Kupec vydražil Hitlerův telefon, dal za něj přes 6 milionů korun

Nacistického vůdce Adolfa Hitlera historie pamatuje jako iniciátora druhé světové války, jejíž hrůzné důsledky můžeme pociťovat dodnes. V té době předával mnoho svých rozkazů skrze telefon, který se v neděli vydražil v aukci za 243 000 dolarů, tedy v přepočtu za 6 245 100 Kč.

hitler_phone_2

Nejedná se samozřejmě o žádný chytrý telefon, ale o aparát s číselnicí, který byl z původní černé barvy přelakován na červenou. Je na něm vyrytý znak Národně socialistické německé dělnické strany (NSDAP) a jméno Hitlera, který v jejím čele po většinu její existence stál. Kromě hlavního sídla Hitler údajně používal tento telefon i ve vlacích a dalších dopravních prostředcích.

hitler_phone

Vyvolávací cena začínala na 100 000 dolarech (2 517 000 Kč), nakonec se vyšplhala na zmíněných 243 000 dolarů a jméno dražitele nebylo aukční síní Alexander Historical Auctions zveřejněno. Do rukou rodiny, která telefon prodává, se aparát dostal poté, co Rusové, tehdy okupující Německo, pronikli do Hitlerova bunkru a červený nástroj darovali britskému generálovi Ralphu Raynerovi.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

Jeden komentář

  1. SLOVovca (neregistrovaný)

    Telefon co prohrál WWII :D

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *