Domů » Bleskovky » Japonci oživili 18 metrů vysokého robota. Podívejte se na jeho první pohyby

Japonci oživili 18 metrů vysokého robota. Podívejte se na jeho první pohyby

Více než 18 metrů vysoký humanoidní robot Gundam, jehož předobrazem je mech RX-78-2 Gundam z populárních japonských sci-fi anime seriálů a filmů, se připravuje na své první kroky. V rámci testu sice zatím jen zvedl pravou nohu (a několikrát pohnul tělem), ale koncem roku má být schopen chůze a stát se hlavní atrakcí chystaného zábavního parku v Jokohamě.

Gundam robot
Japonci oživili 18 metrů vysokého robota

25 tun vážící obr, kterému stále chybí hlava a k pažím nejsou připojeny ruce, je zevnitř tvořen masivní ocelovou kostrou a zvnějšku uhlíkovými vlákny. Jeho pohyb umožňují elektrické aktuátory, které přijímají signály z počítače a převádějí je na pohyb.

Gundam robot Yokohama, Japan walk testing! #gundam #robot #robotics

Jeden z partnerů projektu, výzkumná laboratoř JSK Lab Tokijské univerzity, začátkem roku vyvinula simulátor, který vědci používají ke zkoumání různých pohybů robota. Podle časopisu IEEE Spectrum jsou jeho pohyby propojeny s mobilním podpůrným systémem s názvem Gundam Carrier a jsou ovládány na dálku.

První Gundam schopný chůze

I když v posledních letech bylo v Japonsku vytvořeno více těchto robotů, jokohamský mech bude prvním, který bude umět chodit. Součástí zábavního parku Gundam Factory Yokohama, který bude jeho domovem, bude laboratoř, kde se návštěvníci budou moci dozvědět více o historii robota, akademie, která rozšíří výklad z laboratoře o technické záležitosti, jako je například design nebo mechanismus pohybu Gundama, a také konferenční místnost, kde se budou pořádat různé akce, přednášky, výzkumné prezentace a workshopy.

Martin Duchoslav

Technologický nadšenec, který si ze zájmu o technologie udělal práci. Původním profesním zaměřením politický komentátor. Mám rád počítačové hry, tenis, odbornou literaturu (média, psychologie…) nebo vymýšlení slovních hříček typu erfurtský elektrotechnik elegantně experimentoval s echt endéráckým elektromotorem.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments