Domů » Články » Jak funguje LG QPair? Užitečné spojení smartphonu a tabletu

Jak funguje LG QPair? Užitečné spojení smartphonu a tabletu

Používáte smartphone a vedle něj tablet? Stává se vám, že při práci s tabletem zaslechnete notifikaci telefonu, a tak musíte jedno zařízení odložit a podívat se na druhé, co se děje? LG má chytré řešení.

Stává se to zcela běžně, není to nic neobvyklého. Pracujete s tabletem a je vcelku jedno, jestli hrajete hry, surfujete po webu, pracujete nebo koukáte co nového na sociálních sítích. Notifikace se ozývají, poměrně často. Pravděpodobně jsou aplikace, které máte jak v telefonu, tak v tabletu. Hádám, že to bude Twitter, Facebook, Facebook Messenger, Google+ a podobné. Příchozí notifikaci tak můžete vyřídit jak na telefonu, tak na tabletu.

Pak tu jsou ale takové, které jsou limitovány použitím jen v telefonu nebo vázány na telefonní číslo v něm používané. Telefonní aplikace jako taková, tedy příchozí hovory. SMS aplikace. WhatsApp Messenger, Viber a jim podobné. A pokud se ozve jedna z nich, nezbude vám než tablet odložit a v tom nejhorším případě se zvednout z pohovky a dojít se podívat k telefonu, co se děje.

  

Doposud žádný z výrobců nepřišel s kloudným řešením, abyste nemuseli z pohovky vstávat. Ano, jsou tu určité zástupné varianty, třeba že houknete na manželku nebo potomka, ať vám telefon přinesou, ale to nemusí vždy fungovat spolehlivě. Nehledě na to, že se to nejspíš nesetká s kdoví jakým nadšením, budete-li to požadovat častěji :-)

LG přichází s řešením, které se jmenuje QPair. To lze nazvat notifikačním mostem mezi vaším smartphonem a tabletem. Aplikace zatím funguje jen na LG GPad 8.3. Smartphone můžete použít jakýkoli s Androidem 4.1 a vyšším.

QPair funguje přes Bluetooth a přenáší zvolené notifikace z telefonu do tabletu. Aplikace si sama zapne Bluetooth v obou zařízeních a sama si je spáruje, tuhle část máte bez starostí. Na vás je pouze volba aplikací a jejich nastavení (zvuky, vibrace, styl notifikací…). V praxi to funguje tak, že jakmile spárujete obě zařízení, vyberete si aplikace, na které má QPair upozorňovat, můžete následně telefon odložit a vypnout zvuky. Vše důležité totiž uvidíte přímo na displeji tabletu.

  

V horní liště obou zařízení se Vám zobrazí ikonka QPair, takže na první pohled víte, že máte spárováno. Zároveň se hláška o QPair objeví v notifikační liště obou zařízení, včetně informace, s jakým zařízením je spárováno.

A co vše vám tedy QPair umožní?

  • připojení tabletu k internetu za pomocí datového tarifu ve smartphonu
  • můžete váš smartphone nastavit jako preferovanou Wi-Fi
  • zobrazená příchozího hovoru a jeho odmítnutí za pomocí SMS zprávy
  • zobrazení příchozí SMS zprávy včetně možnosti odpovědi
  • zobrazení notifikací dalších aplikací (WhatsApp, Viber, Skype, Twitter, Facebook, Facebook Messenger, Hangouts a mnoho dalších)
  • automatická synchronizace QuickMemo poznámek (poue pokud je smartphone podporuje)
  • zobrazení poslední spuštěné aplikace ve druhém zařízení

Aplikaci jsem používal ve spojení LG GPad 8.3 a Nexus 5. Zvykl jsem si na ní okamžitě, během prvního dne. Protože s tabletem hodně pracuji, často mi nahrazuje notebook, je pro mě přenos notifikací z telefonu do tabletu neocenitelným pomocníkem. Nehledě na to, že QPair funguje opravdu spolehlivě a za více jak týden intenzivního testováni se ani jednou nestalo, že by aplikace nepřenesla notifikaci z telefonu do tabletu.

  

Ptáte se, jaký má aplikace vliv na baterku? V tabletu v podstatě nulový, neznatelný. Mnou vysledovaný odhad je, že si za celý den vezme do 10% kapacity, což je málo, vzhledem k celkové kapacitě a výdrži baterie LG GPad. Horší je to u telefonu. Konkrétně Nexus 5 za celý den zapnutého QPair přišel o skoro 25% baterie, a to už je dost. V určitých situacích to může být omezující. Nicméně není nic snazšího, než QPair zapínat jen v době, kdy ho opravdu potřebujete. Pokud máte tablet v tašce nebo ho nepoužíváte, nemusí být aplikace aktivní. A vzhledem k tomu, že v obou zařízeních se vám QPair objeví formou přepínače v notifikační liště, je její zapnutí/vypnutí otázkou okamžiku.

Odkaz na Google Play

Za sebe mohu dát aplikaci QPair s čistým svědomím plných pět hvězdiček. Funguje spolehlivě, je nenáročná na výkon a kapacitu z baterie si vezme jen když jí to povolíte. Práci s kombinací smartphone plus tablet zjednoduší natolik, že vám během dne dokáže ušetřit cenný čas, který byste jinak strávili přehazováním si dvou zařízení v rukách. Nehledě na to, že minimalizace vyrušení od práce se také počítá.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.
Subscribe
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments