Samsung dovolil nahlédnout do svých laboratoří. Podívejte se, jaké testy telefony podstupují

Testování smartphonů ještě před tím, než půjdou na pulty obchodů, je nesmírně důležité. Své o tom ví zejména Samsung, který musel předloni kvůli chybám akumulátorů stáhnout z trhu všechny smartphony Galaxy Note 7. Korejský gigant se z této situace poučil a své telefony od té doby testuje velmi důkladně; v laboratořích Samsungu může každý model smartphonu projít až 12cyklovým zátěžovým testem. Pojďme se společně podívat za jindy zavřené dveře na několik testovacích zastávek.

Kontrola kvality fotoaparátu

V této laboratoři dochází k testování fotoaparátů v různých podmínkách, a to jak venkovních, tak vnitřních. Samsung testuje fotoaparáty pomocí modelů reálných situací, využívá k tomu i „umělé slunce“, s jehož pomocí dokáže nasimulovat jakoukoliv část dne, včetně specifických scénářů jako jsou svítící neonové tabule ve večerních ulicích.

Fotoaparáty se ale testují i v reálných podmínkách mimo laboratoře, vyhodnocují se veličiny jako jas, barevnost, šum a další faktory.

Zahřívací laboratoř

Samsung zde testuje telefony při plné zátěži, přičemž díky termokameře může sledovat, na jakých místech a jak moc se konkrétní zařízení zahřívají.

Testování voděodolnosti

U nejvybavenějších telefonů a hodinek je také testována voděodolnost, děje se tak ve speciálních válcích s vodou, v nichž je možné měřit statický tlak v deklarované hloubce, u zařízení s krytím IPX8 je to 1,5 metru.

Testování na pády

Samsung také testuje své telefony na odolnost vůči pádu z výšky, a to za pomocí strojů, které jsou schopné pouštět zařízení z různých výšek a v různých úhlech. Test je snímán vysokorychlostní kamerou, která může odhalit slabá místa.

Testování odolnosti

Telefony Samsung jsou také testovány na mechanickou odolnost. Jako celek jsou podrobovány zkoušce v rotačním bubnu, popř. jsou zvlášť testovány citlivé komponenty – opakovaně se tisknou tlačítka, vytahují a zasouvají zásobníky na karty, odpojuje a zapojují nabíječky, apod. Simuluje se i mechanická odolnost telefonu v zadní kapse vůči ohnutí.

Testování vlivů okolního prostředí

Samsung také v laboratořích testuje schopnost telefonu adaptovat se na různé podmínky okolního prostředí, tedy na rozdílnou vlhkost a teplotu. Ve speciální laboratoři jsou napodobovány klimatické podmínky z celého světa.

Akustická laboratoř

Na tomto místě je testováno vše, co má něco společného se zvukem, ať už samotné volání skrze sluchátkový reproduktor či Bluetooth, stejně tak jsou testovány vyzváněcí tóny. Kontrola probíhá v několika komorách, některé umí dokonale potlačit jakýkoliv hluk, některé zase simulují prostředí reálného světa.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

14 komentářů

 1. qam (neregistrovaný)

  Víme jistě jaké testy telefony nepodstupují – testy vypálení displeje. Protože pak by ten amoledovej brak nemohli pustit do světa, když je to v háji po 3 hodinách svícení.

  • Degradaci displeje přiznávají naplno, viz PR televizní divize. Spoléhají na to, že mobil či tablet má krátkou dobu užívání.

   • kjkszpj (neregistrovaný)

    A este spoliehaju na to, ze vacsina ludi si mensie vypalenie nevsimne.

 2. NOname (neregistrovaný)

  Neser si dk huby chlape ;) ppuzivam Samsungy uz od s2 a nikdy jsem nemel nic vypalene! Porad dokola omyvate vypaleni panelu ste uz k smichu uvidime jak se vypali Huashit :D:D

  • QAM (neregistrovaný)

   A pořád dokola. Já nic, tak to není pravda. Najdeš XYZ lidí stěžující si na vypálení amoledu i na nejnovějších modelech. Zkušenost z XDA fóra – Galaxy S8 – 3 hodiny navigace s vypínáním displeje a amoled je nenávratně poškozen. Je úplně jedno, kde ten sajrajt je osazen, jestli na Huawei, Samsungu nebo iPhonu, jde o to, že je to brak a měl by být co nejdříve nahrazen pokročilejší technologií.
   Asi nepoužíváš svůj telefon tak, že by se ti to stalo, pak není důvod, aby ses vyjadřoval.

   • shepii (neregistrovaný)

    „Já nic, tak to není pravda.“ Ale to také není pravda, protože i když on nic nepozoruje, tak to neznamená, že se displej nevypaluje. AMOLED se vypaluje vždy a je jedno od jakého je výrobce a na jakém je zařízení. Všechny tyhle hádky „vypaluje x nevypaluje“ jsou způsobené jen tím, že každý používá smartphone jinak (statický obraz, doba používání, nastavení jasu, atd…) Takže logicky se najdou uživatelé, kteří po třech letech neevidují žádný rozdíl (těm se podle nich nevypaluje), a uživatelé, kteří mají vypálený displej. Nic víc v tom není potřeba hledat.

   • qam (neregistrovaný)

    Shepii: Napsal jsem víceméně to stejné. Pro mě je amoled prakticky nepoužitelný

   • htcjirka

    Amoled je hnůj a vypaluje se všude, kde je osazen, je to podřadná technolgie.

   • shepii (neregistrovaný)

    qam: A já to mám naopak, nic jiného než AMOLED bych nechtěl. Vzhledem k tomu, že nepoužívám smartphone tak, abych šel vypalování naproti, tak mi rok vydrží pokaždé bez zjevného vypálení. Na druhou stranu nabídne nesrovnatelně lepší zážitek z pozorování, jak v barvách, tak v kontrastu a podsvícení.

   • shepii (neregistrovaný): LOL. GO GO GO. To dáš, buduj svůj brand! ?

   • shepii (neregistrovaný) tak AMOLED je to nejlepší co dneksa můžeš v mobilu mít. Teda i v TV.

  • zaujimave. Tak preco mne Samsung vymenil S9 za novy kus ked som mal po troch mesiacoch tak vypaleny amoled ze sa nan nedalo pozerat?

 3. Dragereker (neregistrovaný)

  Amoled bude stále problémom väčšinou ľudí dokým nepríde microLED…tam už nikto nebude môcť na nič pindať :D

  • Nemusí. Stačí až bude rychlost degradace všech buněk RGB stejná třeba 100 000h a bude po problému. Pokud tedy nedáš vedle sebe po 5ti letech displeje, ale to už lze taky saturaci vyřešit.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *