Domů » Bleskovky » Lidé se nepoučí. Svá citlivá data stále „chrání“ banálními hesly

Lidé se nepoučí. Svá citlivá data stále „chrání“ banálními hesly

Téměř každá registrace či vytvoření účtu je doprovázena upozorněním, abyste si zvolili co možná nejbezpečnější heslo, které nepůjde jen tak prolomit. Velké písmeno, číslice, nebo nějaký speciální znak jsou přesně ty prvky, kterými můžete zvýšit bezpečnost hesla, vůbec nejideálnější varianta ale je použít dlouhé heslo složené z několika slov či výrazů. Přesto všechno se mezi námi nachází spousta lidí, kteří si volí až směšná hesla, a riskují tak prolomení svého účtu.

Nikdo by neměl chránit svá citlivá data něčím, co si může každý tipnout, jako je jejich křestní jméno, fotbalový tým, hudební skupina a podobně,“ řekl ředitel NCSC Ian Levy.

Hacker (zdroj: Unsplash.com)

Studie britského Národního centra kybernetické bezpečnosti, zkoumala veřejnou databázi hacknutých účtů a zjistila, že lidé používají nejjednodušší hesla, jako je „123456“, „123456789“, „qwerty“, či „password“. Lidé kromě těchto banálních číslic používají také svá jména. Nejčastějšími jsou Daniel, Jessica, Michael a Ashley. Fotbaloví fanoušci zase používají jako hesla názvy svých oblíbených klubů, jako je Liverpool nebo Chelsea. Často se také používá jako heslo známá kapela Blink-182.

Je až s podivem, jaké množství uživatelů si taková hesla volí. Nejjednodušší a zároveň bezpečnou variantou je vymyšlení unikátního a dostatečně složitého hesla pro každý váš uživatelský účet či službu, na kterou se registrujete. S tím vám mohou pomoci například aplikace jako 1Password, LastPass či KeePass.

Jakub Kárník

Sledování diskuze
Upozornit na
guest
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments