TOPlist

Recenze LG V30: vydařený útok na nejvyšší příčky

Společnosti LG se na poli smartphonů v poslední době příliš nedaří. Po nespěšném modelu G5 sice přišel povedený nástupce v pohodě modelu G6, ale ani ten žádné prodejní rekordy nezaznamenal. S postupem času jeho cena však velmi klesla a v současnosti se jedná o zajímavou koupi. Skutečnou vlajkovou lodí tohoto jihokorejského výrobce je však model V30 představený v srpnu loňského roku. Tato novinka se konečně dostává na český trh a bude chtít bojovat s high-endovými kousky ostatních výrobců. V dnešní recenze se povídáme, zda má novinka šanci na úspěch.

Videorecenze

Konstrukce a vzhled: elegán odolný vůči vodě i prachu

Po vzhledové stránce řadíme testovanou novinku rozhodně mezi ty hezčí kousky. Kovový rámeček dodává celé konstrukci příkladnou bytelnost a zároveň i velmi pěkně vypadá. Přední i zadní strana je krytá odolným sklem Gorilla Glass páté generace. Jak můžete vidět na fotografiích, nám dorazil telefon již s výrazným škrábancem na zádech. Budete si tak muset dávat pozor, kam smartphone pokládáte, abyste předešli případnému poškození.

LG V30 měří 151,7 × 75,4 × 7,3 milimetrů a váží 158 gramů. Rozměry ani hmotnost nejsou nijak veliké zvláště pokud zvážíte, že výrobce vsadil na 6palcový displej. Ten zabírá přibližně 81 procent čelní strany.

Nad displejem sídlí čelní 5 megapixelová kamera se světelností objektivu f/2,2. Společnost jí dělá telefonní reproduktor, notifikační dioda bohužel chybí. Datový konektor USB-C (standard USB 3.1) má své místo uprostřed spodní hrany. Spodní hrana je také domovem hlasitého reproduktoru se slušným zvukovým přednesem.

Pravý bok obsahuje jen slot pro kartu nanoSIM a paměťovou kartu microSD. Dvojice tlačítek pro ovládání hlasitosti je na levé straně těla. V LG zatím nezanevřeli na sluchátkový výstup v podobě 3,5mm konektoru jack, který najdete na horní hraně telefonu.

Možná se ptáte, kam se podělo tlačítko pro spuštění telefonu. Výrobce jej umístil na záda telefonu a zkombinoval jej zároveň s rychlou a přesnou čtečkou otisků prstů. Toto umístění je pro LG poměrně typické a mohli jsme se s ním setkat u celé řad předchozích modelů.

Nejvýraznějším prvkem zad je však modul duálního fotoaparátu, který je nepatrně vystouplý nad povrch zad. Pro přisvícení při fotografování ve tmě poslouží jediná dioda, pod kterou je okénko laserového autofokusu.

Po konstrukční stránce je LG V30 podařený kousek. Telefon se velmi dobře drží v ruce, i když kvůli větším rozměrům je ovládání jednou rukou lehce problematičtější. Kvalita zpracování je špičková a třešničkou na dortu je odolnost vůči vodě a prachu (certifikace IP68). Po konstrukční stránce se tak novinka vyrovná špičkovým smartphonům konkurenčních výrobců. Kladně hodnotíme i vzhled celého zařízení. Kromě námi testované verze Cloud Silver budou k dostání ještě barevné varianty Aurora Black (černá), Moroccan Blue (modrá), Lavender Violet (fialová), Raspberry Rose (růžová).

Displej: parádní barvy i čitelnost

Displej u LG V30 využívá technologii P-OLED. Stejnou technologii využívá například i displej u Google Pixel 2 XL (recenze), u kterého jsme nebyli s barevným podáním příliš spokojeni. U testovaného kousku je však situace naprosto odlišná a barvy jsou syté a věrné. Stejně dobře je na tom i čitelnost, a to i při použití na přímém slunci.

Panel s úhlopříčkou 6 palců nabízí rozlišení 1440 × 2880 pixelů, což značí poměr stran 18:9. Výsledná jemnost činí 537 ppi, což je naprosto dostatečná hodnota. V nabídce nastavení si můžete vybrat, že bude veškerá grafika vykreslovaná v nižším rozlišení, což se pozitivně projeví na výdrži akumulátoru.

Displej disponuje i ambientním režimem. V pohotovostním stavu se tak neustále zobrazuje aktuální čas a datum a stav akumulátoru. Tahem prstu doleva či doprava se můžete dostat k ovládání hudebního přehrávače nebo k přepínači některých systémových funkcí. Informace nejsou zobrazeny stále na jednom místě. Jejich poloha se mění, aby nedocházelo k vypalování pixelů.

Spolehlivá dávka výkonu

Výkon obstarává „osvědčený“ čipset Qualcomm Snapdragon 835 s celkem osmi jádry (4 × Kryo s frekvencí 2,45 GHz a 4 × Kryo s frekvencí 1,9 GHz) a grafickým čipem Adreno 540. Čipsetu sekundují 4 GB operační paměti a pro uživatelská data je připraveno 64GB vnitřní úložiště. Při prvním spuštění zůstává volných 50,5 GB, další prostor můžete získat dokoupením paměťové karty formátu microSD.

Tradičně špičková je konektivita. Dvoupásmová Wi-Fi je samozřejmostí, stejně tak i Bluetooth ve verzi 5.0, plná podpora českých LTE pásem nebo třeba NFC. Určení polohy telefonu probíhá bleskurychle díky podpoře GPS, GLONASS a GALILEO.

Zvuk: potěší i náročné

Zvukový přednes je jednou z hlavních zbraní a předností testované novinky a na jeho vývoji se podíleli odborníci ze společnosti B&O Play. Integrovaný hlasitý reproduktor sice hraje slušně, ale LG vsází především na sluchátkový výstup. Novinka totiž obsahuje Hi-Fi Quad DAC (čip ESS Sabre ES9218 P). Po připojení sluchátek a aktivaci této funkce v nastavení mají uživatelé k dispozici na výběr mezi pěti přednastavenými režimy zvuku a třemi digitálními filtry.

Kvalita zvukového výstupu je jedním slovem výborná. S takovou kvalitou jsme se u žádného jiného smartphonu zatím nesetkal. Pro otestování jsem využil sluchátka AKG K240 Mk.II, se kterými si telefon poradil naprosto bez problémů. Zkoušel jsem i porovnávat maximální hlasitost s Pro-Ject Pre Box S2 Digital DAC a LG V30 dokázalo rozehrát sluchátka na stejnou úroveň hlasitosti. Zmíněný DAC je sice kvalitativně lepší, ale testovaná novinka se nemá rozhodně za co stydět.

Za zmínku také stojí dodávaná špuntová sluchátka, která pocházejí z produkce B&O Play. Jejich kvalita je na velmi dobré úrovni a potěší i náročnější posluchače. Ke sluchátkům dostanete celkem 3 sady různě velikých gumových nástavců.

Operační systém: zatím postarší, ale vyladěný

LG V30 disponuje operačním systémem Android 7.1.2 Nougat. Většina hlavních konkurentů již nabízí novější verzi 8.0 Oreo. Aktualizace na tuto verzi dostane i testovaná novinka, jen zatím není jisté, kdy se tak stane. Starší verze systému je však v tomto případě výborně optimalizované a během celé doby testování jsem nenarazil na žádný problém se stabilitou či plynulostí.

Prostředí je doplněné o grafickou nadstavbu LG UX 6.0+. Veškeré prvky jsou graficky sladěné a celý systém vypadá na pohled velmi pěkně. Proměnou prošla také nabídka nastavení, která je rozdělená do čtyř samostatných karet. Z počátku jsem měl trochu problémy s orientací, ale po chvíli jsem si na rozdělení zvyknul. Uživatelé mají navíc k dispozici lištu s vyhledáváním, která urychlí nalezení potřebné položky.

Součástí systému je několik předinstalovaných aplikací. Kromě sady programů z produkce Googlu jsou zde i aplikace přímo od LG. Těch je naštěstí jen několik a většinou se jedná o nástroje, které jsou pro uživatele užitečné. Nic zbytečného výrobce naštěstí neinstaloval.

Baterie a výdrž: i dva dny s bezdrátovým nabíjením

Akumulátor ukrývající se pod skleněnými zády, se pyšní kapacitou 3300 mAh. To sice není nijak velkorysá hodnota (například Huawei Mate 10 Pro nabízí o 700 mAh větší akumulátor), ale i tak mě celková výdrž mile překvapila. I při náročném používání vydrží telefon v provozu celý den. Při střídmějším využití stačilo zamířit k nabíječce jednou za dva dny.

U nabíječky navíc nebudete trávit zbytečně moc času. Díky podpoře rychlého nabíjení trvá nabité z prázdného stavu do plna přibližně hodinu a 40 minut. Dobrou zprávou je také podpora bezdrátového nabíjení (standard Qi).

Fotoaparát a záznam videa: dvě čočky s různým úhlem záběru

Duální fotoaparát je jednou z lákadel smartphonu. Primární senzor se chlubí rozlišením 16 megapixelů a disponuje objektivem se světelností f/1,6. Druhý fotoaparát s rozlišením 13 megapixelů má světelnost objektivu jen nepatrně horší – f/1,9. V čem se od sebe fotoaparáty liší, je úhel záběru. Primární fotoaparát má standardní úhel záběru, zatímco sekundární pořizuje širokoúhlé snímky.

Aplikace pro fotografování se řadí mezi to nejlepší, s čím se mezi smartphony můžete potkat. Mezi celou řadou scénických režimů nechybí manuální režim. Ten je dostupný pro fotografování, ale i pro záznam videa. Ručně si můžete upravit vyvážení bílé, expozici, citlivost ISO, rychlost závěrky a můžete i manuálně zaostřovat.

Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde.

Kvalita pořízených fotografií je velmi dobrá. Snímky jsou pěkně vykreslené, mají věrné barevné podání, nízkou hladinu šumu a slušný dynamický rozsah. Při fotografování ve tmě se u fotografií projevuje již hodně šumu a telefon má také problémy se zostřováním.

Standardní záběr | širokoúhlý záběr

Jak je patrné ze srovnání, úhel záběru obou fotoaparátu je značně rozdílný. Ve většině případů jsem používal primární senzor, který má lepší světelnost objektivu. Širokoúhlá čočka ale také našla své využití. Úhel záběru mě dokázal nejednou velmi příjemně překvapit a mohl jsem pořídit snímky, které bych jiným telefonem zkrátka vyfotit nemohl.

V případě záznamu videa je maximem rozlišení 4k a frekvence 30 snímků za sekundu. S kvalitou videa jsem byl také spokojený. Během záznamu je možné snadno přepínat mezi primárním a sekundárním fotoaparátem. Zaostřování fungovalo ve většině případů na jedničku a spolehlivá byla i stabilizace obrazu.

Závěrečné hodnocení

LG V30 je jednoznačně povedený smartphone. Jeho největší nevýhodou je pro české zákazníky jeho pozdější uvedení na trh. Zatímco vlajkové modely ostatních konkurentů jste si mohli bez potíží pořídit pár týdnů po jejich oficiálním představení, V30 dorazil na trh až na konci loňského roku.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Kdo si však na tuto novinku počkal, rozhodně neprohloupil. Za 23 tisíc korun totiž dostanete špičkově vybavený smartphone, který nadchne výbornou kvalitou zpracování, vysokým výkonem, povedeným displejem, kvalitním duálním fotoaparátem, výtečným zvukovým výstupem a v neposlední řadě také odladěným systémem. Pokud se rozhlížíte po novém high-endovém smartphonu, nezapomeňte zařadit LG V30 do svého výběru. Na nás v redakci udělala tato novinka velmi dobrý dojem.

LG V30

LG V30
8.7

design a zpracování

9.2/10

výkon a optimalizace

8.9/10

hardwarová výbava

8.8/10

kvalita fotografií a videa

8.7/10

výdrž baterie

8.0/10

Klady

  • zajímavý vzhled
  • vysoký výkon
  • perfektní displej
  • povedený duální fotoaparát
  • Hi-Fi Quad DAC
  • optimalizovaný systém
  • odolnost vůči vodě a prachu (IP68)
  • podpora bezdrátového nabíjení

Zápory

  • záda jsou náchylná na škrábance
  • starší verze systému
  • kvalita fotografií pořízených ve tmě
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku