Domů » Bleskovky » Kolik stojí Apple výroba iPhonu 7? Je to více než u loňského modelu

Kolik stojí Apple výroba iPhonu 7? Je to více než u loňského modelu

Po představení některých dlouho očekávaných smartphonů se zanedlouho objeví analýza výrobních nákladů. Mezi tyto telefony patří samozřejmě také iPhone od Applu. Rozboru se nyní dočkala i nová generace iPhone s číselným označením 7.

Nejdražší komponentou je displej, který stojí 43 dolarů. Cena čtyřjádrového čipu Apple A10 je odhadovaná na necelých 27 dolarů, ostatní čipy na základní desce se na nákladech podílí částkou 34 dolarů. Za fotoaparáty zaplatí výrobce 20 dolarů, reproduktory a mikrofony stojí necelých 17 dolarů.

iphone 7

Zbývající komponenty, mezi které patří například senzory (akcelerometr, barometr, gyroskop apod.), paměti, zvukový čip a další stojí výrobce dohromady 47 dolarů. Výroba hliníkového šasi stojí Apple lehce přes 18 dolarů. Překvapivě levný je akumulátor, který vychází pouze na 2,5 dolaru.

airplane-mode-shuffle-header-750x400Displej je nejdražší komponentou iPhonu 7

Pokud připočteme příslušenství, jehož hodnota je odhadována na 12 dolarů, dostáváme se na částku 219,80 dolarů. Tato částka se týká pouze samotných komponent. Montáž je odhadována na 5 dolarů, takže celkové náklady jsou odhadovány na přibližně 225 dolarů. Tato analýza se týká 32GB verze iPhonu 7, který se v obchodech prodává za 649 dolarů (21 190 Kč). Je nutné doplnit, že většina výrobních nákladů je pouze odhadovaná a chybí také další náklady (marketing, vývoj, doprava).

Apple přesto na nových iPhonech vydělává méně, než na loňské generaci. Její výrobní náklady jsou odhadovány na zhruba 188 dolarů. I tak se ovšem výrobce nemusí o své zisky obávat.

Zdeněk Beran

Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

19 komentářů

 1. Craftmanek (neregistrovaný)

  Tak, 650 dollaru za neco, co ma cenu 230 dollaru, aby se neřeklo, do toho přidáme 100 dollaru za vývoj a marketing ( i když i ten by mohl být nižší..) To se dostáváme na zisk cca 320$ z jednoho iPhone.
  Co to kurna má být ?

  • Takže na základě vycucaných hausnumer jsi vytvořil další vycucanou kalkulaci? Grats:)
   Ad tvá „kalkulace“, to je min o 320$ více, než kolik má většina výrobců telefonů a např. u MS k tomu ještě nějaké desítky přičti:)

 2. Je sice zajímavé tato čísla znát, ale…. Cenu dělá poptávka a Apple tu poptávku stále má. I autor článku píše, že je to cena za HW. Jenže dnešní smart nedělá zdaleka jen HW a pár jedniček a nul. Je to mnohem složitější. Apple sice už není The Apple, jako u iPhone 1, ale přiznejme si u iPhone 1 začala éra dotykáčů a Apple si našlápl na hodně let dopředu oproti konkurenci a nechává si to zaplatit.
  Také je třeba si uvědomit, že pro amíka, anglána nebo němce je cena iPhonu jako pro nás 7tis, takže normální cenovka.

  • jmenopriezvisko

   Obsluha fastfood v centru #SanFrancisco má cca $14/hod. Na iPhone za 649$ si obsluha u McD v centru SF vydělá za 46 hodin. Obsluha fastfood v Praze na Václavském náměstí má 75Kč/hod. Na základní iPhone za 21 190,- (iStyle Premium Reseller) si vydělá za 282hod.

   Duležité je zmínit, že nejvyšší varianta iPhone 7 Jet Black stojí v USA při přepočtu (ČNB střed) 23 486,- Kč, takže nejvyšší varianta iPhone 7 Plus v ekluzivní Jet Black v USA stojí jen o 2296Kč více než základní 32GB malý iPhone 7 v ČR u Premium Resellera.

   • To muselo dát práce to spočítat a přitom taková blbost…

   • Johny (neregistrovaný)

    Chlapec trpící jeho autismem to má hned :-) Je zajímavý jak dnes různé opatrovnické organizce a služby zpřístupnili internet postiženým a umožňují jim zapojit se do běžné diskuze. Až z toho člověk často zjišťuje, jak je jejich svět osamocený a pokřivený.

   • Johny to bolo drsne :D :-/

   • imperator, Ale v skutku pravdivé :-D

 3. To jsou hezká čísla. Prakticky jediný, kdo se k nim blíží je jen a pouze Samsung (z většiny části in-house výroba).

  • jmenopriezvisko

   V tomhle lze bohužel s UNI trollem bez vyjímky souhlasit. Samsung ušetří ve výrobním řetězci díky „inhouse“ komponentám nemalé částky na provizích jiných výrobců.

