Domů » Články » Je lepší LCD nebo OLED? Vše, co potřebujete vědět displejích

Je lepší LCD nebo OLED? Vše, co potřebujete vědět displejích

Nedávno jsme vám přinesli článek, v němž jsme se věnovali historii vývoje dotykových obrazovek na smartphonech. Dnes se k tématu tak trochu vrátíme. V dnešním díle seriálu SMARTtech totiž naši pozornost zaměříme na jednotlivé zobrazovací technologie, s nimiž se můžeme dnes v mobilních přístrojích setkat. Pokusíme se také vyvrátit některé mýty a v závěru trochu nakoukneme i do budoucnosti tohoto odvětví.

Jako vždy budeme k tématu přistupovat z uživatelského hlediska. Pokusíme se tedy vyhnout složitým technickým popisům a zaměříme se spíše na to, jaké mají dané technologie výhody či nevýhody pro uživatele.

LCD: osvědčená klasika

Prvním ze dvou hlavních typů dnes používaných displejů je LCD. Všeobecně známá zkratka znamená Liquid Crystal Display, tedy displej z tekutých krystalů. Princip fungování těchto displejů leží v „sendviči“ dvou polarizačních vrstev a samotného pole tekutých krystalů, které vytváří jednotlivé pixely.

Tekuté krystaly samy o sobě světlo nevydávají a pro vytvoření viditelného obrazu tedy potřebují vnější zdroj světla. Ten je u LCD řešen podsvícením. Tím se rovnou dostáváme k základním charakteristikám tohoto typu displeje.

LED podsvícení displeje iPodu Touch 2G (Zdroj: ReTheCat)

Díky plošnému podsvícení mohou LCD dosahovat velmi vysokého jasu, nejsou náchylné na vypalování a jsou poměrně levné na výrobu. Výhodou je také za určitých podmínek nižší spotřeba než u OLED, ovšem zde záleží na dalších faktorech.

Jasným negativem LCD je pak nižší kontrast a neschopnost zobrazit opravdovou černou. Jak již bylo řečeno, pixely nezáří a jsou podsvíceny, takže i ty „černé“ jsou ve skutečnosti tmavě šedé. To je patrné zejména za šera, kdy obraz zpravidla nepůsobí tak živě.

TN displeje

Displeje z tekutých krystalů se ještě dělí na dvě hlavní kategorie, alespoň tedy v kontextu smartphonů. Zejména dříve byly běžné TN (Twisted Nematic) displeje.

Jejich výhodou byla levná výroba, rychlá odezva a zpravidla velmi dobrý kontrast. Poměrně zásadním problémem jsou však špatné pozorovací úhly. U TN displejů již při nevelkém naklonění displeje dochází k poměrně značnému zhoršení kvality obrazu. To je u mobilních telefonů, které často nedržíme úplně rovně, vcelku značné negativum.

V dnešní době tak již na klasické TN displeje v podstatě nenarazíte. Pomalu jsou už vytlačovány i z kategorie těch nejlevnějších přístrojů.

IPS displeje

Se zkratkou IPS se setkáváme dnes a denně. Vychází z anglického In-Plane Switching, což zjednodušeně řečeno znamená, že se v displeji mění orientace molekul tekutých krystalů. Výsledkem je lepší barevná reprodukce a zejména pak dramatické zlepšení pozorovacích úhlů. IPS displeje mohou dosahovat až 178° vertikálních i horizontálních pozorovacích úhlů bez zkreslení obrazu.

Výroba IPS displejů LG (Zdroj: LG전자)

Technologie IPS také přinesla snížení spotřeby elektřiny oproti TN displejům a s tím, jak postupem času klesla nákladnost výroby, už v podstatě jde o jednoznačnou náhradu dříve používané technologie.

Někdy se můžeme setkat také s dalšími variantami označovanými například jako IPS-NEO. V jádru jde však vždy o stejnou technologii, „přilepené“ slovo zpravidla znamená jen marketingové označení výrobce, který slibuje například rovnoměrnější podsvícení.

OLED: prvotřídní obraz s omezenou životností

Organic light-emitting diode je plný název displejů známých pod označením OLED. Jde o technologii, která je jedněmi vyzdvihována a druhými zatracována. Komentáře pod našimi články jsou toho koneckonců zářným příkladem. Oba názorové tábory mají však do jisté míry pravdu.

Primárním rozdílem mezi OLED a LCD je fakt, že OLED displeje nepoužívají podsvícení. Září přímo jednotlivé pixely, což se děje průchodem elektrického proudu mezi dvěma vodiči skrz tenkou vrstvičku organické látky. Tento princip fungování definuje většinu pozitiv i negativ technologie.

flexibleOLED
Výhodou OLED displejů je, že je lze ohýbat a tvarovat.

Možnost ovládat svítivost jednotlivých pixelů samostatně znamená pochopitelně výrazně lepší kontrast, než mohou nabídnout LCD. Černá na OLED displejích je tedy skutečně černá, neboť dané pixely jsou prostě vypnuté. OLED displeje jsou také tenčí, flexibilní, mají rychlejší odezvu a produkují méně odpadního tepla. Jsou tak vhodné do různých nositelností (ačkoliv zde může být problém se spotřebou) a pochopitelně také umožňují různé zahnuté hrany displeje či připravované ohebné smartphony.

Vypalování

Zásadní nevýhodou je pak již zmíněný fakt, že jsou součástí displeje organické látky. Ty časem degradují, výsledkem čehož jsou změny barev a neblaze proslulé vypálené oblasti displeje. Zpravidla jde o různé notifikační lišty, navigační tlačítka a další části, kde se obraz moc často nemění. Výrobci se proti tomuto stárnutí snaží bojovat především softwarově, takže se například nepatrně posunují hodiny, či se jinak mění poloha prvků.

Jedním z typických znaků OLED displejů je nepravidelné rozložení subpixelů. Jedním z důvodů je odlišná rychlost stárnutí jednotlivých barev, nejrychleji „umírá“ modrá. (Zdroj: Neorel)

Ke zhoršení kvality však dříve či později v nějaké míře dojde. Tuto charakteristiku OLED displejů otevřeně přiznává například i Samsung, Apple a Google. Na druhou stranu je však třeba říct, že zprávy o vypálení displeje v řádu dnů či týdnů jsou často poněkud zavádějící. Většinou jde totiž o záměnu s dočasným „otiskem“, který po čase zmizí. S dočasným „vypálením“ navíc mají problém i IPS displeje, v minulosti například tzv. Quantum IPS od LG. Obecně se dá říct, že u kvalitního OLED displeje by k viditelnému vypálení nemělo (samozřejmě s přihlédnutím k intenzitě používání) dojít dříve než v řádu měsíců až let.

Spotřeba

Jako nevýhoda OLED displejů často bývá uváděna i vysoká spotřeba energie. To však není úplně jednoznačné. OLED displeje totiž skutečně mají výrazně větší spotřebu energie při zobrazování světlých, a tedy hodně zářících pixelů. Oproti tomu však nespotřebovávají žádnou energii na zobrazení černých pixelů a minimum elektřiny spotřebovávají i na další tmavé barvy.

Samsung dovolil nahlédnout do svých laboratoří. Podívejte se, jaké testy telefony podstupují

Do jisté míry tak záleží na tom, v jakém prostředí jsou tyto displeje používány. Uvádí se, že při nízkých APL (Average Picture Level, 100% APL = bílá, 0% APL = černá) zhruba do 65 % jsou OLED displeje efektivnější, než LCD. Například při sledování filmů tedy často můžete docílit nižší spotřeby energie než na LCD. Při surfování po webu, kde je většina pozadí bílá, však tato spotřeba závratně roste. Je třeba říct, že se OLED displeje postupem času zlepšují a snižují svou spotřebu i ve světlých scénách. Zlepšuje se také přístup vývojářů, kteří stále častěji nabízejí tmavé režimy pro své aplikace, což samozřejmě umožňuje šetrnější provoz.

AMOLED a Super AMOLED

OLED je základní označení technologie, v praxi se však asi častěji setkáme s nápisem AMOLED. Přidaná písmenka značí Active Matrix, tedy aktivní matici. Bez zabíhání do technických detailů si řekněme, že jde o vylepšení umožňující lépe kontrolovat jednotlivé pixely. Výsledkem je tak možnost vyšších obnovovacích frekvencí, a především pak ještě kontrastnějšího zobrazení.

Nezpochybnitelnou předností OLED jsou jasné a živé barvy, což vynikne zejména v kombinaci s HDR technologií. Ta však zatím bohužel není na mobilních telefonech tak rozšířená, jako třeba u TV. (Zdroj: LG전자)

Super AMOLED je pak označení další evoluce používané především Samsungem. Super AMOLED displeje mají integrovanou dotykovou vrstvu přímo do obrazovky, zatímco klasické AMOLED displeje mají dotykovou vrstvu oddělenou. Tato změna architektury přinesla ještě tenčí profil, snížení spotřeby, nižší odrazy okolního světla, zlepšení jasu a celkově lze zaznamenat lepší pozorovací úhly a snazší čitelnost za zhoršených světelných podmínek.

