Domů » Bleskovky » Jedna z nejpopulárnějších aplikací na světě špehovala uživatele. Přístupné byly i fotografie

Jedna z nejpopulárnějších aplikací na světě špehovala uživatele. Přístupné byly i fotografie

Někteří zaměstnanci společnosti Snap, která stojí za jednou z nejpopulárnějších aplikací na světě – Snapchatem, měli přístup ke speciálním nástrojům, se kterými bylo možné přistupovat k obrovskému množství uživatelských dat. Tuto skutečnost portálu Vice.com potvrdilo hned několik zaměstnanců společnosti.

Zaměstnanci Snapchatu špehovali uživatele. Přístupné byly i fotografie a údaje o poloze.
Zaměstnanci Snapchatu špehovali uživatele. Přístupné byly i fotografie a údaje o poloze.

Původně přitom tyto nástroje měly sloužit k vymáhání práva, nicméně realita byla zcela odlišná. Zaměstnanci Snapchatu díky tomu mohli sledovat nejen polohu uživatelů, ale také uložené fotografie, telefonní čísla a e-mailové adresy uživatelů.

Kauza, která může přerůst do obřích rozměrů

V tuto chvíli není jasné, jak velké množství dat zaměstnanci zneužili a společnost samotná zatím situaci také nijak nekomentovala. Tedy kromě prohlášení, že pro ochranu dat používají robustní opatření a jakékoliv zneužití automaticky znamená výpověď.

V České republice se Snapchat příliš velké popularitě netěší, jelikož jej převálcoval Instagram se svými Stories, které byly okopírovány právě ze Snapchatu. V USA je ale situace zcela odlišná a Snapchat zde používá přes 90 milionů uživatelů. Není vyloučeno, že dobrá pověst Snapchatu v USA kvůli této kauza půjde prudce dolů a je docela možné, že celou situaci budou dále řešit americké úřady a podobně jako v případě Facebooku či Instagramu kauza naroste do obřích rozměrů.

Roman Hálek

Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
aligátor
Anonym
aligátor
Offline

Takže USA opět špehuje uživatele a opět i s důkazy = v pořádku.. A Kdy se už konečně obejví ty důkazy na Huawei?

JoeBlack
Uživatel
JoeBlack
Offline

No, dokud je někdo nevyrobí, tak se neobjeví.

uni
Uživatel
uni
Offline

Máš v tom pořádný zmatek čéče.

_qam_
Uživatel
_qam_
Offline

Ty důkazy si při vlastnictví telefonu Huawei, znalosti síťové komunikace a příslušného programového vybavení můžeš najít sám. A pokud na to potřebné znalosti nemáš, věř, že tam toho je až až.

aligátor
Anonym
aligátor
Offline

A ty tisíce analytiků, kteří nic nenašli jsou kdo? Zato ty „noname“ čecháček toho ví nejvíc, jako vždy xD

_qam_
Uživatel
_qam_
Offline

Odkaz na tisíce analytiků? Naopak od spousty lidí po netu čtu, že si zanalyzovali pakety a našli toho dost.

JoeBlack
Uživatel
JoeBlack
Offline

Náhodou nějaký pán české v televizi, který tomu očividně strašně rozumí, povídal že …

Tedy
Uživatel
Tedy
Offline

Joeblack Někdo nedávno psal, že si stáhl protokoly wifi komunikace a v těch od huawei a xiaomi toho bylo nesrovnatelně více než v Sony, Samsung, Nokia a další a bylo to cílene na čínské IP adresy. Mrknul bych se také jak je na tom mě sonya motorola, ale tolik sítím nerozumím a netuším kterou aplikaci to vytáhnout, uložit a v nějaké srozumitelné firmě prohlédnout. Je ale pravda že to může být feedback související s nadstavbami telefonu k zlepšení uživatelského zážitků jak bývá někdy uváděno, opravě chyb příště diagnostická data. Když je výrobce z Číny jde to k němu logicky. Po… Číst vice »

Ene
Anonym
Ene
Offline

Tedy: Na analyzu sitoveho provozu ti staci tzv. sniffer. Vetsina z nich umi zobrazovat data v citelne podobe. Kazdopadne o velkem sitovem provozu smerujicim do Ciny se vi dlouho.

Tedy
Uživatel
Tedy
Offline

Ene
Děkuji ti, sítě nejsou má parketa prakticky jim nerozumím, pro začátek zkusím tohle
[odkaz]

Tedy
Uživatel
Tedy
Offline

MZ před časem přiznal že sleduji veškerou komunikaci v Messengeru ale oni to přiznali, tady se na to přišlo

imperator
Uživatel
imperator
Offline

Ja nechápem kde je problém Veď zavediem isté pravidlá, čo sa kde ma posielať v čistom systéme a aby výrobca „neposielal“ nič naviac, a ak áno potom by to bol postih že nedostane certifikáciu, je jasné že nikto nič nezistí keď odosielané dáta sú napr. šifrované – môžem to zvaliť na „analytické“ dáta, ale kľudne aj súkromný obsah. Tak si vyberte. Pokiaľ by išli dáta len na povolené servery, overené alebo certifikované alebo googlacke (samozrejme čistý telefón bez 3rd party app) tak je to vyriešené – má to nejaký háčik ? A ak by spoločnosť chcela „metrické“ dáta – stanovil… Číst vice »

uni
Uživatel
uni
Offline

Vidíš to příliš idylicky? Navíc, zrovna u Huawei, který dělá i HW a síťovou infrastruktury si může šifrovat co chce kam chce a nikdo nemá šanci říct ani popel. Třeba svému majiteli, čínské vládě. Vždyť právě kolem toho je tu ten kolotoč…

PHiLiPZ
Uživatel
PHiLiPZ
Offline

ked si medzi WiFi a modem pripojis PC ako router, neprejde nic, co by si nemohol nevidel (ak sifrovane, tak neprecitas co, ale aspon kam a z mnozstva dat sa uz da urobit nejake zavery), aj ked Huawei robi sietovu infrastrukturu