   Samsung je také na Android platformě asi ten nejhorší možný výrobce z pohldu zákazníka (consumer view) především kvůli vysoké marži, i když ne tak vysoké jako Californský gigant.

   Zase pořád je logičtější a výhodnější koupit za 640$ S7 Edge nebo 540$ za S7 (průměrné ceny v EU), která má kvalitní QHD AMOLED, 4GB RAM, nejlepší fotoaparát mezi současnými telefony, o dost vyšší výdrž na baterii než iPhone, bezdrátové Qi nabíjení, jack konektor, vyšší stupeň voděodolnosti IP68 a výrazně kvalitnější DAC než iPhony.

   Takže než dát 969$ za technologicky významně zaostalejší iPhone 7 Plus jeví se z pohledu spotřebitele logičtější koupě S7 Edge za 640$ + 40$ až 80$ za paměťovou kartu. Nehledě na to, že v ČR bude iPhone 7 Jet Black, který se v USA nabízí bez paušálu za 969$ stát minimálně 1250$ u Premium Resellera (díky vysokým maržím místních resellerů a měnové politice ČNB).
   Ceny S7 a S7 Edge, jsou uvedeny na základě přepočtu cen v CZ eshopech modelů z EU dist. kanálu a kurzem střed ČNB.

   • suma (neregistrovaný)

    Je hezké, co všechno má Samsung lepší, ale na druhou stranu má Android, takže je na tom ve výsledku o dost hůř, než zaostalý iP 7.

   • jmenopriezvisko

    Všichni výrobci s Androidem jsou na tom výrazně lépe než iPhone s IOS: smartmania.cz/telefony-s-androidem-padaji-mene-nez-iphony-rozdil-ve-stabilite-systemu-je-znacny

   • suma (neregistrovaný)

    To tady dáváš furt, přestože každý ví, jaký je to nesmysl. Už jen HW rozmanitost zadělává na nestabilitu tak, že to prostě možné není.

   • Tomas Jedno (neregistrovaný)

    jmenopriezvisko mas pravdu, hardwer iPhonu je velice slabej, mam drona (parrot bebop) ten jede pres wifi, iPhone se odpoji zhruba po 20metrech, Samsung S5 nebo S6 cca 300m je to dano kvalitou hardweru. Jinak co tu pise „Suma“ at se vam to libi nebo ne iOS za Androidem velmy silne jen pokulhava. Ja vim neni to lehke unest tu tihu ze uz nejste #1. Ale takovej je zivot.

 4. jmenopriezvisko

  „Apple přesto na nových iPhonech vydělává méně, než na loňské generaci. Její výrobní náklady jsou odhadovány na zhruba 188 dolarů. I tak se ovšem výrobce nemusí o své zisky obávat.“

  To není úplně pravda, respektive správnější interpretace: 180$ byla výrobní cena včetně montáže iPhone 6S, 220$ byla výrobní cena včetně montáže u iPhone 6S Plus 128GB.

  Vzhledem k tomu, že vrcholné modely 7 Plus mají 256GB a jeden camera sensor navíc, zase jim chybí jack konektor a safírová krycí skla /i Když Phillip Schiller na Twitteru tvrdí něco jinýho.

  V Applu realokovali 7$ ze safírového skla a 3.5mm jack konektoru do lepšího paměťového čipu. iPhone je stále telefon z cenové hladiny 7000-10000 Kč. Zbytek je marže Applu, Premium Resellerů a dalších článků v řetězci.
  V tom tkví výhoda OP3, BBK nabízí OP v přímém distribučním kanále, nepochybně s nižší marží, takže za poloviční cenu nového iPhone můžete mít stále nejrychlejší telefon planety.

  Nejvíc Apple vydělá na iPhonech, které prodá prostřednictvím svého online obchodu, tam se marže fakticky rovná rozdílu mezi výrobní cenou včetně distribučních nákladů a prodejní cenou mínus dph.

  Na nejnižších paměťových variantách iPhone si Apple přičte k dobru approx 400$ na těch nejvyšších paměťových variantách Jet Black 7 Plus za 969$ si Apple schrábne do kapsy klidně 600$ možná i trochu víc. V USA není přímá daň s tak vysokou sazbou.

  • Pacik (neregistrovaný)

   Ty máš asi hodně těžký život co? Pokud kupuješ jen to, kde je minimální marže, tak by mně třeba zajímalo v jakém autě jezdíš – protože tam jsou výrobní náklady / konečná cena úplně jinde… A samozřejmě jak ho opravuješ, když si prodejci na náhradních dílech kolikrát příplesknou marži až několik stovek procent oproti ceně za kterou ho koupili od výrobce…

   • suma (neregistrovaný)

    Totální nesmysl, který se tváří jako analýza. Výrobní cena je jen část nákladů a nedá se určit na kus – do výdělku Applu se musí započítat zisky z aplikací, Maců atd. Do nákladů naopak reklama, distribuce atd. atd.

 5. Absolon Novak (neregistrovaný)

  Nevěřte trollovi jmenoprizviezko.
  Já jsem skutečný Absolon Novak!!!

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).