Jony Ive se činí: iOS 7 přinese výraznou změnu grafického prostředí

Uživatelé iPhonů a iPadů by se měli připravit na nový vzhled jejich oblíbeného systému. Pestrým barvičkám už totiž zřejmě odzvonilo.

Server 9to5mac.com včera přinesl zajímavou zprávu týkající se uživatelského prostředí mobilních zařízení od Applu. Ta pochází od několika zdrojů, které už měly možnost prohlédnout si novou verzi iOS, jež údajně doznala značných vizuálních změn. Systém prý následuje současné designové trendy a nabídne mnohem jednodušší a vzdušnější nabídky bez zbytečných grafických prvků jako imitace kůže v poznámkovém bloku či různých kovových efektů u tlačítek.

Apple by se tak připojil ke společnostem jako Google a Microsoft, které ve svých službách plochý a odlehčený design již nějaký čas tlačí, kde jen mohou. Určitě by tím potěšil řadu uživatelů, kteří již delší dobu volali po modernizaci systému, jehož prostředí se od prvního iPhonu prakticky nezměnilo.

Aplikace Podcasts pro iPhone dříve a nyní. Napovídá změna nový design iOS?

Změny má prý na svědomí Jony Ive, který se v říjnu loňského roku ujal vedení sekce Human interface a stará se o uživatelský zážitek napříč všemi produkty společnosti. Ten si je určitě dobře vědom toho, že by nový grafický kabátek neměl zaskočit a odradit stávající majitele, kteří už třeba vlastní několikátý iPhone v řadě a příliš drastickou změnu by nemuseli přijmout zrovna nadšeně. Samotná podstata GUI a lety ověřené principy ovládání tak zřejmě budou zachovány.

Upravené grafické prostředí by ale nemělo být jedinou významnou změnou v připravovaném systému. Apple údajně testuje a hledá nové způsoby, jak dostat informace z různých aplikací co nejpohodlněji ke zrakům uživatele. Zřejmě by se tak mělo jednat o jakousi obdobu widgetů či živých dlaždic známých z Androidu, respektive z Windows Phone.


Testovací verze prostředí multitaskingu z iOS 4 (2010)

Bude zajímavé sledovat, jak se Apple nastavených cílů nakonec zhostí. Alespoň malé ochutnávky z připravovaných novinek bychom se mohli dočkat už v červnu, kdy bude firma pořádat tradiční vývojářskou konferenci WWDC 2013. Co se týče změn v grafickém prostředí, pokud se osvědčí, určitě se časem projeví i ve „velkém“ systému MacOS a v dalších produktech společnosti.

Autor článku
Miroslav Havlíček
image/svg+xml
+

Kapitoly článku