Retina displeje: nic než marketing

Nezasvěcený uživatel by mohl být pocit, že snad existuje ještě nějaká třetí velká kategorie Retina. Tento termín používá Apple v mnoha mutacích pro marketingové označení displejů svých přístrojů, nicméně nejde skutečně o nic jiného než marketing.

Retina displeje jsou IPS LCD i OLED, jejich „speciálnost“ spočívá v jemnosti, která má být dostatečná pro to, aby lidské oko z normální vzdálenosti nebylo schopné rozpoznat jednotlivé pixely. Původně byla tato hodnota nastavena Stevem Jobsem na 300 PPI, nicméně záhy se ukázalo, že takto nastavená hodnota asi není úplně udržitelná. Současný iPhone XS Max tak má například jemnost 458 PPI.

Označení Retina používá téměř výhradně Apple, ale neznamená to, že by ostatní výrobci neměli displeje, které by odpovídaly parametrům Retina. Už například Samsung Galaxy S7 Edge nabízel jemnost 534 PPI.

Budoucnost leží v Micro LED

V současnosti zkrátka asi nelze objektivně říct, jestli je lepší LCD, nebo OLED. IPS je levnější a odolnější, OLED má zase lepší obrazové vlastnosti.

Naštěstí se však blíží náhrada, která by měla spojit to nejlepší z obou světů. Novinka ponese název Micro LED a bude fungovat velmi podobně jako současné OLED displeje. Svítit tedy budou přímo jednotlivé pixely, díky čemuž bude zachován dobrý kontrast, schopnost zobrazit opravdovou černou a podobně. Zásadním zlepšením však bude použití neorganických materiálů. Micro LED displeje tedy nebudou trpět na vypalování a nemělo by u nich docházet k degradaci barev.

Micro LED displeje budou mít méně vrstev, což umožní ještě více snížit jejich tloušťku. To by mělo přinést mimo jiné lepší flexibilitu. (Zdroj: 9To5Mac)

Jednotlivé diody mají být také zcela miniaturní a velmi efektivní. Při stejném jasu si vystačí s poloviční spotřebou oproti OLED a jejich mikroskopická velikost by měla umožnit vytvořit extrémně jemné displeje. Je tak možné, že se za pár let dočkáme chytrých hodinek se 4K displejem.

Technologii v současnosti brzdí vysoké výrobní náklady a vysoká míra chybně vyrobených kusů. To jsou však problémy, které zpravidla vyřeší rozjetí sériové výroby a vyladění jednotlivých procesů.

Do technologie Micro LED investují mnohé firmy včetně Applu, který tak činí již od roku 2014. Je tak poměrně pravděpodobné, že první zařízení s Micro LED displejem ponese logo nakousnutého jablka. Dočkáme se ho už letos?

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

66 komentářů

 1. To tu zase budu hadky co je lepsie a co nie -_-….kazdopadne kazdy displej ma svoje vyhody a nevyhody…ale osobne preferujem OLED.

 2. Pro me osobne do mobilu jedine OLED, protoze si ho stejne dele jak dva roky nenecham a potom budu zase upgradovat a do te doby se zadne extra vypaleni ci jine neduhy neprojevi a je to proste po urcitou dobu nejhezci displej, hlavne s podporou HDR.

  V televizi ale naopak preferuji LCD. Poridili jsme ted nove posledni dostupnou generaci „smart LCD“ od LG, s local dimmingem, direct podsvicenim (nikoli edge, ktere prave dela vyraznou sedou hlavne po stranach) a certifikaci Dolby Vision a obraz naprosto neskutecny.
  Nebyla to sice uplne levna sranda, ale vyplatila se. Sileny jas a diky local dimmingu s primym podsvicenim je cerna opravdu cerna a funguje to az prekvapive dobre. Clovek prakticky nepozna rozdil, pokud primo vedle sebe neda tuhle telku a vedle ni nejaky OLED a neporovnava to obrazek po obrazku.
  A na rozdil od telefonu planujeme si televizi ponechat o nejaky ten rok dele a proto neni moc fajn napad si poridit neco, co se vypali, vybledne a ztraci svitivost.

  Takze v soucasne dobe ma dle me vyuziti jak zmodernizovane LCD, tak OLED, presto se ale tesim, az je nahradi jiz zminene Micro LED displeje, pak snad bude nejaky ten patek klid.
  Pokud si teda skutecne vezmou pouze ty dobre vlastnosti z obou svetu, ale to se asi nedozvime, dokud nezkusime…

  • Len dve poznamky k tvoj prispevku… Za prve, oled v telefone aj pri beznom pouzivani nie je problem vypalit aj do pol roka. Stava sa to (aj osobna skusenost). A za druhe, HDR displeje su aj LCD. Dokonca prvy displej v telefofone a podporou HDR10 bol typu LCD.

 3. Hned na začátku hrubice jako prase. Nedělíme TFT a IPS, ale TFT a STN. STN je již několik let vytlačeno (naposledy co si vybavím to zkoušelo HP-taky je zaslouženě tam kde je). Takže teď všude jedeme v TFT.
  No pak IPS, IPS-VA, atd. a OLED.

  • Resp. máme to tady roky a roky, furt si pletete TN a TFT…..:/

  • Výjimečně máš pravdu.

  • IPS-VA je přesně co? S-PVA znám, ale IPS je něco jiného.

  • Tak to by mě taky zajímalo.

   ps. já měl na mysli to okolo TN.

  • To bylo blbě napsaný IPS-AHVA, což ale původně mělo být jen VA (v hlavě, ale to nevlezlo do prstů:) ). Nicméně u VA a IPS se v označeních stejně točí málem celá abeceda, tak je to skoro jedno:)

  • O tom, že proprietární varianty IPS nebo *VA jsou dost chaos, žádná. Třeba IPS-AHVA nemá s *VA nic společné, ale pěkně zmate :)

 4. Prv ze oled je tensie, tak super amoled ktory ma dotykovu v displeji a zas moze byt tensi a napriek tomu su vsetky vlajky “hrube” resp hrubsie nez byvavali.., ?

  • Tak SAMOLED má Samsung, ostatní mají AMOLED. Nicméně i LCD může být ztenčeno, Zero Air Gap, vyvinuli to Apple a Sharp. Teď už to nemá Apple v exkluzivitě. Ale SAMOLED je asi na tom ještě lépe.

 5. „Retina displeje: nic než marketing“ – to muselo pár místních hodně zabolet :)

  • Tam mají borci z redakce také pořádnou masařku:)
   a) „retinou“ se ohání stovky Čínských výrobců (ti „ultračína“)
   b) iPhone X a další s OLED jsou označeny Super Retina a téma není hustota pixelů, ale subpixelů, kdy jich typicky u OLEDu (bavíme se o mobilech) je o 1/3 méně, takže se to musí nahnat rozlišením, aby se zachovala hustota. V podstatě pojem Super Retina není až tak vzdálené od původní specifikace Retina.

  • Dá sa povedať že Plus modely mali vlastne lepšie “ppi” na oko

   [odkaz]

   Ja tam vidím u Xka zrno ? každopádne uni – prečo vlastne navyšovali rozlíšenie u Pluska a nenechali rovnaké ppi ako u malých displejov – len navýšenim rozlíšenia do dostatočného ppi ?

  • Tak to je jen ten bordel, co v tom Apple má. Retina je jen marketingové označení pro displej, který má dneska takové vlastnosti, že pixely nejsou z normální vzdálenosti rozlišitelné. Paradox je ten, že retina se říká i třeba displeji Xr, který je v dnešní době už prostě podprůměrné řešeto (ať si místní sleponi říkají, co chtějí), a že Apple tak označuje sám displej, který jím stanovené parametry nesplňuje. Navíc, to, že má 8+ vyšší PPI než třeba 8, to taky nedává smysl. Jelikož vetší úhlopříčku pozoruju z větší vzdálenosti, PPI by zcela logicky mělo být u osmičky nejvyšší, u 8+ nižší a u Xr uplně nejnižší. Ale ono tomu tak není. A navíc, je otázka, „co a kolik“ ta retina vlastně je, jelikož pokud si dáte vedle sebe 8+ a 8, či Xr, tak je ten rastr na první pohled jasně viditelný. Tudíž pixely jsou zřetelné, tudíž takový displej nesplňuje označení retina.

  • Menty: Retina nesouvisí úhlopříčkou, ale hustotou pixelů.

  • uni: Ale no tak, takový milovník dokumentací výrobců a plácne takovou kravinu? Retina samozřejmě souvisí s úhlopříčkou, jinak by tak Apple neoznačoval displeje macbooků s 226 PPI. Menty má samozřejmě pravdu, 8+ má větší pozorovací vzdálenost než 3,5″ iPhone, pro který bylo 326PPI stanoveno jako retina a měl by mít tedy menší PPI podle logiky Applu.

  • qam (neregistrovaný): eee, ne. Retina označuje (bože, mám to tu skoro deset let a musí se to vysvětlovat stále dokola….) (ne)viditelnost pixelů při typické vzdálenosti užívání. Ne, že ta hodnota ppi musí nějak exaktně odpovídat, natož nějak být zastropovaný shora. A určitě se neřeší 11/13″ laptop nebo 4/6″ mobil.

  • uni: Samozřejmě že to souvisí s úhlopříčkou. Jak píše qam, tak na Macbooku má Retina nižší PPI – naprosto logicky, protože notebook má větší úhlopříčku než mobil a sedím od něj dál. Stejně tak, jako že lidé sedí dál od TV s větší úhlopříčkou a tak dále. Tudíž mobil s menší úhlopříčkou zcela přirozeně držím blíže očím, tudíž i PPI by mělo být vyšší. A proto, opět zcela z logiky věci, by tedy nejvyšší PPI měla mít 8, pak 8+ a pak Xr.

  • Aje, uni má opět problémy s naprosto elementárními věcmi a logikou. To bude zas diskuze.

  • Menty: Ještě jednou…. Retina nijak neřeší horní hranici ppi. OMG, jak říkáš, diskuse se začíná zvrhávat, ale doposud to bulo v poho….

  • uni: Vzdálenost užívání závisí přímo úměrně s úhlopříčkou displeje. Jednou napíše, že něco neplatí, aby druhou větou potvrdil, že to platí. Typický unikát. Polepši se.

  • uni: Pleteš si pojmy s dojmy, tady nikdo neřeší horní hranici, ani netvrdí, že to řeší retina. Apple se ve snaze o uniformitu snaží lidem dokonce nakecat, že snad všichni vidí stejně. A ještě jednou, jak sám píšeš „Retina označuje (bože, mám to tu skoro deset let a musí se to vysvětlovat stále dokola….) (ne)viditelnost pixelů při typické vzdálenosti užívání.“ – na to já dodávám – pokud dáš vedle sebe 8 a 8+, které oba mají retinu, tak jsou ty pixely při typické vzdálenosti jasně viditelné. Tudíž tedy 8 nemá retinu? Odpověď je nasnadě, retinu má, protože retina je jen marketing. Jednoduché, prosté.

  • Menty: „Navíc, to, že má 8+ vyšší PPI než třeba 8, to taky nedává smysl. Jelikož vetší úhlopříčku pozoruju z větší vzdálenosti, PPI by zcela logicky mělo být u osmičky nejvyšší, u 8+ nižší a u Xr uplně nejnižší.“

   Toto je špatně. Ale to jsi očividně záhy zapomněl, resp. stále nechápeš.

  • uni: Ano, to jsem řekl, a stojím si za tím, protože je to pravda. Smysl to opravdu nedává. Nicméně chodit na tebe s logikou je asi zbytečnost. Přesně tak, jak jsem to napsal, tak tak by to logicky dávalo smysl. Ty asi taky nesedíš u 45 palcové TV 30cm. I když ty možná jo, člověk nikdy neví. Nemusíš zas odvádět diskuzi od tématu, příště stačí napsat „došly argumenty“.

  • Menty: Ještě jednou, naposledy. Retina netěší žádnou max hodnotu. Retina neřeší úhlopříčku, ale užívání.
   Já už nevím. Taková pohodová diskuse tu byla, než dorazí Bermudský trojúhelník.. ?

  • uni: Ještě jednou, naposledy. Nemusíš opět odvádět diskuzi jinam, stačí napsat „došly argumenty“. Ta diskuze byla v pytli už ve chvíli, kdy jsi sem přidal svůj první offtopic komentář. Tady se ukazuje, co za omezence vlastně jsi. Apple nějaký nesmysl sám definuje, jsou tu ovečky (třeba ty), kteří tento nesmysl papouškují a věří mu. Ano, tenkrát byl displej čtyřky parádní, ale i v té době byly ty pixely vidět. Retina té doby by se tak dala (pravdivě, ne lživě, jak se nám to Apple snaží nakukat a po letech překrucovat) „na dnešní dobu opravdu velice jemný displej“. A chtít po tobě logiku, pane zmatený, to byl asi už trochu moc. Ještě jednou – zcela logické by bylo, kdyby vetší úhlopříčky měly menší PPI. Tak, jako je tomu u iMacu 27, Macbooků apod. I kdyby byla retina definována tak, jak se nám tu snažíš říct, tak u osmičky a Xr není splněna ta podmínka, že pixely nejsou při typické vzdálenosti vidět. Protože ony jsou. Není splněna naprosto základní podmínka, tudíž tyto displeje nesplňují parametry, které Apple sám nadefinoval. (slepotu minority neřeším) Toto je uni podstata věci, podstata není, zda retina má/nemá nějakou horní hranici. Podstata je to, že jsou tu displeje, které kriteria nesplňují, podstata je to, že logicky (toto slovíčko ti dělá problém, tak ho nastuduj) s větší úhlopříčkou roste vzdálenost, ze které displej pozorujeme, a tím pádem klesá PPI. Toto tu všichni chápou unikáte, jen ty ne :) A ještě jedna věc – nelži, že retina není konkrétně definovaný pojem. Je. K „retině“ bylo dospěno na základě výpočtů a vzorců, na základě analýz a dat. Není to, jak když ty tu plácneš něco, co sis vymyslel.

  • Menty: Nechci rozporovat fakt, že „retina displej“ je jen marketingové označení používané Applem, ale regument s větši pozorovací vzdáleností iPhone 4 proti 8+ je blbost. Pozorovací vzdálenost je u většiny (napsal bych u všech, ale jsi tu ty jako výjimka) uživatelů stejná a je daná velikostí fontu. Telefon s větším displejem si uživatelé s průměrně dobrým zrakem kupují kvůli tomu, že se na obrazovku vejde víc informací, ne kvůli pozorovací vzdálenosti. To samé je 13″ vs 17″ notebook, pozorovací vzdálenost je stejná, daná pozicí za stolem a délkou rukou, nebo TV kde při výměně TV za větší zůstává stejná pozrovací vzdálenost, jen obraz je větší.

  • Zdravím, co tak čtu tak zjišťuji že jsem docela amatér v názvech moderních technologií a elektronice. Ale zeptám se asi blbě má něco to OLED společného takovýmito [odkaz] led páskama? A nebo spíš s podsvícením displejů a televizí? Neměly by jste pro laika nějaké jednoduché vysvětlení abych to pochopil díky.

 6. Jako další nevýhodu OLEDu lze považovat samotnou podstatu diamond shape pentile, tedy obrázek zobrazený v kapitole vypalování. Z něj lze logicky vyvodit, že k zobrazení bílé čáry (ke které je potřeba zapnuté všechny 3 barvy pixelu) potřebuje 3 řádky subpixelů, narozdíl od jednoho u IPS. Samotné zobrazení černého textu je taky problematické, protože pixely jsou kosočtvercové a vykreslení určitého černého písmene (řekněme třeba „a“) bude při stejném PPI logicky kostrbatější, jak na IPS displeji.
  Proto se taky u amoledů používá všude, až na pár vyjímek, QHD rozlišení , kde se tahle kostrbatost nahání pomocí PPI. Je to na každém jedinci, ale osobně pro mě je 400PPI v kombinaci s pentile amoled naprosto nepoužitelné. IPS s 400 PPI je naprosto v pohodě.

 7. Mně osobně vyhovuje více LCD, neboť neměním telefony každé 2 roky, ale tři.
  Můj tablet Galaxy Note Pro 12.2 LTE z r.2013 a stále funguje, byť rychlost i přes občasné Hard Reset je pomalejší. Ten má též LCD, nedovedl bych si představit, kdyby měl OLED.
  Podle mě OLED je mnohem hezčí na prvních půl roku cca, při použití telefonu s OLED jako navigaci ještě méně. Vím to od kamaráda, který má S9 Plus asi 7 měsíců a viděl jsem ten displej.
  Proto jsem si raději pořídil před 2 měsíci Xperia XZ2 Premium a to nejenom kvůli 16:9 displeji.
  Ale kdo mění telefony každé 1,5-2 roky, tomu bych doporučil OLED bez použití navigace.

  • Myslím, že navigace je klíčové slovo. Mám stejnou zkušenost s mobilem s AMOLED od Samsungu . Po cca. roce a nějakých 30 000 km s telefonem jako navigací, má AMOLED na Samsungu vypálené pruhy a zkreslené podání barev. A nestalo se mi to jednou. LCD tenhle problém nezná.

   Na druhou stranu si umím představit, že bez vyžití jako navigace, by ani po dvou letech (což je můj poločas výmeny telefonu), neměl AMOLED problém.

  • No to není opravdu jednoznačné. Např. pokud někdo /(čti teens) na takovém telefonu drtí textovou komunikaci, tak tam prostě bude mít výpálenou klávesnici. A samozřejmě navbar, který zase ty asi nemáš díky fullscreen aplikaci (či immersive).

 8. to: Tomáš Krompolc
  odstavec o TFT je zcela jistě hloupost, protože Thin Film Transistor je základní technologie všech LCD jako takových. Čili na ně narazíme ve včech LCD kromě OLED a jejich derivátů, micro LED či Plasmy.

  No, to zase bude nových odborníků na LCD až si přečtou ten blábol!

  • Ano, to tu vysvětluji redakci dokola deset let:D

  • Tomáš Krompolc

   Dobrý den, omlouvám se, máte samozřejmě pravdu. Zaměnil jsem v textu zkratku TFT za TN. Díky za upozornění ;-).

 9. OLED krom vypalování a složitějšího vylaďování barevné přesnosti na všech jasových úrovní navíc i bliká a duchuje, takže děkuji, nechci.

  • Kdybys raději nepsal cypoviny.

  • Tak on….duchuje a bliká, při sníženém jasu:)

  • Určitě. Pokud je to nekvalitní oled panel, možná. Ale třeba takové panely od Samsungu v galaxy s9, Note 9 jsou úplně v pohodě. O TV už ani nemluvím.

  • xzeit: Zase lžeš a vymýšlíš si, tak jako v případě Huawei. Tady máš test S9 displeje, jedním slovem tragédie. [odkaz]

 10. Mám mobil s AMOLED Galaxy 8 i IPS Mi MIX2. Ano, u AMOLEDU je černá skutečně malinko černější, ovšem nic, co by (mi) vadilo. Co mě štve jsou přehnaně buzerantské barvy AMOLEDU. Vypalování jsem zatím nezaznamenal.

  • Ty barvy si můžeš vyladit na více hetero ty borečku …

  • On nevi, jak se to dělá.

  • Nie je vobec az taka pravda, hlavne pri samsungu! Tragicky tak chyba jednoduche nastavenie sytosti farieb nejakym posuvnikom. Farby uberies jedine zmenou profilu, ale vsetky okrem adaptivneho maju priserne nazltnutu bielu farbu. Spominany adaptivny zase presaturovane farby. Takze mi prosim vysvetli, ako si uberiem sitost farieb na samsung telefone?

  • kjkszpj: Ona tam je, stačí hledat. Nastavení je možné jen v jednom nastaveném módu, mám pocit, že v základním. Pak se tam objeví nabídka na doladění displeje. Nepamatuju si to přesně, samsung už 2 roky nemám.

  • Nie, nie je tam! Ja som mal samsung note 8 pred asi pol rokom a je to ako som napisal.

  • Tak jo, když nejseš schopnej si to najít sám, najdu to za tebe. Takže to není „ako si napisal“, ale je to přesně naopak.
   [odkaz]

  • Presne tak, je to u Samsungu dlouho, mohu jen potvrdit co napsal qam. Uz jsem to mel u S8 a to nebyl prvni Samsung, ktery to mel. Sice Lumia ma sirsi nastsveni, ale i toto se pocita.

 11. „Původně byla tato hodnota nastavena Stevem Jobsem na 300 PPI, nicméně záhy se ukázalo, že takto nastavená hodnota asi není úplně udržitelná. Současný iPhone XS Max tak má například jemnost 458 PPI.“ Že by neudrželi hodnotu není pravda. Při použití PenTILE matice místo RGB odpovídá skutečná jemnost asi 2/3 z udávaných 458 PPI, což by mělo být přibližně 305 PPI. Takže si Apple stále stojí za svým, pouze s použitím OLED a tedy i jiné matice musel rozlišení zvýšit, aby optická jemnost zůstala stejná.

  • Nemáš pravdu. Ty 2/3 subpixelů platily v dobách, kdy se používalo RBGB řádkové rozložení subpixelů (tak to měl třeba samsung galaxy S3). Od dob galaxy S4 začal Samsung používat rozložení diamond pentile, jak je na obrázku a celková jemnost ve srovnání s IPS není 2/3, je to víc. Ano, je to horší oproti klasickému RGB IPS, ale je to víc jak 2/3.

  • Pokial viem, pouzivalo a stale sa pouziva RGBG. V kazdom pripade rozlozenie diamond oproti predoslemu rozhodne neznizilo manko chybajucich subpixelov.

  • Ano, RGBG, špatně jsem to napsal. Se zbytkem ale nesouhlasím. Diamond pentile umožnil to, že se subpixely více zhustili a je jich tam víc, oproti klasickém řádkovému RGBG. A diamond pentile rozhodně není RGBG, už z podstaty diamond pentile. Žádný řádek, který by tvořil červený-zelený-modrý-zelený tam prostě není.

  • „uni 14. 1. 2019 v 11:22“:)

 12. Ad microLED telefon letos – Samsungu se podarilo dostat miniaturizaci na 60PPI (4K na 75″ displeji). Myslim, ze k minimalne 300PPI je jeste dlouha cesta.

 13. Všetkým tu prítomným „odborníkom“ čo hania displej XR pridávam link na slepý test porovnania kvality.
  [odkaz]
  Traba raz vydieť, kúpiť a používať ako len v diskusiách mudrovať…

  • To je ten trapný test, kde jede celou dobu video, to znamená zrovna situace, kde to zrní je vidět nejméně? Kde je test zobrazení webové stránky, nějakého PDF souboru, čtení poznámek atd… kde by bylo vidět vyhlazení písma? Oni si jabčáci umí vždycky vymyslet testy tak, aby vyšel iPhonek dobře, tohle je prostě absolutní nesmysl.

  • Franta Tyčka

   Máš pravdu, hotový krasavec.

  • Co to je za test? ?
   Na živo je to vidět úplně jinak. Už jsem psal, že to prostě vidět je, a že to dnes není věc, se kterou bych se běžně u smartphonů setkal ani u nižší třídy, takže už hlavně u Apple produktu je to hodně divné. I přes to, že to není nějak omezující, extra viditelné, obtížné a podobně.

   Ale chápu, že se třeba soustředili u toho produktu na něco jiného a ubrali na displeji. Ovšem tak nějak pociťuji, že to narušuje jejich tu „dokonalost“ u přístrojů. A stejně, jak jsem zmínil, Jobs by to nepustil. Tuším, že by se podíval by se na displej a zeptal by se, zda to myslí vážně. Byl to detailista, který nedal dopustit na maličkosti a nevypouštěl polotovary. Teď zním jak Apple ovečka sakra. ?

  • Podle me by to klido pustil. On ten Jobs nebyl takovy kamarad k zakaznikovi, za ktery ho tu spoustu lidi ma.
   Jinak tady jde videt, ze proste Apple uprednostnuje celkovou kvalitu displeje nad rozlisenim (coz je presne videt na vysledku tohoto testu). A jak uz jsem psal nekolikrat, barvy/pozorovaci uhly/kontrast je to, co BFU a normalni zakaznik na prvni pohled uvidi lepe nez (i pri takhle „spatnem rozliseni“) prtavy pixely.

 14. U mňa telefón už jedine s OLED. Zato TV a monitor jediné VA, lepší kontrast a čierna ako IPS. OLED v TV preskočiť a ísť do MicroLED za pár rokov budú bežné.

 15. Pozrite máme doma všetky nové iPhony. (syn SX MAX, žena XS a ja XR) A necítim sa vôbec „diskriminovaný“ pre nižšie rozlíšenie displeja ( ja ten raster čo tu všetci spomínate nevidím) alebo, že to je LCD . Skôr si užívam parádnu výdrž mobilu. Všetko je to vec preferencií užívateľa.

  • Sice se tak necítíš, ale jsi. Je to hrůza a výsměch takové hrubozrno. Buď rád, že špatně vidíš. Tohle není o preferenci, ten rastr je hrozný a dost vidět, to nemá nic s preferencí. Chápu, že si to snažíš omluvit.

 16. FantomasMan: opravdu už máš špatný zrak, rastr na XR je jasně viditelný.

 17. Zdravím, co tak čtu tak zjišťuji že jsem docela amatér v názvech moderních technologií a elektronice. Ale zeptám se asi blbě má něco to OLED společného takovýmito [odkaz] led páskama? A nebo spíš s podsvícením displejů a televizí? Neměly by jste pro laika nějaké jednoduché vysvětlení abych to pochopil díky.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).