Jak fotí a nahrává iPhone 6s a 6s Plus?

Nové iPhony dostaly do vínku 12Mpx fotoaparát, u většího modelu navíc nechybí optická stabilizace. Jak obě novinky fotí/nahrávají, a jaké jsou rozdíly při záznamu videa, prozradí náš článek.

Apple se u letošní generace iPhonů 6s & 6s Plus (videorecenze) konečně rozhoupal k navýšení počtu megapixelů. Je pravda, že megapixely neznamenají všechno, nicméně 8Mpx snímač už by v roce 2015 působil poněkud zastarale. Posun se zároveň odehrál při kompozicích s nižší úrovní přirozeného světla, kde nové iPhony podávají velmi slušné výsledky. V tomto článku naleznete ukázky z obou modelů včetně srovnání a testovacích videí.

 

Konečně více megapixelů

Rozlišení hlavního fotoaparátu je u obou novinek 12 megapixelů a nechybí ani optická stabilizace (pouze pro iPhone 6s Plus) či duální True Tone přisvětlovací dioda. Příliš nerozumíme tomu, proč Apple u klasického modelu 6s opět vynechal optickou stabilizaci obrazu. Při focení za denního světla rozdíly mezi oběma telefony prakticky nepoznáte, nicméně při záznamu videa či fotografování v horších světelných podmínkách už je přítomnost stabilizačního členu znát. Světelnost objektivu hlavního fotoaparátu je f/2.2, velikost pixelu je 1,22 mikronu. Panoramatické fotografie pořídíte až v rozlišení 63 megapixelů.

-

- - -
Tato sada fotografií byla pořízena iPhonem 6s Plus

- - -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- -

- - -

Nové iPhony fotí skvěle. Za dobrého světla i v horších světelných podmínkách je kvalita nadprůměrná a v současné době se jedná o jedny z nejlépe fotících telefonů na trhu. Největším soupeřem je v tomto případě Samsung se svými modely z řady Galaxy S6, které také fotí na výbornou.

-

- - -

- - -
Tato sada fotografií byla pořízena iPhonem 6s bez optické stabilizace obrazu

- -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

Kvůli absenci optické stabilizace občas u menšího iPhone 6s při focení v horších světelných podmínkách počítejte s mírně rozmazanými snímky. Eliminovat to můžete tím, že zabíranou scénu pro jistotu vyfotíte několikrát za sebou a pak vyberete ten nejlepší snímek.

-

Moc pěkné snímky se dají pořídit s aktivním HDR režimem. V nastavení lze vybrat, zda chcete ukládat pouze snímky s vysokým dynamickým rozsahem nebo i klasickou fotografii.

Galerie & video

iPhone 6s Plus vs. iPhone 6s: Srovnání kvality fotografií

 

 

 

  

 

 
Srovnávací fotografie v plném rozlišení si můžete stáhnout z tohoto odkazu

 

 
Srovnávací fotografie v plném rozlišení si můžete stáhnout z tohoto odkazu

 

 

 
Srovnávací fotografie v plném rozlišení si můžete stáhnout z tohoto odkazu

 

 

Kvalita nahrávaného videa je rovněž velmi dobrá a konečně jsme se dočkali podpory záznamu ve 4K rozlišení při 30 snímcích za vteřinu, které doplňuje Full HD při 30 a 60 fps, či slow-motion Full HD se 120 fps + HD video až při 240 fps. V případě, že se rozhodnete nahrávat ve 4K rozlišení, počítejte s tím, že minuta záznamu bude mít okolo 375 MB. U 64 a 128GB iPhonu na problém s nedostatkem volného místa hned tak nenarazíte, ale u 16GB se s hláškou o nedostatku volného místa budete setkávat velice často, zvláště když po prvním spuštění je volných jen 10,8 GB (více informací).

Video: iPhone 6s vs. iPhone 6s Plus

iPhone 6s & 6s Plus: Camera comparison

V ideálním případě tak do 16GB iPhonu uložíte zhruba 29 minut 4K videa, nicméně když k tomu připočítáte ještě další obsah a především aplikace a jejich data, hodnota se prudce sníží. I z tohoto důvodu doporučujeme připlatit za 64GB variantu, jelikož 16GB verze dnes nemá žádný smysl a příliš nerozumíme tomu, proč Apple raději neuvedl 32GB model.

iPhone 6s: Slow-motion video

iPhone 6s Plus: Slow-motion video (HD, 240 fps)

Živé fotografie vás budou bavit

Novinkou jsou také tzv. Živé fotografie, kdy se při focení uloží 1,5 vteřiny dlouhý záznam před a po pořízení snímku. Výsledkem je krátká animace se zvukem, která ale v podání Applu vypadá překvapivě dobře. V minulosti už s něčím podobným přišla například společnost HTC (Zoe), nicméně na telefonech tchaj-wanského výrobce se tahle funkce příliš neuchytila a ač jsem tomu sám nevěřil, na iPhonech je to mnohem zábavnější.

iPhone 6s & 6s Plus: Live Photos demo

Nehledejte za tím ale žádnou vědu, ve výsledku se jedná o třívteřinový .mov soubor s rozlišením 1440 x 1080 px doplněný .jpg fotografií s rozlišením 4032 x 3024 px (12Mpx), které systém iOS v Galerii složí do sebe. Jak to celé vypadá v praxi, prozradí následující video.

Na své si přijdou i selfiemaniaci

Dospěla také přední iSight kamera, která nyní disponuje rozlišením 5 megapixelů a poradí si také se záznamem videa v HD rozlišení. Světelnost objektivu je F/2.2. Ani v tomto případě nebudete kvalitou fotografií zklamání a obstojné výsledky čekejte i při pořizování selfie.

Někteří výrobci telefonů s Androidem, jako například Huawei (respektive Honor) nebo Lenovo, již představili první smartphony s přisvětlovací diodou na přední straně, která má pomoci právě při pořizování autoportrétů v horších světelných podmínkách.

Apple na to šel po svém a namísto další přisvětlovací diody vsadil na vlastní technologii s označením Retina Flash, která dokáže krátce rozsvítit displej nad běžnou maximální hodnotu, čímž dojde k osvětlení scény. Jelikož v redakci souběžně testujeme také Huawei Mate S (videorecenze), který má přisvětlovací diodu nad displejem, rozhodli jsme se jej zařadit do srovnání.

Z přiložené fotografie je zřejmé, že přisvětlovací dioda funguje jako lepší zdroj světla a objekty snímané ze stejné vzdálenosti jsou mnohem lépe osvícené. Retina Flash takový výkon nemá, ale přesto se Apple za výsledek nemusí stydět.

Jablka, která umějí fotit

iPhone 6s a iPhone 6s Plus patří mezi jedny z nejlépe fotících smartphonů na trhu. Směle se mohou srovnávat například se Samsungem Galaxy S6 edge+, který rovněž podává špičkové výsledky, stejně jako další modely z již avizované řady Galaxy S6. Apple letos konečně dotáhl konkurenci a nabídl 4K video ve velmi slušné kvalitě.

Oba dva modely podávají špičkové výsledky nejen za dobrého světla, ale i v šeru. V prvním případě nepoznáte rozdíl, v šeru se však u menšího iPhonu kvůli absenci OIS můžete setkat s větším množstvím rozmazaných fotografií, míra šumu ale u obou zástupců řady 6s zůstává shodná. Rozdíly jsou výrazné i ve srovnání s loňskými iPhony – snímky jsou ostřejší, s věrohodnějšími barvami a především s výrazně menším množstvím šumu. Aby také ne, když si za ně Apple nechá řádně zaplatit.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku