Domů » Bleskovky » Když 108 Mpx nestačí. Dočkáme se smartphonu s 256Mpx fotoaparátem?

Když 108 Mpx nestačí. Dočkáme se smartphonu s 256Mpx fotoaparátem?

Huawei, OnePlus, Samsung a Xiaomi jsou jedni z výrazných odběratelů čipů s vysokým rozlišením, Samsung si ostatně přímo 108Mpx snímače sám vyrábí. Jmenujme například smartphone Huawei Mate 30 Pro, který má rovnou dva 40Mpx fotoaparáty. OnePlus i Samsung používají 48Mpx senzory a Xiaomi hru posunulo ještě o stupeň výš. Do konceptu Mi Alpha a především do modelu Mi Note 10 totiž použilo fotoaparát o rozlišení 108 Mpx, a stejné rozlišení by měl nabídnout i Samsung Galaxy S20. To však zřejmě nestačí a možná se dočkáme ještě vyššího počtu megapixelů.

Xiaomi Mi Note 10 14
Na zadní straně modelu Xiaomi Mi Note 10 se nachází 108Mpx senzor. Ani to prý nemá být pomyslný strop v počtu megapixelů.

Tip: Recenze Xiaomi Mi Note 10: 108 megapixelů a skvělá výdrž

Nedávno se totiž na čínské sociální síti Weibo objevil screenshot aplikace fotoaparátu. Snímek obrazovky ukazuje možnost využít režimu 256 Mpx. To samozřejmě nemusí nutně znamenat, že se v blízké době dočkáme telefonu s tak vysokým rozlišením. Může to být například speciální režim interpolace snímků nebo režimu panorama, kdy také vznikají snímky s velmi vysokým počtem pixelů. V dnešním světě je však také dost možné, že se takový fotoaparát skutečně chystá.

256 mp camera screenshot
Režim aplikace fotoaparátu naznačuje příchod fotoaparátu s rozlišením 256 Mpx. Jen se zatím neví, kdo ho vyrobí.

Tak vysoké rozlišení však reálně nedává žádný smysl a pořád se bavíme o velmi malé ploše senzoru, který je navíc na zádech telefonu. Při správném spojování pixelů, jako to dělají všechny fotoaparáty s vysokým rozlišením, však začne dávat vysoký počet pixelů smysl. Pokud by se, čistě teoreticky, spojily mřížky pixelů o velikosti 4×4 , dočkali bychom se 16Mpx snímků. Je to jen má spekulace, ale to už pak nezní tak šíleně a nemožně. V současné době však nemáme zprávy o tom, že by někdo takový senzor plánoval vůbec vyrobit a tak nezbývá než počkat na další detaily.

David Skopal

Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

4 komentářů

  1. Tyto pokusy jsou naprosto o ničem. Fotky z toho 256Mpx budou k zblití. Raději si počkám na mobil s 1Gpx foťákem se snímačem o velikosti špendlíkové hlavičky. To budou panečku fotky.

  2. Doufam, ze si je budeme moct prohlidnout na nejakem 16K displeji, aby tam nerusily nejake viditelne pixely.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).