Domů » Bleskovky » Vědci použili fotoaparát z Lumie 1020 na sestrojení mikroskopu pro čtení DNA

Vědci použili fotoaparát z Lumie 1020 na sestrojení mikroskopu pro čtení DNA

Přestože Nokia Lumia 1020 neudělala díru do světa z pohledu prodejních výsledků, mezi fanoušky mobilní elektroniky jde stále o jeden z nejlepších fotomobilů posledních let. Na první pohled robustní smartphone si premiéru odbyl v roce 2013, kdy širokou veřejnost šokoval 41Mpx fotoaparátem, dvojitou optickou stabilizací, xenonovým bleskem a optikou s puncem Carl Zeiss. I na dnešní dobu se jedná o působivé parametry, kterých se rozhodli využít švédští vědci z UCLA při vývoji speciálního mikroskopu.

nokia-lumia-1020-microscope

Konkrétně jde o kompaktní verzi digitálního mikroskopu, jehož základy staví na fotoaparátu z Lumie 1020 a dvou diodách. Sestavený prototyp je určen pro molekulární diagnostiku a sekvenování DNA, které slouží pro zjištění pořadí nukleových bází. Vědecká obec to považuje za důležitý průlom ve vývoji, který může mít výrazný dopad na celou řadu projektů. Pokud tvůrci nenarazí na vážnější překážky, v dohledné době se objeví nová generace digitálních mikroskopů, které budou vynikat kompaktní konstrukcí. Největší užitek přinesou lékařům, kterým dovolí provádět komplexní diagnostiku na těžko dostupných místech bez nutnosti specializovaného zázemí laboratoře. Zapálení biochemici si mohou přečíst původní publikaci na této stránce.

Recenze Nokia Lumia 1020: Královna fotomobilů

V návaznosti na toto téma se vyjádřila odborná komunita, podle níž budeme v následujících letech narážet na stále větší počet projektů založených na schopnostech mobilní elektroniky. Nejen fanouškům Nokie proto nezbývá než doufat, že další modely značky dodrží tradici a nabídnou podobně fantastické fotoaparáty.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

3 komentářů

  1. „svedsti vedci z UCLA“ by dle zdroje melo byt „vedci z UCLA a ze Svedska“

  2. Když tak čtu originální zprávu nepoužili fotoaparát ale jen chip-y

  3. No slava, alespon na neco se lumie daji pouzit!

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).