V dnešní recenzi si představíme českou aplikaci Kalorické tabulky, která je dostupná pro platformy Android i iOS. V Microsoft Store je možné nalézt i verzi pro Windows 10 Mobile, avšak zdá se být, stejně jako OS samotný, dále aktivně nevyvíjena. Existuje samozřejmě také plně funkční webová verze.
Aplikace je určena všem lidem, kteří nějakým způsobem chtějí získat kontrolu nad tím, jak nakládají s energií. Nejčastější využití bude asi pro hubnutí tzv. „CICO“ (calories-in, calories-out) metodou, avšak používat ji lze i jako sportovní deníček. Své využití také najde u osob, jejichž zdravotní stav předpokládá dodržování diety s přesně definovaným množstvím jednotlivých složek výživy.
Jak již bylo řečeno, nejvíce lidí tuto aplikaci bude využívat zřejmě pro hubnutí. Proto se nejprve zaměřme na tento aspekt. Kalorické tabulky – podobně jako například jejich zahraniční konkurence MyFitnessPal – využívají základního předpokladu, že u zdravého člověka klíč ke spolehlivému a předvídatelnému hubnutí spočívá v důsledném počítání přijaté a vydané energie.
Hubnutí jsou jen čísla
V nastavení si můžete vybrat, jestli hodnoty chcete zadávat v kJ, nebo kcal. Princip je ale vždy stejný. Pokud chcete hubnout, musíte zkrátka přijímat méně energie, než vydáte. Rozdíl mezi oběma hodnotami pak určuje rychlost hubnutí, byť je samozřejmě třeba započítat určité krátkodobé výkyvy způsobené zejména měnící se hydratací organismu.
Pokud byste však chtěli tyto hodnoty počítat ručně, asi by vám to dalo spoustu práce a výsledek by byl značně nejistý. Zde však nastupují právě Kalorické tabulky, které vám vše usnadní.
(Ne)omezená databáze jídel
Jídelníček je samozřejmě základem, takže nejprve budeme mluvit o tom, jak funguje zapisování energie přijaté. Po kliknutí na záložku Jídelníček (popřípadě kartu Příjem) uvidíte nabídku denních chodů, tedy například oběd, svačina a podobně. Dělení do jednotlivých kategorií pomáhá vám uvědomit si, v jaké části dne konzumujete nejvíce kaloricky náročné potraviny. Z hlediska samotného hubnutí však příležitost, při níž jste daný pokrm snědli, příliš nehraje roli. Podstatné je, že jste přijali určitý objem energie.
U každé kategorie každopádně vidíte identické tlačítko „+“, pomocí něhož zahájíte samotný proces zápisu jídla. Jídla můžete vyhledávat pomocí textového pole, nebo přímo načíst příslušný čárový kód fotoaparátem telefonu. Načítání kódů je asi nejjednodušším způsobem, neboť vcelku spolehlivě najde skutečně ten správný pokrm. U domácích jídel však čárový kód zpravidla nemáte.
Databáze je však velmi bohatá, a proto si v ní téměř vždy konzumovaný pokrm najdete. Většinou tedy stačí upravit hmotnost (či množství) pokrmu a uložit ho. Kdybyste ale náhodou narazili na něco, co v databázi není, můžete vytvořit pokrm vlastní. Ten uvidíte pouze vy a můžete si vybrat, jestli se spokojíte pouze se zápisem kalorické hodnoty, nebo přidáte i údaje o jednotlivých výživových složkách. Pokud jde o jídlo, které podle vás v databázi chybí i dalším uživatelům, lze ho navrhnout ke schválení a zveřejnění.
Přístup k databázi je bohužel vázán na připojení k internetu. Pokud tedy budete mimo dosah Wi-Fi a nebudete mít k dispozici mobilní data, se zápisem budete muset počkat.
Mimochodem, pokud se bojíte, že budete na zápis jídel zapomínat, lze nastavit i automatické připomínání. Každý pracovní den v 7:00 tak třeba můžete obdržet notifikaci, ať zapíšete snídani. Nejčastěji konzumované potraviny si navíc můžete přidat do oblíbených a pak je do seznamu zadáváte jen na dvě kliknutí prstem.
A co pití?
Pití má na úvodní obrazovce oddělenou vlastní kategorii, kterou vývojáři nazvali Pitný režim. Pokud si z nějakého důvodu hlídáte i celkové množství vypitých tekutin, je to praktické. Jestliže vám však jde jen o energetické hodnoty, je to spíše trochu nešťastné řešení.
Vodu, čaj, černou kávu a podobné nápoje v podstatě smysl zadávat nemá, jejich energetická hodnota je nulová či zanedbatelná. Sladké limonády však určitě zapsat chcete a musíte tedy trochu neprakticky přepínat záložky. Lze to však naštěstí snadno obejít. Databáze jako takové totiž oddělené nejsou, a tak není problém při „logování“ večeře přidat v sekci Jídelníček třeba i kolu.
Aktivity nejsou jen sport
Jak funguje v aplikaci Kalorické tabulky zápis jídel, už víme, nyní se tak přesuňme k neméně důležité části, jíž je energie vydaná. Pokud jste sportovci, hlavní položky zde budou zřejmě tvořit vaše výkony. Abyste však dokázali docílit kýženého výsledku, musíte zaznamenávat opravdu vše, i pokud většinu dne strávíte v kanceláři. K tomu se dá přistupovat více způsoby, které si popíšeme za chvíli.
Již při popisu jídelníčku jste si mohli na snímcích všimnout, že se část přijaté energie „ihned“ spotřebovává (a tedy odečítá) trávením. Aplikace výpočet energie spotřebované na trávení provádí jako 10 % z celkového objemu přijaté energie. Nejde samozřejmě o zcela přesný výpočet, ovšem ve většině případů by měl stačit. Pokud vám ale nevyhovuje, lze ho v Nastavení jídelníčku vypnout.
Energii pálíte i sezením
Když už jsme u konfigurace této části aplikace, vraťme se ke zmiňovaným způsobům zaznamenávání „nicnedělání“. V kolonce Váš denní výdej máte na výběr pět hodnot popisujících míru vaší každodenní aktivity. Pokud jste sportovec, můžete vybrat například Velmi aktivní. Jestliže raději trávíte dny u počítače či knih, vhodnou volbou bude položka Sedavý.
Čím aktivnější úroveň zvolíte, tím větší budete mít „kalorický rozpočet“, který vidíte na domovské obrazovce a vychází z vaší aktuální hmotnosti a nastaveného cíle. Kvůli hubnutí totiž potřebujete dosáhnout určitého kalorického deficitu, avšak je samozřejmě třeba zohlednit, že aktivní člověk může sníst poměrně hodně jídla a pořád tento cíl splnit.
Naopak sedavější typy musí konzumaci jídel trochu omezit, což právě v aplikaci zohledníte výběrem vhodné položky z této nabídky. Pokud například od lékaře či výživového poradce víte přesnou hodnotu vašeho bazálního metabolismu, můžete ji v aplikaci také nastavit. To samozřejmě opět o něco zpřesní výpočty. Pokud ji neznáte, nevadí, použije se odhad na základě ostatních údajů o vašem těle.
Je však třeba připomenout, že určení míry denní aktivity nemůže být nikdy zcela přesné. Naprosté většině lidí asi stačit bude a nebudou mít problém s ním hubnout. Pokud nicméně chcete mít výsledky co nejpřesnější, nebo dietu držíte ze zdravotních důvodů, zvolte místo úrovně aktivity volbu Dle vyplněných aktivit. S tou budete muset zaznamenávat nejen sportovní výkony, ale i veškeré ostatní činnosti. V tomto „plně manuálním režimu“ tedy bude pro dosažení optimálních výsledků nutno zapisovat i sezení, řízení, spánek, a dokonce i obyčejné stání.
Propojení s chytrými hodinkami
Výše jsme se bavili zejména o zapisování pasivních činností, klíčové je však samozřejmě zaznamenat i konkrétní sportovní výkony. Postup je stejný jako při zápisu jídla, pouze tak činíte v kartě Aktivity. Jednoduše tedy opět vyhledáváním vyberete vhodnou sportovní aktivitu, nastavíte její trvání a potvrdíte.
Pokud ale máte chytré hodinky či náramek, můžete tuto povinnost do značné míry zautomatizovat. V nastavení Můj profil totiž nechybí sekce Připojené aplikace. Zde lze nastavit synchronizaci s Garminem, Samsung Health a Google Fit, resp. Apple Health na iPhone. Pokud máte zařízení s logem Garmin či Samsung, ideální bude nastavit spojení přímo. Například Fitbit ale přímo podporován není, a tak je třeba postupovat právě přes systémové platformy Google Fit či Apple Health. To naštěstí u naprosté většiny fitness trackerů a hodinek nebývá problém.

