Domů » Recenze » Recenze stavebnice LEGO Boost: základy programování hravou formou

Recenze stavebnice LEGO Boost: základy programování hravou formou

Hry na telefonech a tabletech sice dokáží na nějakou chvíli zabavit, nahradit ale dánskou klasiku LEGO není tak snadné. Dánové nicméně nezůstávají pozadu a jsou si moc dobře vědomi toho, že chytré telefony nejsou jejich nepřítel, ale spojenec, jak se ukázalo například u stavebnice LEGOMovie Maker. LEGO Boost na propojení s chytrým telefonem jde trochu jinak a dává si za cíl nadchnout děti pro programování. Má šanci na úspěch? Na to se podíváme v naší recenzi.

Obsah balení je plný kostiček, baterie ale chybí

Popisovat jmenovitě každou kostičku, která se v LEGO Boost nachází, by bylo dlouhé a zbytečné. Celkový počet dílků je 847, což se nemusí zdát jako mnoho. Nutno ale podotknout, že většina z nich je opravdu miniaturní. Mezi největší patří pneumatiky a ovládací modul. Na ten si rovnou připravte malý křížový šroubovák, jinak se do něj nedostanete. Šťávu mu dodává 6 1,5V AAA baterií, které bohužel nejsou součástí balení.

LEGO Boost 1
Krabice spolehlivě napoví, co se skrývá uvnitř

Co staromilce jako mě překvapí, je fakt, že v balení se nenachází žádný návod, pouze nezbytná literatura a herní podložka. Ještě před rozbalením tak nezapomeňte stáhnout aplikaci LEGO Boost, která zabere takřka 500 MB a je dostupná pro iOS, Android, Kindle nebo Windows 10. Ihned po stažení se můžete vrhnout do stavění jednoho z pěti modelů: robota Vernieho, vozítko M.T.R.4, hudební nástroj Guitar4000, automatickou výrobní linku AutoBuilder nebo kocoura Frankieho.

LEGO Boost 2
Kostiček není zrovna málo

K uspořádání součástek mám jednu výhradu. Pakliže nechcete všechny kostičky ihned vysypat na podlahu a riskovat ztrátu některé z nich, připravte se na dlouhé a obtížné hledání potřebných součástek. Třídění v pytlících (které by mohly být znovu uzavíratelné) nepodléhá logice, proto jeden typ součástky najdete jak ve dvou malých sáčcích, tak v jednom velkém. To stavění příliš neusnadňuje.

Chytrost je ukrytá v Move Hubu

Středobodem celé stavebnice je LEGO Move Hub – speciální modul poháněný mikrotužkovými bateriemi, který obsahuje Bluetooth Low Energy, dva zakódované motory, aktivační tlačítko, vnitřní senzor náklonu a světlo. Senzor barev a vzdálenosti snímá vzdálenost, pohyb a barvu, a lze ho také použít jako světlo.

Propojení s telefonem či jiným zařízením probíhá skrze aplikaci a je otázkou jednoho stisknutí tlačítka. To je na každém modelu vždy snadno přístupné, stejně jako možnost rychle vyměnit baterie.

LEGO Boost 3
Mozek celé stavebnice LEGO Boost

Pro účely recenze jsem se rozhodl sestavit kocoura Frankieho, který mě z nabízených modelů zaujal nejvíce. Samotné skládání jsem musel rozložit do několika dní, neboť náročnost je zde opravdu vysoká. Instrukce jsou sice popsány jasně a přehledně, občas je nicméně problém trefit ten správný odstín šedé.

LEGO® BOOST
LEGO® BOOST
Cena: zdarma
‎LEGO® BOOST
‎LEGO® BOOST
Autor: LEGO
Cena: zdarma

Celková doba stavění se počítá v hodinách, takže pokud chcete stihnout model postavit na jeden zátah, vyhraďte si pro tuto činnost minimálně jeden den, ideálně víkend. Pokud ale stavění budete plánovat na etapy, tak si nezapomeňte poznačit, kterým krokem jste skončili. Aplikace totiž nedokáže navázat přesně tam, kde jste přestali.

