny další pokusy o nahrání novější verze ztroskotaly na přepnutí do Mass Storage Mode.

I tak nás ale tento projekt velmi zaujal, byť kvůli složitostem s instalací příliš nedoporučujeme se do něj pouštět. Pokud však máte dostatek odvahy, můžete postupovat podle návodu na GitHubu, kde najdete i veškeré potřebné odkazy a aktuality.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku