Sledujte nás na YouTube

iPhone Xs: loni se před prodejnami stanovalo, letos byly prodeje bez front

Začátek prodejů nemusí být vždy vydařený a své o tom ví i Apple; například v Hong Kongu letošní modely netrhaly obvyklé rekordy prodejnosti. Ve výjimečně konkurenčním prostředí, jako je to čínské a na něm navázaných trzích, kde hraje prim především poměr ceny a funkcí, není letos, minimálně co se týče uvedení na trh, o letošní modelové řady Xs takový zájem, jaký si americký výrobce prémiových telefonů sliboval. Zájem naopak (celosvětově) je o Apple Watch Series 4.

Ceny iPhonů v Číně nebyly nikdy malé. Vyjímku netvoří ani samosprávné oblasti jako Hong Kong. Cena nového iPhonu Xs zde dosahuje přes 1100 dolarů oproti 999 dolarům v USA.

Prodeje iPhonů v Hong Kongu letos bez front

Ani to však není ničím ve srovnání s cenami v Číně, kde iPhone Xs v přepočtu atakuje hranici 1269 dolarů. Z tohoto důvodu bylo doposud takřka pravidlem, že překupníci brali útokem právě prodejny v Hong Kongu, kde skupovali telefony ve velkém. Při zahájení prodejů se tento rok ovšem netvořily fronty stovek zájemců. Před tamním Apple Storem byly vidět pouze hloučky o několika desítkách lidí.

Podobný obrázek není v Číně ničím neobvyklým. Překupníci přímo na ulici prodávají nové iPhony s vlastní marží. Jak nám potvrdil náš zdroj přímo v Hong Kongu, marže se letos pohybovala jen v řádech desítek dolarů, jelikož o nové iPhony nebyl takový zájem.
Podobný obrázek není v Číně ničím neobvyklým. Překupníci přímo na ulici prodávají nové iPhony s vlastní marží. Jak nám potvrdil náš zdroj přímo v Hong Kongu, marže se letos pohybovala jen v řádech desítek dolarů, jelikož o nové iPhony nebyl takový zájem.

Opadnutí zájmu vidí obchodníci především v zahrnutí Hong Kongu v první vlně prodejů, jelikož v minulosti zde nové iPhony vždy startovaly se zpožděním. Došlo tak ke zkrácení prodejního cyklu telefonů, na které nebyli kupující připraveni.

Ostatně se očekává, že Apple v Číně – navzdory dvousimkové variantě letošních modelů – zaboduje především levnějšími iPhone 7 a 8. Je zde totiž velká konkurence cenově atraktivnějších domovských značek, jako je Huawei, OPPO či Xiaomi.

Matěj Valošek

Zarytý fanoušek sci-fi, starého i nového, seriálového i filmového, knižního či hraného. Ve zbytku času holduje asijské kuchyni a snaží se vzdělávat v korejštině.

Jeden komentář

  1. “Ani to však není ničím ve srovnání s cenami v Číně, kde iPhone Xs v přepočtu atakuje hranici 1269 dolarů”

    Ne ze bych to osobne nutne potreboval v korunach, ale kdyz uz jen prekladate zdroj, tak by nebylo spatny to prevest na CZK na Ceskem webu, nebo aspon eura..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *