TOPlist

Recenze LG G7 ThinQ: vrchol na dohled

Společnost LG se v oblastní smartphonů dostává v poslední době spíše do ústraní. Tedy minimálně na našem trhu. Dříve jste se mohli se smartphony tohoto jihokorejského výrobce setkat poměrně běžně, dnes už taková nabídka není. Jak jste se ale mohli přesvědčit z recenze modelu V30, LG stále umí vyrábět povedené telefony.

V dnešní recenzi se podíváme na nejnovější přírůstek do portfolia. Model LG G7 ThinQ je aktuální vlajkovou lodí výrobce a bude bojovat proti konkurenčním smartphonům jako je Samsung Galaxy S9(+), Huawei P20 (Pro) nebo třeba novým iPhonům. Cena této novinky startuje na českém trhu kolem 17 tisíc korun.

Videorecenze

Konstrukce a vzhled: praktičnost stranou

Většina dnešních high-endových smartphonů vsází na převážně skleněná záda. To je i případ nového LG G7 ThinQ. Skleněná záda jsou velmi pěkná na pohled, o praktičnosti však nemůže být řeč. V podstatě neustále jsem bojoval se zanecháváním otisků prstů a telefon navíc snadno klouže po podložce. V případě pádu navíc dojde snadno k prasknutí.

Skleněná záda přímo vybízejí k implementaci cívky pro bezdrátové nabíjení. LG G7 ThinQ tuto možnost využívá a dobíjení akumulátoru může probíhat buď klasicky kabelem nebo prostřednictvím bezdrátové technologie. Testovaná novinka měří 153,2 × 71,9 × 7,9 milimetrů a váží 162 gramů. Zaoblené kovové boky přispívají k velmi pohodlnému a jistému úchopu.

Většinu čelní strany (přibližně 82,5 procent) zabírá 6,1 palcový displej, na který se podrobněji podíváme v následující kapitole. Displej má v horní části výřez a výrobce tento prostor využil pro osazení reproduktoru pro telefonní hovory, čelní 8megapixelové kamery a potřebných senzorů. Celý předek kryje odolné sklo Gorilla Glass páté generace.

Hlavní dominantou zad je modul duálního fotoaparátu. Ten je bohužel lehce vystouplý nad rovinu zad, a proto si budete muset dávat pozor, kam telefon zrovna pokládáte. Fotoaparát je doplněný o duální přesvětlující diodu a v těsné blízkosti se nachází okénko laserového autofokusu.

Kromě toho se na zádech nalézá i kruhová čtečka otisků prstů. Její rychlost i přesnost se řadí ke špičce na trhu. Telefon nabízí i další způsoby možného zabezpečení. Jednou z nich je například rozpoznávání uživatele prostřednictvím obličeje. Tento způsob autentifikace je v poslední době velmi oblíbený a ani LG nechce zůstat pozadu. G7 ThinQ se odemyká poměrně rychle, byť Huawei je v tomto ohledu stále nedostižen.

Zaměřeno na kvalitní zvuk

Uprostřed spodní hrany je umístěný datový konektor USB-C (standard USB 3.1), mřížka hlasitého reproduktoru a příjemnou zprávou je přítomnost 3,5mm konektoru jack. Se zvukem to vůbec LG myslí vážně. Telefon je vybavený Hi-Fi Quad DAC, který se stará o velmi dobrý zvukový přednes. Telefon si poradí i se sluchátky s velkou impedancí, které dokáže rozehrát velmi nahlas. Stejné možnosti nabízí i nedávno testovaný model LG V30.

Hlasitý reproduktor se pyšní funkcí Boombox. Výrobce využívá vnitřní prostor telefonu jako rezonanční komoru pro dosažení kvalitnějšího zvukového přednesu i vysoké hlasitosti. I pokud zakryjete spodní mřížku, telefon hraje dále. Neduhem je snad jen to, že technologie Boombox rozvibruje části těla telefonu, což při držení není úplně příjemné. Rozhodně se však jedná o zajímavou vychytávku.

Hardwarové parametry LG G7 ThinQ

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 8.0, čipset: Qualcomm Snapdragon 845, octa-core, 4× 2,8 GHz + 4× 1,7 GHz, GPU: Adreno 630, RAM: 4/6 GB, interní paměť: 64/128 GB, pam. karta:
Rozměry: 153,2 × 71,9 × 7,9 mm, hmotnost: 162 g, zvýšená odolnost: IP68 a MIL-STD-810G

Displej, konektivita a baterie

6,1", IPS LCD, rozlišení: Quad HD+, 1440 × 3120 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 16 Mpx, f/1.6, 30mm, 1/3.1", 1.0µm, PDAF, laserový AF, OIS, druhý: 16 Mpx, širokoúhlý, f/1.9, 16mm, 1/3.1", selfie kamera: 8 Mpx, f/1.9, Full HD video

Na pravém boku těla je umístěné jediné tlačítko sloužící pro spuštění telefonu. Další trojice tlačítek je na opačné straně – dvě z nich slouží pro nastavení hlasitosti, posledním spínačem lze rychle aktivovat funkce Google. Jedním stisknutím vyvoláte službu Google Asistent a dvěma stisky spustíte Google Lens. Tlačítko nelze v nastavení deaktivovat nebo nastavit jinou funkci. Je ale možné, že se objeví aplikace třetích stran, které to dokážou. Horní hrana těla obsahuje kombinovaný slot pro kartu nanoSIM a microSD.

