Domů » Bleskovky » LG HomeChat: Už jste někdy poslali SMS vlastní ledničce?

LG HomeChat: Už jste někdy poslali SMS vlastní ledničce?

Jihokorejská společnost LG plánuje na veletrhu spotřební elektroniky CES 2014 představit demoverzi nové technologie, která umožní uživatelům chytrých zařízení ovládat inteligentní spotřebiče pomocí textových zpráv. Ty jsou zasílány pomocí aplikace Link, která je dostupná pro mobilní operační systémy Android, iOS i Windows Phone, BlackBerry, Nokia Asha a také pro počítače s Windows a Mac OS X. Domácí spotřebiče budou moci být naprogramovány tak, aby reagovaly na jednoduché SMS zprávy. Typická konverzace v LG HomeChat tak může probíhat následujícím způsobem:

Odeslaná zpráva: „Jedu na dovolenou.“
Odpověď spotřebiče: „Mám se přepnout do režimu dovolená?“
Odeslaná zpráva: „Ano.“

Společnost uvádí, že takto můžete zapnout například režim úspory energie chladničky, nastavit robotický vysavač nebo spustit prací cyklus na pračce pár hodin před svým návratem ze zaměstnání. Příkazy mají být zpočátku v angličtině a korejštině, další jazyky by mohly následovat v budoucnu. Funkce nebudou omezeny pouze na samotnou konverzaci, ale nabídnou i další funkce.

 

Máte-li například lednici s displejem, můžete na displej poslat z aplikace Line obrázek, případně díky funkci Freshness Tracker aplikace Smart App Manager kontrolovat, jaké potraviny jsou v lednici a monitorovat jejich datum spotřeby. Inteligentní vysavače mohou být programovány tak, aby v určitou hodinu nebo v určitých intervalech uklidily dům.

Pračku lze naprogramovat tak, aby spustila praní ve vámi zvolený čas a monitorovat proces praní na vašem smartphonu či chytré televizi LG. Pračky, vybavené technologií NFC, si po spárování se smartphonem budou dokonce moci stáhnout nové prací programy. Naprogramovat půjde i troubu a to pomocí aplikace Recipe, stačí si jen vybrat pokrm, který hodláte péct a trouba si sama nastaví teplotu a čas pečení.

 

Nápady od LG jsou nepochybně zajímavé a mohly by se stát masovou konkurencí pro společnosti, zabývající se navrhováním inteligentních domů. Otázkou ale je, zdali je moudře navržený systém komunikace mezi smartphony a spotřebiči. Osobně bych raději ve speciální mobilní aplikaci zatrhl tlačítko „Přepnout lednici do úsporného režimu„, než jí posílal SMS a čekal na její odpověď.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentářů

 1. SMS mi přijde jako celkem podivně hloupý nápad. Každé to zařízení bude muset mít vlastní sim? Není to lepší přes internet? Připojím k routeru a hotovo. Nehledě na to, že ovládání přes aplikaci, případně prohlížeč je rozhodně lepší než vypisovat sms a doufat, že jste se nepřeklepli a že vám lednička rozumí… ;)

  Abych si mohl kontrolovat co mám v ledničce tak nejdřív to tam budu muset stejně nacvakat včetně dat spotřeby a taky když, něco sním tak to budu muset odečíst. Dálkově měnit režimy zařízení budiž, ale to ostatní mi prijde jako ptákoviny co bychom používali možná pár dní po koupi a pak nás to přestalo bavit a začalo otravovat.

  „Pračky, vybavené technologií NFC, si budou dokonce moci stáhnout nové prací programy“ takže tam půjde dostat nový program jen pomocí NFC? Neřešilo by to vše lépe to příme připojení k síti?

 2. Jo, to znám. Známý si postavil supermoderní inteligentní dům. Jednoho dne si manželka chtěla přitopit a tak rozhodila ovládání kotle, že se na to museli volat specialisté z Prahy. Ti na tom dělali dva dny, než to rozhodili…

  Stejně jako Danri nechápu, proč bych si měl se spotřebiči posílat SMS. Otevřít prohlížeč nebo aplikaci a tam zaškrtnout „úsporný režim“ je podle mě tisíckrát lepší, než psát „jedu na dovolenou“ a čekat, až se mě lednička zeptá, zda se má dát do úsporného režimu…

  S tím NFC se asi autor upsal, také nevím, jak by se to realizovalo…

  A lednice, která bude hlídat datum spotřeby? Kdyby se tam načetlo zboží samo, tak proč ne, ale nenapadá mne, jak v současné době zautomatizovat načítání dat spotřeby… A ručně to tam datlovat? Tak to je jednodušší si to ohlídat sám…

 3. Jakub Karásek

  Také nechápu, proč je to řešeno pomocí SMS, ostatně to v článku také píši. Co se NFC týče, pochopil jsem to tak, že spáruji smartphone s pračkou pomocí NFC a pračka si bude moci ze smartphonu stáhnout nové prací cykly (zřejmě přes síť nebo bluetooth). Ale datum spotřeby se skutečně bude muset datlovat do aplikace ručně, což také nepovažuji za ideální stav. Je ale možné, že informace o výrobku a jeho datum spotřeby bude v blízké budoucnosti obsažena například v QR kódu na výrobku. Ten by pak stačilo jen načíst, aniž by se muselo cokoliv přepisovat. O tom ale v původním zdroji nic napsané není a je to jenom moje představa, jak by to mohlo fungovat

 4. Jestli se podaří marketingovému odděleni LG lidem vnutit, že to potřebujeme, pak mají můj obdiv.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).