Domů » Bleskovky » Konec ztracených telefonů? Nový Bluetooth zaměří zařízení na centimetry

Konec ztracených telefonů? Nový Bluetooth zaměří zařízení na centimetry

Jeden z nejpoužívanějších bezdrátových standardů je bezesporu Bluetooth. Ten kromě bezdrátového přenosu dat umí také lokalizovat zařízení, byť prozatím ne příliš dobře. V plánu Bluetooth Special Interest Group, která tento standard spravuje, je v další verzi 5.1 vylepšit lokalizační schopnosti tak, aby byl Bluetooth schopen zaměřit zařízení s přesností na centimetry. Z toho budou podle skupiny benefitovat jak firmy, tak koncoví uživatelé.

Přesnost vnitřní navigace na centimetry

Hlavní novinkou je lepší využití Bluetooth pro navigaci uvnitř budov. Zařízení si v nich bude moci „ohmatat“ okolní vysílače a další Bluetooth zařízení a spočítat vlastní polohu s přesností na centimetry. K tomu mají pomoci nové funkce AoA (Angle od Arrival) a Aod (Angle of Departure), které ke znalosti intenzity signálu přidávají i potřebný směr, takže výrazně zpřesňují výpočet polohy.

Pokud používáte Bluetooth k vyhledávání některých předmětů (například klíčenky), dozvíte se, kterým směrem se máte vydat; dosud to přitom šlo pouze metodou „samá voda, přihořívá, hoří“. SIG chce této nové funkce využít například pro rychlejší vyhledávání zboží v regálech obchodů.

Bluetooth 5.1 dále přináší zlepšení v oblasti stability připojení, a také zrychluje navázání spojení u již dříve spárovaných zařízení. Bohužel pro využití nových funkcí je zapotřebí nový hardware, který bude Bluetooth 5.1 podporovat, zjišťování informací o směru signálu totiž vyžaduje více než jednu anténu. Přesné datum vypuštění Bluetooth 5.1 zatím oznámeno nebylo.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).