Domů » Bleskovky » Jedna z nejpopulárnějších aplikací na světě špehovala uživatele. Přístupné byly i fotografie

Jedna z nejpopulárnějších aplikací na světě špehovala uživatele. Přístupné byly i fotografie

Někteří zaměstnanci společnosti Snap, která stojí za jednou z nejpopulárnějších aplikací na světě – Snapchatem, měli přístup ke speciálním nástrojům, se kterými bylo možné přistupovat k obrovskému množství uživatelských dat. Tuto skutečnost portálu Vice.com potvrdilo hned několik zaměstnanců společnosti.

Zaměstnanci Snapchatu špehovali uživatele. Přístupné byly i fotografie a údaje o poloze.
Zaměstnanci Snapchatu špehovali uživatele. Přístupné byly i fotografie a údaje o poloze.

Původně přitom tyto nástroje měly sloužit k vymáhání práva, nicméně realita byla zcela odlišná. Zaměstnanci Snapchatu díky tomu mohli sledovat nejen polohu uživatelů, ale také uložené fotografie, telefonní čísla a e-mailové adresy uživatelů.

Kauza, která může přerůst do obřích rozměrů

V tuto chvíli není jasné, jak velké množství dat zaměstnanci zneužili a společnost samotná zatím situaci také nijak nekomentovala. Tedy kromě prohlášení, že pro ochranu dat používají robustní opatření a jakékoliv zneužití automaticky znamená výpověď.

V České republice se Snapchat příliš velké popularitě netěší, jelikož jej převálcoval Instagram se svými Stories, které byly okopírovány právě ze Snapchatu. V USA je ale situace zcela odlišná a Snapchat zde používá přes 90 milionů uživatelů. Není vyloučeno, že dobrá pověst Snapchatu v USA kvůli této kauza půjde prudce dolů a je docela možné, že celou situaci budou dále řešit americké úřady a podobně jako v případě Facebooku či Instagramu kauza naroste do obřích rozměrů.

Roman Hálek

Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.

17 komentářů

 1. Takže USA opět špehuje uživatele a opět i s důkazy = v pořádku.. A Kdy se už konečně obejví ty důkazy na Huawei?

  • No, dokud je někdo nevyrobí, tak se neobjeví.

  • Máš v tom pořádný zmatek čéče.

  • Ty důkazy si při vlastnictví telefonu Huawei, znalosti síťové komunikace a příslušného programového vybavení můžeš najít sám. A pokud na to potřebné znalosti nemáš, věř, že tam toho je až až.

  • A ty tisíce analytiků, kteří nic nenašli jsou kdo? Zato ty „noname“ čecháček toho ví nejvíc, jako vždy xD

  • Odkaz na tisíce analytiků? Naopak od spousty lidí po netu čtu, že si zanalyzovali pakety a našli toho dost.

  • Náhodou nějaký pán české v televizi, který tomu očividně strašně rozumí, povídal že …

  • Joeblack
   Někdo nedávno psal, že si stáhl protokoly wifi komunikace a v těch od huawei a xiaomi toho bylo nesrovnatelně více než v Sony, Samsung, Nokia a další a bylo to cílene na čínské IP adresy.
   Mrknul bych se také jak je na tom mě sonya motorola, ale tolik sítím nerozumím a netuším kterou aplikaci to vytáhnout, uložit a v nějaké srozumitelné firmě prohlédnout.
   Je ale pravda že to může být feedback související s nadstavbami telefonu k zlepšení uživatelského zážitků jak bývá někdy uváděno, opravě chyb příště diagnostická data.
   Když je výrobce z Číny jde to k němu logicky.
   Po koupi telefonu nebo hr se tyto volby vždycky nabízí a uživatel buď políčko nechá zaskrtle nebo zruší, týká se to většiny Sony, Nokia, Samsung, huawei, LG…
   Včera jsem dělal po updatu na xoerii HR a tske mi to dalo na výběr jestli chci nebo ne.

  • Tedy: Na analyzu sitoveho provozu ti staci tzv. sniffer. Vetsina z nich umi zobrazovat data v citelne podobe. Kazdopadne o velkem sitovem provozu smerujicim do Ciny se vi dlouho.

  • Ene
   Děkuji ti, sítě nejsou má parketa prakticky jim nerozumím, pro začátek zkusím tohle
   [odkaz]

  • MZ před časem přiznal že sleduji veškerou komunikaci v Messengeru ale oni to přiznali, tady se na to přišlo

 2. Ja nechápem kde je problém

  Veď zavediem isté pravidlá, čo sa kde ma posielať v čistom systéme a aby výrobca „neposielal“ nič naviac, a ak áno potom by to bol postih že nedostane certifikáciu, je jasné že nikto nič nezistí keď odosielané dáta sú napr. šifrované – môžem to zvaliť na „analytické“ dáta, ale kľudne aj súkromný obsah. Tak si vyberte. Pokiaľ by išli dáta len na povolené servery, overené alebo certifikované alebo googlacke (samozrejme čistý telefón bez 3rd party app) tak je to vyriešené – má to nejaký háčik ?

  A ak by spoločnosť chcela „metrické“ dáta – stanovil by sa nejaký server – kde sa môžu odosielať – bol by transparentný, prípadne by ho využívali všetci. ?

  Rád podiskutujem na túto tému

  • Vidíš to příliš idylicky? Navíc, zrovna u Huawei, který dělá i HW a síťovou infrastruktury si může šifrovat co chce kam chce a nikdo nemá šanci říct ani popel. Třeba svému majiteli, čínské vládě. Vždyť právě kolem toho je tu ten kolotoč…

  • ked si medzi WiFi a modem pripojis PC ako router, neprejde nic, co by si nemohol nevidel (ak sifrovane, tak neprecitas co, ale aspon kam a z mnozstva dat sa uz da urobit nejake zavery), aj ked Huawei robi sietovu infrastrukturu

 3. Co se týče kauzi mezi Huawei a USA, tak zde se spíše jedná především o obchodní válku, zda Huawei špionáží či ne, není jasné, ani jedna strana nedodala žádné důkazy, ale jak chcete někomu dokázat, že ho nesledujete atd.? Je snadší dokázat opak, ale to USA rovněž nepotvrdili… takže zde je jasné, že je to pouze záminka a že se opravdu jedná o peníze jako vždy.

  • Tohle jsme psal že začátku ale byl při smích, říkají to i jiní různé na webech které s ti to a podobnými vůbec nesouvisí, ke někteří si pořád jedou tu svou.. nebudu jmenovat, dotyčný/í teď klasický zálezou do díry a vylezou až bude ticho po pěšině
   Lidu kteří ničemu pořádně nerozumí ale všechno znají od všeho mají klíče mám nejraději.

 4. free cod points

  Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.|

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).