Po konstrukční stránce nelze LG G7 ThinQ v podstatě nic vytknout. Kvalita zpracování je zkrátka prvotřídní. Třešničkou na dortu je zvýšená odolnost vůči vodě a prachu. Certifikace IP68 zaručuje, že by měl telefon vydržet pod vodní hladinou v hloubce 1,5 metru po dobu minimálně 30 minut. Telefon splňuje ještě další standard MIL STD-810G. Na test nám dorazil tmavě modrá varianta. Kromě ní si budete moci vybrat ještě z šedé, černé nebo růžové verze.

Displej: jasné IPSko s výřezem

Přesto, že je LG jedním z hlavních výrobců AMOLED panelů, zvolil výrobce pro svojí vlajkovou loď poněkud překvapivě panel typu IPS. Úhlopříčka displeje činí 6,1 palců a rozlišení je vysokých 1440 × 3120 pixelů. Displej se vyznačuje perfektními zobrazovacími vlastnostmi. Maximální svítivost činí neuvěřitelných 1000 nitů, což zaručuje výbornou čitelnost i na přímém slunci.

Jak jsem se již zmiňoval dříve, v horní části displeje je výřez. V nabídce nastavení si můžete vybrat, zda má telefon využívat i plochu displeje kolem výřezu nebo zda ji nechá neaktivní. Můžete si dokonce vybrat, jaké barevné schéma má plocha kolem výřezu mít.

Výkon: to nejlepší od Qualcommu

V oblasti výkonu nenechal jihokorejský výrobce nic náhodě. Volba byla jasná – čipset Snapdragon 845 od Qualcommu. Tento osmijádrový čip (4 × Kryo 385 Gold s taktem 2,8 GHz a 4 × Kryo 385 Silver s taktem 1,7 GHz) doplněný o grafické jádro Adreno 630 se řadí k aktuálně vůbec nejvýkonnějším mezi smartphony. Pokud k tomu připočtete 4 GB operační paměti, musí vám být hned jasné, že se G7 ThinQ nezalekne ani těch nejnáročnějších aplikací či mobilních her.

Stejně prvotřídní, jako je výkon, jsou i možnosti datové konektivity. O plné podpoře českých LTE pásem se snad ani nemusím zmiňovat. Telefon dále přidává dvoupásmovou Wi-Fi, Bluetooth ve verzi 5.0, NFC a FM rádio.

Uživatelská data lze ukládat do vnitřní paměti s kapacitou 64 GB. Další prostor můžete získat osazením paměťové karty formátu microSD. Přesné určení polohy je otázkou několika málo okamžiků. Novinka si totiž rozumí s geolokačními systémy GPS, BDS a GLONASS.

Operační systém

Operační systém Android 8.0 Oreo prošel grafickými úpravami. Výrobce vsadil na jednoduchost a sázka se vyplatila. Jako celek totiž působí systém, respektive nadstavba LG UX velmi pěkným dojmem.

I v LG se rozhodli jít směrem odlehčení. V systému je sice celá řada aplikací, ale v drtivé většině se jedná pouze o systémové nástroje, které jsou pro používání nezbytně nutné. K tomu je zde samozřejmě základní sada aplikací z produkce Googlu.

Výraznou změnou prošla nabídka nastavení. Ta je proti jiným telefonům členěna do celkem čtyř základních karet místo jedné, jak je tomu zvykem. Vzhledem k rozdílném členění jsem měl občas problémy najít požadovanou položku. Na pomoc jsem ale využil lištu pro vyhledávání a s její pomocí jsem našel vše potřebné.

Optimalizace systému je na výborné úrovni. Během doby testování jsem nezaznamenal ani nejmenší zásek nebo pomalejší reakci na povely. V tomto ohledu si zaslouží G7 ThinQ jednoznačně pochvalu.

Baterie a výdrž

Integrovaný akumulátor má na dnešní dobu lehce podprůměrnou kapacitu 3000 mAh. Nelze tedy očekávat nějak převratnou dobu výdrže. Tomu odpovídají i mé zkušenosti. Při běžném provozu počítejte s výdrží celý den. Delší výdrže můžete dosáhnout snad jen velmi omezeným používáním a implementací některých úsporných funkcí

Nabíjení z prázdného stavu do plna trvá s dodávaným napájecím adaptérem přibližně hodinu a půl. Jak jsem se již zmiňoval dřívější kapitole, testovaná novinka podporuje i bezdrátové nabíjení. To si můžete užít po dokoupení bezdrátové nabíječky s podporou technologie Qi nebo PMA.

