Kindle Paperwhite po letech čekání konečně přichází se skvělými novinkami

Amazon Kindle Paperwhite 2

První generace oblíbené čtečky elektronických knih Amazon Paperwhite byla představena v roce 2012, od té doby ji Amazon pomalu vylepšoval. Za uplynulých devět let se podařilo navýšit rozlišení e-ink displeje, zvětšit úložiště, přidat voděodolnost a doplnit pár dalších drobností, ovšem čtečka jako taková vypadala pořád stejně. Teprve aktuálně představená nová generace (Amazon ji označuje jako jedenáctou) přináší opravdu viditelné změny.

Amazon Kindle Paperwhite 1
Amazon Kindle Paperwhite

Kindle Paperwhite: větší displej a pohodlnější nabíjení

Nový Paperwhite je plus minus stejně velký jako jeho předchůdci, ovšem úhlopříčka jeho e-ink displeje narostla z 6 na 6,8 palců. Amazon toho dosáhl díky ztenčení okolních rámečků, širší zůstává jen bradička, za kterou mnoho čtenářů svoji čtečku drží. U displeje narostlo rozlišení, takže si ponechává jemnost 300 ppi. Maximální nasvícení se zvýšilo o 10 procent a nově je možné ladit jeho teplotu; v nočních hodinách tak lze potlačit modrou složku světla.

Amazon Kindle Paperwhite 3

Amazon také prodloužil výdrž baterie, nový Paperwhite má bez nabíječky vydržet až 10 týdnů. O nabíjení se navíc konečně stará moderní USB-C port, nikoliv dosavadní microUSB (sláva). Baterii lze přiloženou 9W nabíječkou dobít za 2,5 hodiny. Nechybí ani Wi-Fi pro přístup do virtuálního knihkupectví Amazonu a Bluetooth konektivita pro připojení bezdrátových sluchátek a k poslechu audioknih. Čtečku se také nemusíte bát vzít do vany, neboť nabízí voděodolnost (krytí IPx8). Pro ukládání knih a audioknih slouží 8GB paměť.

Amazon Kindle Paperwhite 5

Bezdrátové nabíjení nebo verze pro děti?

Amazon Kindle Paperwhite přijde na trh celkem ve třech verzích, přičemž výše uvedené informace platí pro všechny tři. Speciální Signature Edition ve stejném těle nabízí podporu bezdrátového nabíjení, automatickou změnu úrovně nasvícení a větší 32GB úložiště. A pak je tu ještě Kids Edition, která bude nabízena ve více barvách, avšak nedisponuje přístupem k internetu; o správu této čtečky se starají rodiče na dálku. Dětská verze přijde s ročním předplatným Amazon Kids+, delší zárukou a také nárokem na bezplatnou výměnu zařízení, pokud dojde k jeho poškození.

Ceny a dostupnost

Nový Kindle Paperwhite bude dostupný od 27. října. Základní varianta bude v USA stát 140 dolarů (asi 3 tisíce korun bez DPH), verze Signature přijde na 190 USD (asi 4 200 korun bez DPH) a konečně model pro děti bude stát 160 USD (asi 3 500 korun).

Autor článku blank
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku