Domů » Bleskovky » Jako z filmu Armageddon: obří asteroid jen těsně minul Zemi

Jako z filmu Armageddon: obří asteroid jen těsně minul Zemi

Srážka Země s obřím asteroidem je námět nejednoho hollywoodského katastrofického snímku, přičemž ten nejznámější je Armageddon. Jeho realizace ve skutečném světě byla blíže, než si většina z nás uvědomuje. Dne 24. července totiž kolem Země proletěl asteroid o velikosti Velké pyramidy v Gíze, což rozhodně není zanedbatelná velikost. O tom, že asteroid kolem naší planety proletí, se vědci dozvěděli na poslední chvíli – jako první jej zpozorovali v observatoři Sonear v Brazílii.

asteroid
Srážka s asteroidem by mohla být pro lidstvo fatální (ilustrační obrázek, zdroj: Pixabay)

Asteroid jménem 2019 OK má průměr okolo 130 metrů

Vesmírný kámen se jménem 2019 OK má průměr 130 metrů a podle vesmírné agentury NASA proletěl kolem Země rychlostí 24,5 km za vteřinu. Kolem naší mateřské planety proletěl poměrně „blízko“, konkrétně šlo o vzdálenost okolo 70 tisíc kilometrů. Ačkoli se to může na první pohled zdát jako více než bezpečná vzdálenost, ve vesmírných měřítkách jde o velmi těsný průlet. Kupříkladu takový Měsíc je od naší planety vzdálen 384 400 kilometrů.

Pokud by asteroid Zemi skutečně zasáhl, mohla by dle odborníků jeho síla být zhruba 30x větší, než atomová bomba shozená na Hirošimu v roce 1945.

Srážka s dalším asteroidem nyní podle odborníků nehrozí

Kolem Země proletí ještě další dva asteroidy, nicméně ty jsou mnohem menší. Rovněž budou prolétat ve vzdálenostech, které nejsou až natolik blízké jako v případě 2019 OK. Podle NASA naštěstí v tomto století žádná srážka s asteroidem nehrozí, nicméně ředitel agentury Jim Bridenstine varuje, že se „zabijáckého asteroidu“ můžeme dožít, pakliže nepromyslíme plán, jak ochránit naši planetu. Loni například internetem kolovala informace o asteroidu s názvem Apophis, který by Zemi mohl ohrozit v roce 2068.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Martin
Anonym
Martin

neměla být tak rychlost v km/s?

Jiří Hrma
Redaktor
Jiří Hrma

Měla, díky za upozornění, kolegovi jsem to upravil :-)

Alex48
Anonym
Alex48

Teď už se naštěstí zase může používat termín vteřina i pro čas. Používal se staletí a pak to nějaký „chytrolín“ zakázal.

PavelG
Anonym
PavelG

Nevím, kde jste vzal ty informace, ale vzdálenost byla podstatně menší, a to cca 70 000 km. Těleso mělo 57 – 130 m. A dle jednoho astronoma by měl dopad sílu 30x větší, než hirošimská bomba, tedy nějakých cca 500 kilotun. To je menší vodíková bomba. Ale zde mi to moc nesedí, neboť jiné modely od fyziků z NASA apod. uvádějí několikanásobně větší ničivosti u podobných těles. A také by mě zajímalo, kdo vypustil tu informaci o nulové hrozbě během následujících 1000 let. Toto by si nedovolil vyzvracet ani astronom amatér. Vždyť i toto těleso přilétlo od Slunce a definitivně… Číst vice »

Pepa
Anonym
Pepa

Už by bylo načase a bude zas klid.

Cistic
Anonym
Cistic

Ten asteroid by hlavně mohl trefit některé místní trolly, to by bylo klidu :-D

Carda
Anonym
Carda

Nebo pár továren na nudloudní mobily a srážku si natočit jako 4k video v 16:9 abych si to později mohl přehrát na celé ploše displeje :D

pavelch
Anonym
pavelch

…také se ptám v diskusi, nečetl jsem předtím Váš, sice nepíší 1.000 let, ale sto, resp. zbývajících 81 do konce století, ale i tak veledivné. Možná jen s vložením věty – od dnes známých objektů – to už také někdo vyvrací že při opakovaném průletu může předešlý průlet dráhu k Zemi přiblížit.

Lukáš
Anonym
Lukáš

Že se někdo nad tím vzrušuje! Každý den něco letí na zemi, bud je to malí nebo velký šutr! Je větší šance že zemi zničí me mi nějakou bombou než nějaký velký kus kamene. To by byla taká náhoda jako by sem viděl na zemi ležet miliardu € tak proč se znepokojovat a bát se bubaka v komoře. Většina kamenů zhoří než dopadnou na zem. A kdo ma štěstí tak najde malí kousek. Jako soused v kapotě u auta ;-)

Petr
Anonym
Petr

opravte si prosím to měkké í v textu.Bije to do očí :-)

Pavel
Anonym
Pavel

…zhoří… aha, pán je Moravák.

Jirka
Anonym
Jirka

To bys měl v tom případě psát: SCHOŘÍ!!!

petr lulov
Anonym
petr lulov

je to fakt rozbíjet ten asteroid

PETR
Anonym
PETR

Největší realnou hrozbou bude Apophis, který proletí v roce 2029 možná klíčovou dírkou, což je vzdálenost, kde si ho může Země přitáhnout a změnit jeho dráhu, což by při jeho dalším průletu Země v roce 2036 znamenalo jistou srážku. V podstatě toto je realnou hrozbou, o které víme. Velmi zajímavé je , že neseženete doménu 2029.cz a doménu 2036.cz a ato ani v jiných Zemích. Také je zajímavé, že od roku, kdy bylo zjištěné riziko této srážky se dějí ve světě nápadně regulované krize, které mohou odvádět pozornost, ačkoliv připouštím, že je to jen spekulace. Jsem přesvědčený, že v roce… Číst vice »

Pepino
Anonym
Pepino

Těchto věcí bych se nebál. USA to za nás určitě vyřeší. Zkušenosti mají natočilo se o tom spoustu filmů, takže návod mohou hledat tam..

Vlkkarel
Anonym
Vlkkarel

ˇkonspiracni teorie nic vic! Kdyz vedci neco predpovidaji tak je to na hranici generacni vymeny, aby ta generace, ktera je tim zastrasovana se toho vlastne ani nedozila!

Shark
Anonym
Shark

ale no tak nejvetši hrozbou pro lidstvo ja samo lidstvo a jeho nekonečná demence a hamižnost.. zabijem se dřív sami, zadny asteroidy resit nemusime absolutne. To je jen zabava pro nas abychom nevideli otravenej svět, plnej jedů a vražď, zkorumpovane mocnosti, rozkradené země, vyhubená zvířata, zničené moře plasty atd atd. Nevěřte tady těm židovskejm vymyšlenejm pohádkám o stastnym konči a letech na Mars a nebo spásu novodobým Mesiášem E.Muskem . Ale uplně nejlepsi jsou pohádky o mimozemstanech :) nejvetsi rakovina tohohle sveta je samo lidstvo, jsme nejvetsi verbež, která se zabíjí mezi sebou kvůli nějakym procentům. To nedela zadny zvíře,… Číst vice »

Jirka
Anonym
Jirka

Plně s Tebou souhlasím. Lidé by se v prvé řadě měli starat o to, abychom měli dostatek jídla a vody, NEVYMLÁTILI SE NAVZÁJEM a pak teprve o to, co s námi příroda a VESMÍR zamýšlí.
a VO TOM TO JE

pavelch
Anonym
pavelch

V článku: „Toto těleso bylo objeveno na poslední chvíli“ ….. „V tomto století srážka, dle NASA, nehrozí“. Nemá být vloženo: „Od dnes známých vesmírných objektů“?

Marek
Anonym
Marek

kdyby ses zabil, tak máš klid hned. uděláš to?

Jakub
Anonym
Jakub

Takhle jsem se dlouho nenasmál. Děkuji Petře.

Meli
Anonym
Meli

Jaderný arzenál si poradí

bkf1
Uživatel
bkf1

Sakra, zase vedle ?

KarelVlk
Anonym
KarelVlk

Vyhrozovani Asteroidama je po klmitaickem teroru, dalsi pokus o zotroceni lidstva. O tom se mluvi uz cca 10 let, ze prijdou s touto koncepci “ohrozeni zeme asteroidy”, aby lidstvo bylo manipulovatelne a drzeni ve strachu… Bohuzel bylo to nazvano konspiracni teorii, ktera dostava jasne obrysy. Chci vsechny uklidnit, asteroid tuto zemi neohrozoval miliardy let, nebude ani dalsich miliard let ohrozovat! To jen falesni proroci maji jine informace!

Fofrklacek
Anonym
Fofrklacek

A Vy ty informace berete kde, že nás miliardu let nebude nic ohrožovat?

bkf1
Uživatel
bkf1

No je pravda, že tyhle časy jsou takové DOST PARANOIDNÍ… lidi trnou, že všichni hackeři mají zájem o jejich fotky z dovolené, taky jejich posledních asi 8 tis. co mají na účtě a výrobci antivirů si na tom pěkně mastí kapsu a udržují svět v té paranoie pravidelným přísunem zpráv o tom, jak je Android děravý a celkově jak je děravé všechno, co nepoužívá řešení od nich ?

apophis
Anonym
apophis

vy musíte mít jednoduchý život

pavelch
Anonym
pavelch

V článku: „Tento objekt byl objeven na poslední chvíli“ ….. „V tomto století srážka, dle NASA, nehrozí“. Nemá být vloženo: „Od dnes známých vesmírných objektů“?

oli
Anonym
oli

Všechno mají pod kontrolou, nic se nemůže stát. To jsou jejich slova. A potom jééé, něco tudy proletělo a my o tom nevěděli.