Fotoaparát a záznam videa: klasicky i širokoúhle

Duální fotoaparát je jednou z hlavních předností testovaného kusu. Oba dva senzory mají shodné rozlišení 16 megapixelů. Rozdílné jsou však objektivy. Ten primární má světelnost f/1,6 a má standardní úhel záběru. Sekundární objektiv je širokoúhlý a jeho světelnost je lehce horší – f/1,9. Zatímco primární senzor disponuje optickou stabilizací, sekundární širokoúhlý se musí obejít bez ní.

Aplikace pro fotografování má vše potřebné, co si jen můžete přát. Samozřejmostí je plně manuální režim pro dosažení co nejlepší kvality fotografií. Novinkou je implementace umělé inteligence. Aplikace sama rozpozná snímanou scénu a upraví nastavení parametrů snímání přesně na míru. Něco podobného nabízí například i Huawei.

Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde.

Umělá inteligence funguje poměrně dobře. Občas měl některý ze snímků až příliš přesaturované barvy, ale většinou jsem byl s funkčností spokojený. Když už je řeč o snímcích, jejích kvalita je velmi dobrá, byť v některých ohledech jsem příliš spokojený nebyl. Barevné podání nebo dynamický rozsah jsou velmi dobré. Horší je to s vykreslením detailů. Při přiblížení je patrné že se jednotlivé detaily slévají a fotografie trpí efektem ojelomalby. Snad se tento neduh povede výrobci odstranit v některé z následujících aktualizací.

Standardní objektiv | širokoúhlý objektiv

Při záznamu videa se můžete těšit na maximální rozlišení 4k při frekvenci až 60 snímků za sekundu. Podporu této snímkovací frekvence získal telefon teprve před nedávnem díky softwarové aktualizaci. Náš kousek zatím tuto aktualizaci nedostal, takže testovací záběry jsou pořízené pouze při frekvenci 30 snímků za sekundu.

S obrazovou kvalitou videa jsem byl spokojený. Je škoda, že stabilizaci obrazu podporuje pouze primární objektiv. Ta totiž v praxi funguje velmi dobře a rozdíl mezi stabilizovaným a nestabilizovaným objektivem je patrný na první pohled. Vůbec největším nedostatkem je však podle mého názoru to, že telefon neumí v rámci jednoho záznamu mezi objektivy přepínat. U konkurence je to běžná praxe, v případě LG G7 ThinQ však musíte záznam zastavit, přepnout na druhý objektiv a začít natáčet od začátku. Snad tento nedostatek také opraví některá ze systémových aktualizací.

Závěrečné hodnocení

V letošním roce panuje mezi high-endovými smartphony nebývale silná konkurence. Rozdíly výbavy mezi smartphony jednotlivých značek jsou minimální. LG G7 ThinQ se bude snažit nalákat zákazníky na několik svých předností. Hlavními lákadly bude špičkový výkon, displej s velmi vysokým jasem i rozlišením, kvalitní zpracování, špičkový přednes zvuku nebo třeba duální fotoaparát.

Za zapůjčení telefonu děkujeme Max-Shop.cz, kde si LG G7 můžete zakoupit

Nedostatků je pouze několik. Pořízené fotografie trpí efektem olejomalby, výdrž je pouze průměrná a aplikace fotoaparátu ještě potřebuje vyladit. Na úplný závěr se ještě zmíním o ceně. Ta startuje na českém trhu již lehce přes 17 tisíc korun. To je odpovídající částka za takto vybavený smartphone. Po předchozích zkušenostech s dřívějšími telefony značky LG bych se nedivil, kdyby cena v následujících týdnech či měsících výrazně klesla. Potom by byla nabídka ještě o něco výhodnější.

LG G7 ThinQ

LG G7 ThinQ
8.5

Design a zpracování

9.1/10

Výkon a optimalizace

9.0/10

Hardwarová výbava

8.9/10

Kvalita fotografií a videa

8.4/10

Výdrž baterie

7.2/10

Klady

  • kvalitní zpracování a povedený vzhled
  • displej s vysokým jasem i rozlišením
  • špičkový výkon
  • optimalizovaný systém Android Oreo
  • duální fotoaparát
  • podpora bezdrátového nabíjení
  • zvýšená odolnost vůči vodě a prachu (IP68)
  • kvalitní a hlasitý zvukový přednes

Zápory

  • horší vykreslení detailů fotografií
  • průměrná výdrž
  • při záznamu videa nelze přepínat mezi objektivy
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku