Domů » Bleskovky » Křemíkový superkapacitor vytlačí akumulátory: Energii budeme uchovávat přímo v čipech

Křemíkový superkapacitor vytlačí akumulátory: Energii budeme uchovávat přímo v čipech

Představte si smartphone, kterému by k načerpání energie stačilo pouhých pár minut a na příjmu by vydržel v řádu několika týdnů. Pokud se vám tato vize v současnosti jeví jako z říše snů, v blízké budoucnosti by se mohla stát realitou. Tým inženýrů z univerzity Vanderbilt přišel na způsob, který by mohl zapříčinit konec éry konvenčních akumulátorů. Jejich prototyp superkapacitoru neuchovává energii za pomoci chemického principu, nýbrž využívá absorbce iontů na povrchu křemíku. Negativní vlastnost v podobě vysoké míry reaktivity tohoto prvku vědci vyřešili jeho potažením vrstvou grafenu.

 

Tento relativně mladý materiál se ve vědě těší stále větší oblibě a lze ho zjednodušeně definovat jako jednovrstvou síť tvořenou atomy uhlíku s uspořádáním do tvaru šestiúhelníku za pomoci energetického sjednocení, které se nazývá hybridizace orbitalů. Díky tomu funguje jako obranná bariéra, která chrání křemík a zároveň zvyšuje míru hustoty uchované energie až o dva řády. Jelikož je současná elektronika plná křemíkových součástek, mohli bychom se brzy dočkat typu zařízení, jenž by skladovalo potřebnou energii pro svůj provoz přímo v samotných čipech.

Tento úžasně vyhlížející objev má však před sebou ještě dlouhou cestu vývoje. Než se dostane do komerčních produktů, bude technologie křemíkového superkapacitoru vyžadovat, abychom zcela změnili způsob, jakým nyní probíhá konstrukce elekronických zařízení.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

11 komentářů

 1. Už od doby, co jsem se naučil číst, čtu podobné články o super technologiích na uchovávání el. energie…

  A přitom mi mobil vydrží méně a méně…

  • Rick (neregistrovaný)

   Napodobne, naprostý súhlas.

  • Fore (neregistrovaný)

   Pak to totiž někdo koupí a potichu zavře do krabice :)

  • Richard Streit

   Musím souhlasit s tím, že vývoj v oblasti skladování energie se stále nachází na svém začátku. Bohužel minimálně následujícíh pět let se budeme muset spokojit s aktuálními technologiemi. Těžko soudit, co po nich bude následovat, nicméně kromě zdlouhavého výzkumu nijak komerčnímu nasazení nepomáhá ani lobby pocházející ze strany těžařských a dalších institucí, kterým současný stav vyhovuje…

  • Tony (neregistrovaný)

   Myslím, že moderné smartfóny, vydržia skôr viac a viac, ak to berieme oproti prvým Androidom, iPhonom a WP mobilom.

  • Ano, myslím si, že není problém vyvinout technologii na uchování energie. Otázkou ale je, kdo na tom má skutečný zájem? Velké korporace? Výrobci energií? Těžaři uhlí, ropy a plynu?

   Ne. Kdo na tom má zájem je spotřebitel. A proč? Protože by ušetřil.

   A to přece nejde…

  • Tak podle téhle logiky by nebylo nic. A hlavně v tom akumulátoru se ta energine nijak zázračně neobjeví, ale musí se tam od těch výrobců dodat, že.

 2. pavel backa (neregistrovaný)

  „… v blízké budoucnosti by se mohla stát realitou.“

  .

  .

  .

  .

  „Tento úžasně vyhlížející objev má však před sebou ještě dlouhou cestu vývoje.“

  Hmm, nějak mi to nejde spolu dohromady :)

  Konec rýpání, prostě v dalších x letech budeme požívat pořád tu samou technologii. Chtělo by to napsat článek o všech obejevech za posledních 10 let, které byly z oblasti udržování/vyrábění energie vhodne pro mobilní zařízení a zjistit jak na tom jsou :)

 3. tora85 (neregistrovaný)

  grafen vyviji nokia. tomu materialu se vesti skvela budoucnost a do jeho finalni faze vyvoje investovala i finska vlada. pokud vse dobre dopadne, umozni grafen technologickou revoluci v mnoha odvetvich a nokia vubec nebude litovat finale divize mobilnich zarizeni.

  • Grafen rozhodně není záležitostí jen Nokie, je to celosvětová záležitost a výzkum grafenu probíhá ve všech možných odvětvích.

  • desdy (neregistrovaný)

   Tak tohle je dobrá hloupost… ano Nokie dostala nějakou dotaci na jeho výzkum, ale nejvíce patentů má Korea, USA, Anglie, Čína atp…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).