Domů » Bleskovky » Kouzla s hmotností: věděli jste, že na severním pólu budete vážit více než na rovníku?

Kouzla s hmotností: věděli jste, že na severním pólu budete vážit více než na rovníku?

Většina lidí předpokládá, že při měření hmotnosti nehraje roli to, v jaké zemi se nacházíte. Faktem ovšem je, že když si na váhu stoupnete na severu Finska, ukáže se vám o něco vyšší číslo, než stejně těžkému kamarádovi v rovníkové Africe.

Různá místa na Zemi totiž disponují jinou mírou gravitace. Je to dáno nepravidelným tvarem Země i různým působením odstředivé síly. Výzkumníci z Curtin University v australském Perthu dokonce vypracovali mapu, která ukazuje hodnoty pro různá místa na Zemi. To je v praxi důležité při projektování velkých staveb, jako jsou třeba přehrady.

Ozdravný pobyt na rovníku?

Nadpis je samozřejmě trochu nadsázkou, vaše hmotnost reálně zůstává stejná, nehledě na vaši aktuální polohu. Protože je Země na pólech lehce „splácnutá“, jste tam o něco blíže jejímu jádru – gravitace zde tedy působí silněji. Na rovníku jste oproti tomu od zemského jádra vzdáleni víc, a navíc zde silněji působí odstředivá síla, která vás zjednodušeně řečeno nadlehčuje.

hmotnost na zemi mapa
Gravitační mapa zachycují oblast okolo Mount Everestu (Zdroj: GGMplus/Curtin University)

Když sečteme dva výše zmíněné jevy, zjistíme, že rozdíl mezi hmotností naměřenou na pólech a na rovníku je asi půl procenta. Pokud tedy při expedici na severní pól na váze zjistíte hmotnost 100 kg, stačí se jet ohřát do rovníkové Afriky a hned se na displeji váhy ukáže pouhých 99,5 kg!

Dalšího „odlehčení“ by bylo možné teoreticky dosáhnout také vystoupáním na vysokou horu. Rozdíl je ovšem v tomto případě mnohem menší než při přesunech mezi póly a rovníkem.

Pokud vás toto téma zajímá na odbornější úrovni, doporučujeme například web Cornell University.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
zipiik
Uživatel
zipiik

Popularizační články aplikované fyziky jsou dobrá věc. Příště by bylo zajímavé téma, proč si vysokohorští horolezci nemohou uvařit pořádný čaj a brambory vaří hodně dlouho :)

YourMama
Anonym
YourMama

No tohle je se hlavně projevuje např. při letech do kosmu. Většina kosmodromů se snaží být umístěná co nejblíže rovníku. Možná by stálo za to, to do textu doplnit. Přece jenom se tady sem tam objeví také článek o SpaceX apod.

tomas
Anonym
tomas

Najlepšie pri rovniku a v najväčšej nadmorskej výške v kopcoch. Rusko chcelo zakladnu postaviť niekde v južnej amerike na rovniku. Neviem ci sa im podarilo dohodnúť podmienky s tamojsou vladou. Myslím ze to malo byt v ekvadore

pospa58
Uživatel
pospa58

Tady si trochu pleteš pojmy, v tomto případě nejde o gravitaci, ale o rychlost rotace Země. Většina kosmodromů je umístěna, pokud možno, co nejblíže rovníku, aby bylo možno maximálně využít zemské rotace pro počáteční rychlost rakety. Kosmodromy, které jsou daleko od rovníku se používají pro takzvané blízkopolární dráhy, u kterých by počáteční rychlost ve směru rotace Země byla spíše na obtíž.