Domů » Články » Jak fotí a nahrává iPhone 6s a 6s Plus?

Jak fotí a nahrává iPhone 6s a 6s Plus?

Nové iPhony dostaly do vínku 12Mpx fotoaparát, u většího modelu navíc nechybí optická stabilizace. Jak obě novinky fotí/nahrávají, a jaké jsou rozdíly při záznamu videa, prozradí náš článek.

Apple se u letošní generace iPhonů 6s & 6s Plus (videorecenze) konečně rozhoupal k navýšení počtu megapixelů. Je pravda, že megapixely neznamenají všechno, nicméně 8Mpx snímač už by v roce 2015 působil poněkud zastarale. Posun se zároveň odehrál při kompozicích s nižší úrovní přirozeného světla, kde nové iPhony podávají velmi slušné výsledky. V tomto článku naleznete ukázky z obou modelů včetně srovnání a testovacích videí.

 

Konečně více megapixelů

Rozlišení hlavního fotoaparátu je u obou novinek 12 megapixelů a nechybí ani optická stabilizace (pouze pro iPhone 6s Plus) či duální True Tone přisvětlovací dioda. Příliš nerozumíme tomu, proč Apple u klasického modelu 6s opět vynechal optickou stabilizaci obrazu. Při focení za denního světla rozdíly mezi oběma telefony prakticky nepoznáte, nicméně při záznamu videa či fotografování v horších světelných podmínkách už je přítomnost stabilizačního členu znát. Světelnost objektivu hlavního fotoaparátu je f/2.2, velikost pixelu je 1,22 mikronu. Panoramatické fotografie pořídíte až v rozlišení 63 megapixelů.

-

- - -
Tato sada fotografií byla pořízena iPhonem 6s Plus

- - -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- -

- - -

Nové iPhony fotí skvěle. Za dobrého světla i v horších světelných podmínkách je kvalita nadprůměrná a v současné době se jedná o jedny z nejlépe fotících telefonů na trhu. Největším soupeřem je v tomto případě Samsung se svými modely z řady Galaxy S6, které také fotí na výbornou.

-

- - -

- - -
Tato sada fotografií byla pořízena iPhonem 6s bez optické stabilizace obrazu

- -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

Kvůli absenci optické stabilizace občas u menšího iPhone 6s při focení v horších světelných podmínkách počítejte s mírně rozmazanými snímky. Eliminovat to můžete tím, že zabíranou scénu pro jistotu vyfotíte několikrát za sebou a pak vyberete ten nejlepší snímek.

-

Moc pěkné snímky se dají pořídit s aktivním HDR režimem. V nastavení lze vybrat, zda chcete ukládat pouze snímky s vysokým dynamickým rozsahem nebo i klasickou fotografii.

Galerie & video

iPhone 6s Plus vs. iPhone 6s: Srovnání kvality fotografií

 

 

 

  

 

 
Srovnávací fotografie v plném rozlišení si můžete stáhnout z tohoto odkazu

 

 
Srovnávací fotografie v plném rozlišení si můžete stáhnout z tohoto odkazu

 

 

 
Srovnávací fotografie v plném rozlišení si můžete stáhnout z tohoto odkazu

 

 

Kvalita nahrávaného videa je rovněž velmi dobrá a konečně jsme se dočkali podpory záznamu ve 4K rozlišení při 30 snímcích za vteřinu, které doplňuje Full HD při 30 a 60 fps, či slow-motion Full HD se 120 fps + HD video až při 240 fps. V případě, že se rozhodnete nahrávat ve 4K rozlišení, počítejte s tím, že minuta záznamu bude mít okolo 375 MB. U 64 a 128GB iPhonu na problém s nedostatkem volného místa hned tak nenarazíte, ale u 16GB se s hláškou o nedostatku volného místa budete setkávat velice často, zvláště když po prvním spuštění je volných jen 10,8 GB (více informací).

Video: iPhone 6s vs. iPhone 6s Plus

iPhone 6s & 6s Plus: Camera comparison

V ideálním případě tak do 16GB iPhonu uložíte zhruba 29 minut 4K videa, nicméně když k tomu připočítáte ještě další obsah a především aplikace a jejich data, hodnota se prudce sníží. I z tohoto důvodu doporučujeme připlatit za 64GB variantu, jelikož 16GB verze dnes nemá žádný smysl a příliš nerozumíme tomu, proč Apple raději neuvedl 32GB model.

iPhone 6s: Slow-motion video

iPhone 6s Plus: Slow-motion video (HD, 240 fps)

Živé fotografie vás budou bavit

Novinkou jsou také tzv. Živé fotografie, kdy se při focení uloží 1,5 vteřiny dlouhý záznam před a po pořízení snímku. Výsledkem je krátká animace se zvukem, která ale v podání Applu vypadá překvapivě dobře. V minulosti už s něčím podobným přišla například společnost HTC (Zoe), nicméně na telefonech tchaj-wanského výrobce se tahle funkce příliš neuchytila a ač jsem tomu sám nevěřil, na iPhonech je to mnohem zábavnější.

iPhone 6s & 6s Plus: Live Photos demo

Nehledejte za tím ale žádnou vědu, ve výsledku se jedná o třívteřinový .mov soubor s rozlišením 1440 x 1080 px doplněný .jpg fotografií s rozlišením 4032 x 3024 px (12Mpx), které systém iOS v Galerii složí do sebe. Jak to celé vypadá v praxi, prozradí následující video.

Na své si přijdou i selfiemaniaci

Dospěla také přední iSight kamera, která nyní disponuje rozlišením 5 megapixelů a poradí si také se záznamem videa v HD rozlišení. Světelnost objektivu je F/2.2. Ani v tomto případě nebudete kvalitou fotografií zklamání a obstojné výsledky čekejte i při pořizování selfie.

Někteří výrobci telefonů s Androidem, jako například Huawei (respektive Honor) nebo Lenovo, již představili první smartphony s přisvětlovací diodou na přední straně, která má pomoci právě při pořizování autoportrétů v horších světelných podmínkách.

Apple na to šel po svém a namísto další přisvětlovací diody vsadil na vlastní technologii s označením Retina Flash, která dokáže krátce rozsvítit displej nad běžnou maximální hodnotu, čímž dojde k osvětlení scény. Jelikož v redakci souběžně testujeme také Huawei Mate S (videorecenze), který má přisvětlovací diodu nad displejem, rozhodli jsme se jej zařadit do srovnání.

Z přiložené fotografie je zřejmé, že přisvětlovací dioda funguje jako lepší zdroj světla a objekty snímané ze stejné vzdálenosti jsou mnohem lépe osvícené. Retina Flash takový výkon nemá, ale přesto se Apple za výsledek nemusí stydět.

Jablka, která umějí fotit

iPhone 6s a iPhone 6s Plus patří mezi jedny z nejlépe fotících smartphonů na trhu. Směle se mohou srovnávat například se Samsungem Galaxy S6 edge+, který rovněž podává špičkové výsledky, stejně jako další modely z již avizované řady Galaxy S6. Apple letos konečně dotáhl konkurenci a nabídl 4K video ve velmi slušné kvalitě.

Oba dva modely podávají špičkové výsledky nejen za dobrého světla, ale i v šeru. V prvním případě nepoznáte rozdíl, v šeru se však u menšího iPhonu kvůli absenci OIS můžete setkat s větším množstvím rozmazaných fotografií, míra šumu ale u obou zástupců řady 6s zůstává shodná. Rozdíly jsou výrazné i ve srovnání s loňskými iPhony – snímky jsou ostřejší, s věrohodnějšími barvami a především s výrazně menším množstvím šumu. Aby také ne, když si za ně Apple nechá řádně zaplatit.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

24 komentářů

 1. Makrela (neregistrovaný)

  Bezkonkurenční

 2. Xzeit (neregistrovaný)

  Bezkonkurenční asi ne :-) :-)

 3. Bitlord (neregistrovaný)

  Doporučuji se podívat na tohle video :) [odkaz]

  Iphone podle mě fotí nádherně, nadprůměrně, ale na to nejlepší stále nemají :)

  • Asi jste dal špatný odkaz, na tomto odkazu to vychází cca nastejno až mírně lépe pro Iphone.

  • Opakuji, mega komprimovaný YT proboha neberte jako bernou minci:) Trocha selského rozumu….

  • kjkszpj (neregistrovaný)

   Tiež stále nechápem, ako mi nikto každú chvíľu hovorí, pozri aké kvalitné video a odkaz na YT. Budú musieť tiecť netom iné dátové toky aby šla originál kvalita tých videí, tak ďaleko YT ešte nie je…

 4. redakce: Uděláte také srovnání, kdy by Live photo měly mít horší světelnost než obyč fotky? Asi za zhoršených podmínek.

  Ad Retina flash, zde by se asi příslušelo dodat, že i zde je užit True tone, tedy že displej přibarvuje osvětlení dle podmínek.

  Ad Live photo, nevím zda dostatečně vyznělo, že daný snímek má celkem 3s.

 5. asdf (neregistrovaný)

  Za tu cenu docela bida…

 6. michal (neregistrovaný)

  Fotky jsou dobré, ale xperia z5 má noční fotky dvakrát tak lepší

  • Měl jsem oba telefony. První foto je z Xperie a druhé iPhone 6S. Nepřijdou mi noční fotky z Xperie lepší….

  • BTW zajímavý test iPhone 6s Plus vs LG G4 je zde s vtipnou pointou:)

   [odkaz]

  • myslel som ze je na tom g4 lepsie ale zas v momentalnej cene cca 380 eur je to nadpriemer :)

  • Xperia Z5 rozhodně v noci a při horším světle nefotí lépe jak nové iPhony. Dnes jsem zrovna dělal testovací snímky a ten rozdíl je tam dost výrazný. Fotky z Xperie mají mnohem více šumu a jsou méně ostré. Za denního světla ale nefotí špatně.

  • Otravná osoba

   Jaký test člověk udělá, takový ho má. Na Verge, ač je poměrně dost proapplovský a ip6s dostal 10/10 za foťák, prohrál nový iphone fotoduel jak s S6, tak právě G4.

   Nefandím ani G4, ani iphonu, ale to srovnání na mobilmanii mi přišlo o ničem, protože – hned jako první byla vybrána fotka, kde byl velký rozdíl (takže jasně vyhrál jeden sloupeček a pak se rozhodovalo podle toho, jak sympatický je komu jaký telefon. Dále chybí fotky za horšího osvětlení (za světla dnes umí pořídit dobré snímky skoro každý trochu lepší telefon). Něco na tom bude, protože jsem neviděl žádný slepý test, který by skončil vítězstvím ip6s nad G4 nebo S6, rozhodně ne tak drtivým.

   Co mě ale na podobných slepých testech fascinuje – kdyby člověk chtěl, pozná podle šíře záběru (ohniska) jaký telefon je který, aniž by rozklikával jednotlivá fota.

   Z5 je slabší za špatného světla (nemyslím ostření, jen obrazovou kvalitu), mám silné pochybnosti, že by překonával ip6

  • OTRAVNÁ OSOBA: bavíme se o tom samém? Tedy že nebylo určeno, který sloupek je který přístroj, tedy tvá premisa sympatií k tomu či onomu je chybná. Dále tam JE test za špatných podmínek osvětlení (konvice), tedy další tvá minela.

   U podobných testů je potíž, že záleží na FW, resp. zpracovávání snímků. Asi lze brát, že čím novější, tím aktuálně přesnější.

 7. LG G4 fotí mnohem lépe :) Za poloviční cenu. A ten test na MM je mimořádně zajímavý v tom, že dvě zcela máznuté fotky z iPhone lidé hodnotí jako lepší. Trubky :)

  • Jasně Radku, zejména fotky te mocca konvice jsou excelentní u LG, že? Zajimavost toho testu spočívá zejména v tom, že se skoro 90% lidí shodlo na tom, že fotky vpravo jsou lepší a víc jak 50% podobně jednoduchých mamlasů jako ty prohlásilo, že jde o LG. Hate za každou cenu je tak krásně české, viď?

  • Právě na té konvici je jasně vidět, jak iPhone neumí ostřit:

   [odkaz]

  • Souhlas, iPhone a tma = mizérie. To je ale pouze jedna konkretní kategorie, ve focení za světla lezou z iP lepší fotky. OK, pokud je pro někoho focení za tmy natolik důležité, že obětuje všechny ostatní nesporné výhody celé platformy, nezbývý mu než si koupit smartphone do tmy :-)

  • Ale tak to není.

   Příklad LG:

   [odkaz]

   A iPhone:

   [odkaz]

   Bohužel, ten kdo to fotil neudělal ani stejný výřez, takže na fotce z iPhone je toho vidět „více“, což může budit lepší dojem. Ale zjevně má iPhone hůře podanou oblohu a rozhozené barvy.

   Zde LG umí zaostřit:

   [odkaz]

   A iPhone ne:

   [odkaz]

   Ta konvice tu už byla.

   Ty fotky jsou dělané debilně, protože nezobrazují stejný rámec, ani ve stejném čase, ale tam kde je rozdíl vidět, je to jasně ve prospěch telefonu s poloviční cenou.

  • Každopádně, závěr by z toho mohl být, že pokud nechceme fotit ve tmě a ostřit na blízko, telefon za 26t se dokáže ve dne přiblížit telefonu za 13t. Bomba :)

  • S tím výřezem souhlasím, ale nesouhlasím s tím, že by měl iPhone hůře podanou oblohu nebo rozhozené barvy – to může posoudit snad jenom ten, kdo to fotil a viděl tu oblohu na vlastní oči :) Obloha může mít tisíce odstínů a prohlásit, že zrovna tahle je skutečnější je jednoduše nemožné. Četl jsem několik recenzí od profesionálních fotografů, kteří fotí denně např. na Nikon D750 a všechny se shodovaly v jednom – za dne jsou fotky lezoucí z iPhone na takové úrovni, že jsou kvalitou nerozeznatelné od kompaktních foťáků a dokonce i DSLR poskytují jenom o trochu lepší kvalitu. Ačkoliv jde o článek z 9to5mac, jde o nezaujatou recenzi, která objektivně hodnotí kvalitu foťáku včetně dlouhého výčtu nedostatků, doporučuji: [odkaz]

 8. komar (neregistrovaný)

  sorry mam iphone 6s a foti naprosto katastrofalne……….rekl bych humus..ve dne to jeste jde ale jinak hruza

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).