Tímto způsobem můžete poměrně značně zpřesnit údaje o vašem energetickém výdaji i tehdy, pokud nejste aktivní sportovec. Aplikace totiž samozřejmě po spárování s chytrým náramkem či hodinkami zohlední i reálně nachozené kroky, což vypovídá o vaší aktivitě více než nastavená úroveň denní aktivity.
Automaticky se opakující aktivity
Dalším způsobem, jak si usnadnit zadávání energetických výdajů, je nastavení opakujících se aktivit. Stejnojmennou položku najdete opět v sekci Můj profil a nastavení je velmi přímočaré. Vyberete aktivitu, její trvání a dny v týdnu.
Toto řešení je vhodné zejména pokud využíváte plně manuální zápis aktivit (Dle vyplněných aktivit). Snadno si tak můžete nastavit, že každý pracovní den třeba osm hodin sedíte v práci, hodinu řídíte a sedm hodin spíte. Tyto aktivity budou v příslušné dny automaticky zapsány a nemusíte tak na ně myslet. Aplikace vám sama spočítá, kolik během těchto činností spálíte kalorií.
Kalorické tabulky jako zdravotní pomůcka
Pokud jste se svou hmotností spokojeni, i tak pro vás mohou být Kalorické tabulky zajímavou pomůckou. Aplikaci lze využít pro udržování současné hmotnosti a také k dohlížení nad tím, zda jíte doporučené dávky jednotlivých živin.
V neplacené verzi aplikace můžete sledovat bílkoviny, sacharidy, tuky a vlákninu. Pro podrobnější rozpis živin je třeba mít aktivní předplatné, o němž budeme mluvit později. Cílové hodnoty příjmu jednotlivých živin jsou založeny na doporučených hodnotách, avšak lze je upravit. To je ideální právě pokud držíte nějakou specifickou zdravotní dietu, či máte konkrétní hodnoty doporučené od sportovního lékaře.
V případě potřeby precizně sledovat příjem potravy potěší také možnost si v sekci Nastavení jídelníčku zapnout zadávání s přesností na gramy či možnost zápisu přesného času konzumace u každé položky.

Jídelníček lze z webové verze také sdílet dalším uživatelům. Váš lékař či výživový poradce tak může sledovat, co jíte, a případně pružně reagovat na vaše potřeby. Nastavení sdílení lze omezit na určitý časový úsek, ale zpřístupnit jde kompletně i všechna data.
Aplikace je v základní formě dostupná zdarma a veškeré výše popisované funkce jsou k dispozici každému, jen je nutné počítat s reklamními bannery napříč mobilní aplikací. Autoři ale nabízí i premium verzi, která je řešena formou předplatného. Měsíční platba stojí 79 Kč, roční pak 499 Kč (42 Kč měsíčně). Vyplatí se to?
To do značné míry záleží na tom, k čemu aplikaci chcete používat. Prémiová verze odstraní zmíněné reklamy (i na webu), dá vám možnost porovnávat svůj jídelníček a výkony s ostatními uživateli a odemkne podrobnější rozpis výživových složek, jako je například cukr nebo sůl. K první platbě obdržíte také 14denní jídelníček sestavený výživovou poradkyní.

Premium se tedy vyplatí zejména tehdy, pokud chcete sledovat podrobněji příjem jednotlivých nutrientů. Pokud jste soutěživý typ, možná by vás mohla zaujmout i možnost porovnávání s podobnými uživateli, což z hubnutí udělá tak trochu soutěž.
Kalorické Tabulky: závěrečné hodnocení recenze
Aplikace Kalorické tabulky je podle našeho názoru opravdu povedený titul, kterému lze vytknout snad jen drobnosti. Ocenili bychom například širší podporu aplikací třetích stran pro snazší propojení s různými trackery. Uživatelské prostředí působí přehledně, ale možná by mohlo být trochu méně strohé, zejména v Android verzi, která by si rozhodně zasloužila o něco hezčí grafické zpracování (přesvědčit se můžete ze srovnávacích obrázků níže)
Naopak chválíme bohatou databázi, možnost komunitního rozšiřování, dobře zpracovaný návod na webu a fakt, že veškerá klíčová funkčnost je dostupná zdarma a premium je tak skutečně pouze nadstavbou.