Domů » Bleskovky » iPhone Xs: loni se před prodejnami stanovalo, letos byly prodeje bez front

iPhone Xs: loni se před prodejnami stanovalo, letos byly prodeje bez front

Začátek prodejů nemusí být vždy vydařený a své o tom ví i Apple; například v Hong Kongu letošní modely netrhaly obvyklé rekordy prodejnosti. Ve výjimečně konkurenčním prostředí, jako je to čínské a na něm navázaných trzích, kde hraje prim především poměr ceny a funkcí, není letos, minimálně co se týče uvedení na trh, o letošní modelové řady Xs takový zájem, jaký si americký výrobce prémiových telefonů sliboval. Zájem naopak (celosvětově) je o Apple Watch Series 4.

Ceny iPhonů v Číně nebyly nikdy malé. Vyjímku netvoří ani samosprávné oblasti jako Hong Kong. Cena nového iPhonu Xs zde dosahuje přes 1100 dolarů oproti 999 dolarům v USA.

Prodeje iPhonů v Hong Kongu letos bez front

Ani to však není ničím ve srovnání s cenami v Číně, kde iPhone Xs v přepočtu atakuje hranici 1269 dolarů. Z tohoto důvodu bylo doposud takřka pravidlem, že překupníci brali útokem právě prodejny v Hong Kongu, kde skupovali telefony ve velkém. Při zahájení prodejů se tento rok ovšem netvořily fronty stovek zájemců. Před tamním Apple Storem byly vidět pouze hloučky o několika desítkách lidí.

Podobný obrázek není v Číně ničím neobvyklým. Překupníci přímo na ulici prodávají nové iPhony s vlastní marží. Jak nám potvrdil náš zdroj přímo v Hong Kongu, marže se letos pohybovala jen v řádech desítek dolarů, jelikož o nové iPhony nebyl takový zájem.
Podobný obrázek není v Číně ničím neobvyklým. Překupníci přímo na ulici prodávají nové iPhony s vlastní marží. Jak nám potvrdil náš zdroj přímo v Hong Kongu, marže se letos pohybovala jen v řádech desítek dolarů, jelikož o nové iPhony nebyl takový zájem.

Opadnutí zájmu vidí obchodníci především v zahrnutí Hong Kongu v první vlně prodejů, jelikož v minulosti zde nové iPhony vždy startovaly se zpožděním. Došlo tak ke zkrácení prodejního cyklu telefonů, na které nebyli kupující připraveni.

Ostatně se očekává, že Apple v Číně – navzdory dvousimkové variantě letošních modelů – zaboduje především levnějšími iPhone 7 a 8. Je zde totiž velká konkurence cenově atraktivnějších domovských značek, jako je Huawei, OPPO či Xiaomi.

Matěj Valošek

Zarytý fanoušek sci-fi, starého i nového, seriálového i filmového, knižního či hraného. Ve zbytku času holduje asijské kuchyni a snaží se vzdělávat v korejštině.

Diskuze k článku

  1. „Ani to však není ničím ve srovnání s cenami v Číně, kde iPhone Xs v přepočtu atakuje hranici 1269 dolarů“

    Ne ze bych to osobne nutne potreboval v korunach, ale kdyz uz jen prekladate zdroj, tak by nebylo spatny to prevest na CZK na Ceskem webu, nebo aspon eura..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).