Domů » Bleskovky » Křemíkový superkapacitor vytlačí akumulátory: Energii budeme uchovávat přímo v čipech

Křemíkový superkapacitor vytlačí akumulátory: Energii budeme uchovávat přímo v čipech

Představte si smartphone, kterému by k načerpání energie stačilo pouhých pár minut a na příjmu by vydržel v řádu několika týdnů. Pokud se vám tato vize v současnosti jeví jako z říše snů, v blízké budoucnosti by se mohla stát realitou. Tým inženýrů z univerzity Vanderbilt přišel na způsob, který by mohl zapříčinit konec éry konvenčních akumulátorů. Jejich prototyp superkapacitoru neuchovává energii za pomoci chemického principu, nýbrž využívá absorbce iontů na povrchu křemíku. Negativní vlastnost v podobě vysoké míry reaktivity tohoto prvku vědci vyřešili jeho potažením vrstvou grafenu.

 

Tento relativně mladý materiál se ve vědě těší stále větší oblibě a lze ho zjednodušeně definovat jako jednovrstvou síť tvořenou atomy uhlíku s uspořádáním do tvaru šestiúhelníku za pomoci energetického sjednocení, které se nazývá hybridizace orbitalů. Díky tomu funguje jako obranná bariéra, která chrání křemík a zároveň zvyšuje míru hustoty uchované energie až o dva řády. Jelikož je současná elektronika plná křemíkových součástek, mohli bychom se brzy dočkat typu zařízení, jenž by skladovalo potřebnou energii pro svůj provoz přímo v samotných čipech.

Tento úžasně vyhlížející objev má však před sebou ještě dlouhou cestu vývoje. Než se dostane do komerčních produktů, bude technologie křemíkového superkapacitoru vyžadovat, abychom zcela změnili způsob, jakým nyní probíhá konstrukce elekronických zařízení.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments