Domů » Bleskovky » iPhony by v příštím roce měly nabídnout významnou novinku v oblasti focení

iPhony by v příštím roce měly nabídnout významnou novinku v oblasti focení

To, že Apple kraluje na poli nahrávání videa, ví snad všichni a potvrzuje to i samotný DxOMark. Mezi schopnosti, které pomáhají k perfektním videům, se velkou mírou podílí skvělá stabilizace. Na internet se dostaly informace, že by Apple měl přejít na ještě lepší způsob stabilizace a posunout tak úroveň videí (a fotografií) na vyšší úroveň. Mělo by se jednat o údajně výrazný rozdíl oproti iPhone 11 Pro, který je už teď v této oblasti na špičce.

iphone 11 pro recenze 07
Natáčení videa je na iPhone 11 Pro jednoznačně jedno z nejlepších mezi smartphony

Většina vlajkových telefonů a smartphonů zaměřených na focení má optickou stabilizaci obrazu. Už to je výhoda a zpravidla to znamená o něco lepší kvalitu oproti fotoaparátům bez OIS. Jen pro upřesnění informací zmíním, že stabilizace probíhá na čočce objektivu. Jak funguje, se můžete podívat na videu rozebrání Samsungu Galaxy Note 10+ známého Youtubera Jerry Rig Everything.

Samsung Note 10+ Teardown - TWO Wireless Chargers?

Apple na to však půjde odlišným přístupem a místo objektivu bude stabilizovaný přímo senzor fotoaparátu. Tím by se měla zajistit ještě větší míra odfiltrování otřesů a výsledné snímky a videa by měly být ještě stabilnější.

S použitým způsobem stabilizace se pojí také možné zmenšení tloušťky celého systému fotoaparátu a mohli bychom se tak dočkat méně vystouplých fotoaparátů. Informace však zatím nejsou potvrzeny a nezbývá nám počkat si na další zprávy. Jestli se však tento způsob stabilizace potvrdí, máme se na co těšit.

David Skopal

Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

10 komentářů

 1. V klidu. To píšou každý rok.

 2. No v dnešní době je i EIS, Na začátku roku přijde Tilt-OIS.

 3. Jinak nevím zda li je v DxO nejlepší když ma stejně jako Mi note 10 a Mate 30 pro 5G.

 4. Spis nez nejaky foceni a nataceni videa by meli zapracovat na minimalizaci tech ramu kolem displeje a obriho „zubu“. Ten telefon vypada jako nejaka srajda za pet litru. A to ji jeste dost fandim. Na nataceni hrajicich si kotatek a foceni ksichtu, ktery stejne skonci zkomprimovany na FB apod. to foti uz obstojne. Stejne cinani v tom uz nedozenou a jen jim cumej do vejfuku. Tak z toho udelat alepson prumernej telefon.

  • kdyby aspon prumernej to by byla parada

  • Jaký jiný telefon na trhu má tak kvalitní fotky+video?

  • Mi Note 10 Pro a Huawei Mate 30 Pro.. A to se řídím jako zde DxO.

  • To určitě ne, možná fotky jsou srovnatelné, video rozhodně mají horší o parník.

  • Tak fotky u tehle jsou vlastne jak od Apple/Samsungu/Pixel akorat se sliderem svetelnosti, sharpeningu a saturace doprava.
   U videa tohle bohuzel nestaci, aby to lidi takhle zhltali..

 5. Nevím který novinář přišel s tím že stabilizovat senzor (IBIS) přinese lepší výsledky jak stabilizovat čočku (OIS). První rešení zatím nedokáže nahradit druhým a oboji společně by moc nefungovalo…
  Přesně nevím jak u telefonů ale když to vezmu z DSLR fotoaparátů tak každé má své pro i proti.
  třeba OIS je lepší za zhoršených světelných podmínek a podle mě lépe stabilizuje protože je řešena na míru objektivu ale také degraduje bokeh efekt nebo že každý objektiv musí mít vlastní stabilizaci. (Asi proto je trend mít na zádech telefonu 5 čoček). U IBIS je hlavní výhodou že funguje u všech objektivů (možná se u telefonů dočkáme jednoho foto seznoru a měnit se bude jen čočka) další výhodou budou rozměry. Stačí menší objektiv = menší hrby na zádech :-) narostou spíš do šířky…
  Tím vůbec nechci říci že jedno je lepší než druhé. Záleží na výrobci a potřeby zákazníka jelikož Canon a Nikon s OIS začaly kdy DSLR stály klidně přes půl mega tak si vytvořily velký výběr objektivů s OIS, proto nevidí důvod něco měnit navíc si vydělají v podstatě víc… Když začala Konica Minolta (později odkoupeno Sony) přišla s IBIS aby mohla konkurovat zavedeným značkám kde bylo o mnoho levnější, menší, lehčí objektivy než konkurence. A kupující si mohl vybrat.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).