TOPlist

Jeff Bezos: sedm faktů, o kterých jste možná ještě neslyšeli

Zakladatel a CEO Amazonu Jeffrey Preston Bezos je v současné době nejbohatší člověk světa a má za sebou opravdu zajímavou kariéru, která navíc podle všeho ještě zdaleka nekončí.

Proto je jen logické, že dnešní díl našeho seriálu o známých osobnostech z technologického prostředí patří právě tomuto třiapadesátiletému rodákovi z Albuquerque, města proslaveného mimo jiné oblíbeným seriálem Breaking Bad.

Pojďme se společně podívat na sedm faktů, o nichž jste možná ještě neslyšeli!

1) technicky nadaný byl již od raného věku, zřejmě po dědovi vojenském výzkumníkovi

Většina technologických osobností objeví své nadání ve školních letech, někteří možná až na univerzitě. Jeff Bezos však vykazoval jisté technické nadání již od opravdu nízkého věku.

Podle zdrojů z rodiny například tříletý Bezos rozebral šroubovákem „ohrádku“ okolo své dětské postýlky, protože chtěl spát na normální posteli.

Jen o několik let později už měl v garáži postavenou vlastní „laboratoř“, kde sestrojoval všemožné „vynálezy“. Jedním z nich byl například elektrický alarm, který nainstaloval do svého pokoje, aby odháněl své všetečné sourozence.

Své nadání zřejmě zdědil po dědovi z matčiny strany, bývalém inženýrovi DARPA. DARPA je americká vojenská výzkumná agentura, která od padesátých let vyvíjí nové a často revoluční technologie, mezi nimiž najdeme například ARPAnet, komunikační technologii schopnou fungovat i v případě jaderného útoku, z níž se později stal základ pro internet.

Bezos s tehdejším ministrem obrany USA

2) jeho otec donedávna nevěděl, že je jeho syn zakladatelem Amazonu

Jeff Bezos se narodil matce Jacklyn v pouhých 17 letech, v době jejích středoškolských studií. Manželství z nutnosti s biologickým otcem Jeffa vydrželo jen něco přes rok, pak přišel rozvod a odchod otce od rodiny.

Matka si záhy našla nového partnera, kubánského imigranta Miguela Bezose, kterého si brzy také vzala. Ten ke svazku přistoupil zodpovědně a čtyřletého Jeffa oficiálně adoptoval a ten tak přijal jeho jméno.

Po svatbě se rodina přestěhovala do Houstonu v Texasu a kontakt s biologickým otcem se tak v podstatě přerušil. Když o mnoho let později jeden novinář zpovídal do svého rozhovoru Jeffova otce, ukázalo se, že ten vůbec netuší, jakých úspěchů jeho potomek dosáhl.

3) investoval 868 milionů korun do výstavby hodin, které tikají jednou za rok

Bezos je poměrně znám svými vizionářskými nápady, které si často nemají v čem zadat s těmi Muskovými. Ovšem jeden z nich takříkajíc vybočuje z řady.



elon musk nasa spacex crew demo



Nepřehlédněte

Elon Musk: pět faktů, o kterých jste zřejmě ještě neslyšeli

Jedná se o projekt „The Clock Of The Long Now“ — hodin, které mají fungovat 10 000 let, tiknout jednou za rok a každých 1 000 let by z nich měla vyletět kukačka.

Tento netradiční projekt mechanických hodin byl poprvé představen již v osmdesátých letech, přičemž první dvoumetrový prototyp byl do funkčního stavu uveden v roce 1999.

Prototyp hodin v londýnském muzeu (Zdroj)

V současné době se staví prototyp v plné velikosti a jeho extrémně drahý vývoj a stavbu financuje právě Jeff Bezos. Dle svých slov do projektu vložil již 40 milionů amerických dolarů (cca 868 milionů Kč) a poskytl také pozemek na svém ranči v Texasu.

Pokud vás zajímá, co může být na hodinách tak drahého, vězte, že to je zejména splnění všech požadavků, které mají zajistit provoz po deset tisíc let.

Hodiny musí být spolehlivé, ale nesmí obsahovat žádné vzácné kovy ani jinak komerčně zajímavé prvky (aby se předešlo rabování), musí je být možné udržovat v chodu jen za pomoci nástrojů a technologií na úrovni doby bronzové (aby je mohly udržovat generace i po případné globální katastrofě), musí být jednoduché pochopit jejich konstrukci i bez nutnosti je zastavit, musí být možné je v budoucnu vylepšovat a všechny prvky musí být funkční nezávisle na své velikosti, aby bylo možné stavět přesné zmenšené prototypy.

4) není zrovna oblíbený šéf, ale najal si mentora, který to má zlepšit

Na rozdíl od některých technologických šéfů, o nichž jste si už v našem seriálu mohli přečíst, není Jeff Bezos mezi svými zaměstnanci podle všeho zrovna dvakrát populární.

Je náročný, údajně se často chová arogantně a navzdory tradicím v oboru jeho firma neposkytuje svým zaměstnancům žádné speciální benefity, na něž se mohou těšit například v Googlu.







Nepřehlédněte

Sergey Brin & Larry Page: šest faktů, o kterých jste možná ještě neslyšeli

Jeff také umožňuje zákazníkům potýkajícími se s nějakým problémem kontaktovat přímo jeho, přičemž on následně v případě zvláště palčivých problémů vybere konkrétního zaměstnance, jemuž email doplněný o prostý otazník v předmětu přepošle.

Vybraný zaměstnanec pak musí problém co nejrychleji vyřešit, a především pak Jeffovi sdělit, proč tento „zádrhel“ vůbec vznikl.

Bezos je znám svým zápalem pro literaturu, zde na předávání knižních cen v roce 2010 (Zdroj)

Další — možná poněkud nepříjemnou — povinností každého pracovníka Amazonu je jednou za dva roky strávit dva dny na zákaznické podpoře. A to se týká naprosto všech, včetně nejvyšších manažerů a Jeffa samotného.

Je tedy poměrně pochopitelné, že odtažitý přístup a vysoké nároky z něj nedělají zrovna miláčka svých podřízených. Bezos se s tím ale podle dostupných informací rozhodl něco dělat a nedávno si najal osobního kouče, který mu má pomoci vylepšit jeho „lidské“ vystupování.

5) nevlastní jen Amazon, patří mu také známé noviny a kosmická společnost

Ačkoliv Amazon bezesporu stojí za jeho úspěchem a bohatstvím, není to rozhodně jediná aktivita, v níž se angažuje.

Od roku 2013 totiž také vlastní známé noviny The Washington Post, které koupil za 250 milionů USD (cca 5,5 miliardy Kč).

Nejzajímavější „bokovkou“ CEO Amazonu je společnost Blue Origin, na níž pracuje neveřejně již od roku 2000, veřejně pak od roku 2006. Jedná se o soukromou kosmickou firmu, která by v nepříliš vzdálené budoucnosti chtěla za relativně dostupné ceny vozit zájemce na komerční vesmírné lety okolo země.

Pro dobývání vesmíru se rozhodl prý již ve škole a nyní si tak plní svůj dětský sen. Ten se mu však málem stal v roce 2003 osudným. Téměř totiž zahynul při havárii helikoptéry, z níž hledal v Texasu vhodné místo pro vytvoření testovacího centra a kosmodromu pro rakety Blue Origin.

6) stejně jako hodně ostatních IT firem začínal v garáži, v počátcích v kanceláři zvonil při každém prodeji zvon

Stejně jako většina zakladatelů dnes obrovských globálních IT firem začínal i Jeff Bezos v garáži. Garáž byla vytápěna kamny na dřevo a z pochopitelných důvodů byla poměrně stísněná, takže nebyla zrovna vhodná na pořádání firemních schůzek. Ty se tak konaly v nedaleké kavárně Barnes & Noble.

Když později Amazon nabral více zaměstnanců a pořídil si vlastní kancelář, vybavil ji Jeff Bezos zvonem, který zvonil při každém provedeném nákupu na webu. S tím, jak společnost rostla, musel být zvon bohužel odstraněn, protože zvonil naprosto neustále a rušil při práci.

Když v začátcích svého podnikání Jeff zvon instaloval, asi by nevěřil, že během vánoční sezóny 2012 bude Amazon prodávat neuvěřitelných 306 produktů za vteřinu.

7) je 27. největším vlastníkem půdy v USA, patří mu 1 173 km²

Bezos své peníze neutrácí jen za podivné hodiny a raketový výzkum. Patří mu také mnoho luxusních rezidencí napříč USA a k roku 2016 je dokonce 27. největším soukromým vlastníkem půdy ve Spojených státech.

Jeff při debatě (Zdroj: James Duncan Davidson)

Ve svém domovském Texasu je pak dokonce pátým největším vlastníkem půdy, patří mu zde kromě rodinného ranče zejména vesmírné středisko Blue Origin, které se rozkládá na 670 km² a představuje tak více než polovinu celkových pozemků vlastněných Bezosem, jejichž souhrnná výměra činí neuvěřitelných 1 173 km².

Tip: podívejte se na další díly našeho seriálu Neznámá fakta o známých IT osobnostech

Autor článku Tomáš Krompolc
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku