Je lepší Sonos Arc, Beam, nebo Ray? Poradíme, který soundbar vybrat

sonos soundbars arc beam ray black
 • Posledním přírůstkem do portfolia je nejlevnější model Sonos Ray
 • Nenabídne ovšem Dolby Atmos či mikrofon pro přímé hlasové ovládání
 • Nejvíce funkcí nabídne model Arc, ale taky stojí násobně víc

V nabídce společnosti Sonos jsou aktuálně tři typy soundbarů. Pokud byste si rádi některý z nich pořídili, ale nevíte který, tento přehled vám pomůže udělat správné rozhodnutí. Sonos Arc stojí na pomyslném vrcholu co se týče ceny, schopností i rozměrů. Jako možný kompromis se může jevit prostřední model Beam druhé generace a úplným základem je v tomto případě nově představený Sonos Ray. Kromě ceny a rozměrů se ale jednotlivé soundbary samozřejmě liší mnoha dalšími parametry. Který vyhoví právě vašim požadavkům?

Vzhled a konektivita

 • Sonos Arc: 1 141,7 × 87 × 115,7 mm, 6,25 kg, HDMI eARC (optický adaptér je součástí balení)
 • Sonos Beam (druhá generace): 651 × 68,5 × 100 mm, 2,8 kg, HDMI eARC (optický adaptér je součástí balení)
 • Sonos Ray: 559 × 95 × 71 mm, 1,95 kg, optika

Design všech tří reproduktorů je velmi podobný. Všechny mohou být přimontovány na zeď nebo televizní stěnu, u modelu Beam a Ray ale dává velký smysl i pouhé položení na TV stolek nebo jiný kus nábytku. Tyto dva produkty jsou zároveň vhodné spíše pro menší televize v rozmezí asi 32″ až 50″. Takto malé obrazovky často nemají dostatečně výkonné reproduktory, takže Beam a Ray mohou značně vylepšit zážitek ze sledování filmů.

SonosArcBlackwithSub
Sonos Arc v kombinaci se subwooferem Sub

Použití Arcu se nabízí především v kombinaci s velkými obrazovkami i vzhledem k větším rozměrům soundbaru samotného. Všechny tři modely nabízí 2,4GHz Wi-Fi i ethernet pro připojení k domácí síti.

V otázce připojení k televizi je nutno zmínit, že Arc a Beam (2. generace) disponují HDMI konektorem s podporou HDMI eARC. Ray nabídne pouze optiku, což se hodí v kombinaci se staršími televizemi. Bohužel to ale ze hry vyřadí podporu Dolby Atmos. U dvou dražších reproduktorů je třeba myslet na to, že Dolby Atmos musí podporovat i propojená televize.Sonos Arc 01Nepřehlédněte

Recenze Sonos Arc: prémiový soundbar, který nahradí domácí kino

Zvuk

 • Sonos Arc: 8× basový reproduktor, 3× výškový reproduktor
 • Sonos Beam: 4× basový reproduktor, 1× výškový reproduktor
 • Sonos Ray: 2× středový reproduktor, 2× výškový reproduktor, split waveguide, systém bass reflex
 • digitální zesilovače třídy D ve všech případech

Ačkoliv je Sonos Ray jediným soundbarem v nabídce, jehož reproduktory směřují pouze jedním směrem, vlny jsou rozdělovány a směřovány dopředu i vzad, což má přispívat k alespoň částečné všesměrovosti zvuku.

Beam (2. generace) je vybaven čtveřicí středových reproduktorů a jedním výškovým. Tato sestava zajistí mnohem lepší zvukový zážitek, než jaký nabídne většina televizí. Podpora Dolby Atmos je dalším příjemným benefitem.

Sonos beam 2 6
Sonos Beam (2. generace) jako zlatá střední cesta

Sonos Arc nabízí osm basových a trojici výškových reproduktorů. Některé z nich jsou směřovány na pravou a levou stranu. Dva směřují nahoru pro ještě lepší zážitek při použití Dolby Atmos.Sonos beam 2 6Nepřehlédněte

Recenze Sonos Beam 2: vyladěný zvuk a podpora Dolby Atmos

Prostorový zvuk modelu Arc je tedy zcela určitě nejlepší a do děje vás vtáhne nejvíce. Beam se tyto schopnosti snaží vytvořit alespoň virtuálně a jde mu to poměrně dobře. Model Ray v tomto ohledu se dvěma zbývajícími produkty nemůže soutěžit. To při jeho ceně ale nelze ani očekávat.

Všechny tři soundbary lze propojit se subwooferem Sonos Sub pro ještě lepší basy. Kombinace s reproduktory Sonos One a Sonos One SL zase zajistí vícekanálový zvuk pro vaše domácí kino.

Funkce

 • Sonos Arc: HDMI CEC a automatická synchronizace, podpora asistentů Alexa a Asistent Google, Apple AirPlay 2
 • Sonos Beam: HDMI CEC a volitelná synchronizace, podpora asistentů Alexa a Asistent Google, Apple AirPlay 2
 • Sonos Ray: IR ovládání, TruePlay, Apple AirPlay 2

Všechny zmíněné produkty umí skvěle doplnit vaši televizi, ale zároveň excelují také při poslechu hudby. Mohou posloužit samostatně i jako součást většího systému. Dva dražší modely zvládají spolupráci s asistenty Alexa a Asistent Google, takže vám umožní hlasové ovládání vašich zařízení i celé domácnosti. V budoucnu se počítá také s podporou Sonos Voice Control.

Sonos Ray 2
Sonos Ray je novinka se zajímavou cenovkou

Nejlevnější Sonos Ray není vybaven mikrofonem, takže hlasoví asistenti v tomto případě nejsou k dispozici. Nechybí zde ale podpora Apple AirPlay 2 ani ostatních funkcí, jako je nastavitelný ekvalizér, přizpůsobení místnosti pomocí TruePlay nebo noční režim.

HDMI CEC u modelů Arc a Beam umožní ovládání televize, reproduktoru i dalších zařízení pomocí jednoho ovladače. Stále je ale možné přepnout na ovládání infračerveným ovladačem. Ray má v nabídce pouze onu infračervenou variantu.

Cena

Ačkoliv Arc nabídne nejlepší zvuk i nejvíce funkcí, jeho cena je nejvyšší, což může představovat zásadní argument při rozhodování a výběru.

Nejlevnější Sonos Ray u nás pořídíte za 7 890 Kč včetně DPH. Beam druhé generace aktuálně vyjde asi na 12 990 Kč včetně DPH, ale v zajímavých slevách občas stojí i o několik tisíc méně. Nejdražší Arc vychází na 25 990 Kč včetně DPH, někteří prodejci jej ale občas také zlevní.

Pokud potřebujete ozvučit menší prostory a nevyužijete extrémní schopnosti modelu Arc, určitě můžete ušetřit výběrem mezi dvěma levnějšími produkty Beam a Ray. Pokud ale chcete to nejlepší s podporou Dolby Atmos i hlasových asistentů, Arc může být tou pravou volbou pro vaše domácí kino.

Sonos beam 2 4
Sonos Beam 2

Závěr

Pro nákup toho správného soundbaru je potřeba určit, k čemu jej budete využívat. Jestliže chcete vylepšit zvuk vaší televize, nový model Ray vám v tomto ohledu určitě pomůže.

Pokud ale toužíte také po virtuálním Dolby Atmos a chytrých asistentech, Beam druhé generace bude skvělým kompromisem mezi přijatelnou cenou a množstvím nabízených funkcí.

Jestliže vám nevadí vyšší cena a chcete zařízení bez kompromisů, které vaše domácí kino posune o kus dále a nějakou dobu vám vydrží bez potřeby upgradu, zvolte model Arc.

Autor článku
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Kapitoly článku