LEGO Boost 4
Baterie potřebujete vlastní

K tomu se také váže doporučený věk 7 – 12 let. Nechci děti příliš podceňovat, neboť jak je známo, tak se učí velmi rychle, nicméně počítejte s tím, že u stavby budete muset asistovat. Místy stavebnice připomíná řadu Lego Technic, které platí za ty nejnáročnější stavebnice od dánské společnosti.

Programování pro začátečníky

Po úspěšném sestavení, které se vždy skládá ze tří kroků přichází, ta pravá zábava – programování. Pochopitelně se nejedná o programování v pravém slova smyslu. Cílem je seskládat za sebe několik příkazů, které sestavený robotický pomocník vykoná. Začátek je přitom volitelný – v případě Frankieho spustíte sérii buďto pohlazením, lahvičkou či dortem.

LEGO Boost 5
Frankie je bezpochyby fešák, jeho sestavení ale zabralo několik hodin

Následně robotická kočka zvládne pohybovat hlavou do stran, hýbat ocasem, projevovat radost či vstávat a sedat. Kytara naproti tomu zvládne vydávat zvuky, výrobní linka vyrábět jednoduché LEGO modely, Vernie se umí všelijak kroutit a mluvit a vozítko zase jezdit a střílet. Vzhledem k náročnosti nepočítejte, že vaše ratolest všechny možnosti všech modelů objeví za jedno odpoledne.

S procvičováním jednoduché motoriky je tady ještě aspekt programování. Ten sice neosvětlí dětem, jak a proč se skuteční roboti hýbou, jako zjednodušená verze ale funguje skvěle. Při sestavování je krásně vidět, co je okrasný kousek plastu a co pohyblivá část. Stejně tak pocit z toho, že sestavená robotická hračka vykonává povely, které mu zadáte, je k nezaplacení.

LEGO Boost je ideální dárek pro technicky nadané děti

Jak shrnout chytrou stavebnici LEGO Boost? Bezpochyby se jedná o příjemné propojení klasické stavebnice s moderními technologiemi, které si oblíbí nejen dospívající ratolest, ale také dospělý. Náročnost stavebnice je sice drobným mínusem, na druhou stranu je potřeba mít na paměti sociální aspekt, kdy otec se synem společně stavebnici staví.

BOOST Creative Toolbox - Frankie

Pozitivem je také množství sestavitelných robotů, které zabaví na delší dobu. Programování je sice značně zjednodušené, pro nadchnutí technicky smýšlejícího dítěte nicméně postačí. Mínusem je absence tištěného manuálu a v případě aplikace také nemožnost zaznamenání místa, kde jste se stavebnicí skončili, nepřítomnost baterií nebo nekompatibilita s jinými stavebnicemi LEGO, pokud jde o chytrou část.

LEGO Boost 6
LEGO Boost je stavebnice (nejen) pro děti

Můžeme LEGO Boost doporučit? Jednoznačně ano. I za poměrně vyšší cenu 3 599 korun se jedná o skvělou stavebnici, která jen tak nemá konkurenci. Pro děti má přínos nejen v procvičování jemné motoriky, ale také pomáhá chápat, že chytrá zařízení nejsou jen pro konzumaci obsahu, ale že také mohou fungovat jako nástroj.

LEGO Boost

8.1

Design a zpracování

8.8/10

Možnosti aplikace

7.3/10

Ekosystém

6.5/10

Zábavnost

7.9/10

Znovuhratelnost

9.9/10

Klady (+)

  • kombinace procvičování jemné motoriky a programování
  • až 5 sestavitelných modelů
  • propojení stavebnice a chytrého telefonu
  • podpora Windows, iOS, Android a Kindle

Zápory (–)

  • vyšší cena
  • absence tištěného manuálu a baterií
  • vyšší náročnost
  • horší kombinovatelnost s ostatními stavebnicemi LEGO

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments