Lenovo Yoga A940 je vážná konkurence pro Surface Studio. Je výkonnější a o třetinu levnější

Microsoft předloni se svým počítačem Studio ukázal, jak si představuje univerzální stolní all-in-one počítač, který lze jako bonus proměnit ve velkou kreslící desku. Nyní s podobným zařízením přichází společnost Lenovo. Její počítač Yoga A940 sice možná není tolik elegantní, ale zase je promyšlený do posledního detailu.

All-in-one plný šikovných nápadů

Lenovo Yoga A940 má rovněž dotykovou 27″ obrazovku, kterou lze sklopit až do úhlu 25° a využívat ji ke grafickým a jiným činnostem. Displej je připevněn k poměrně masivní základně, která je výražně větší než v případě Surface Studia, avšak nese s sebou několik benefitů, které si popíšeme později. Nejprve se podíváme na samotný displej.

27palcový panel je typu IPS, podporuje technologii Dolby Vision HDR a je možné jej zakoupit buď se 4K nebo Quad HD rozlišením. Nad displejem je v rámečku umístěna webkamera, která podporuje funkci Windows Hello k biometrickému přihlášení uživatele. Ke „čmárání“ po displeji slouží přiložené pero Active Pen 1, kromě něj je možné využít speciálního příslušenství Lenovo Precision Dial.

blank

Jedná se o váleček sestávající se ze dvou otočných prstenců a tlačítka na straně, přiřadit mu lze různé funkce v libovolných programech (např. Adobe Illustrator, Photoshop, Lightroom 7 a další). Váleček lze „zapíchnout“ na levnou či na pravou stranu displeje. Spodní část displeje má navíc integrované LED osvětlení pro rozzáření pracovní plochy a dvojici reproduktorů.

blank

Spousta portů a slušný výkon

Neméně zajímavá je i základna, jejíž přední stranu tvoří mřížku ukrývající další tři Dolby Atmos reproduktory mířících přímo na uživatele. Po bocích základny se nachází velké množství portů – 6 × USB-A, 2 × USB-C (USB-C a Thunderbolt 3), HDMI, ethernet, 3,5mm jack a čtečka karet formátu SD. Horní strana základny je vytvarována pro pohodlné uklizení klávesnice, vpravo od ní se navíc nachází ploška, na kterou lze odložit myš, stylus a smartphone. Vítanou třešničkou na dortu je integrace bezdrátového nabíjení přímo do podložky.

blank

Uvnitř počítače tepe plnohodnotný 65W procesor Intel Core i7, pozici grafické karty okupuje AMD Radeon RX 560. Paměťová konfigurace je velmi široká – minimum je 8 GB RAM a 128GB SSD, maximum 32 GB RAM a 2 TB HDD. Sympatické je, že RAM i disk lze vyměnit, což Surface Studio neumožňuje.

blank

Cena a dostupnost

Lenovo Yoga A940 půjde do prodeje v březnu letošního roku, cena za základní konfiguraci začíná na 2 350 dolarech (asi 52 700 korun bez DPH), což je o třetinu méně, než stojí základní konfigurace Surface Studia.

Autor článku blank
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku