Domů » Bleskovky » Prototyp iPhone 6 s palivovým článkem vydrží až týden na jedno nabití

Prototyp iPhone 6 s palivovým článkem vydrží až týden na jedno nabití

Současné smartphony disponují nepřeberným množstvím funkcí a vlastností, což z nich činí užitečné pomocníky pro každodenní používání. S postupným vývojem jejich schopnosti rostou, nicméně z jistého úhlu pohledu se stále nacházíme na mrtvém bodě. Jak už možná tušíte, řeč je o skladování energie, kterou zastávají Li-Ion akumulátory.

Ačkoliv se výrobci snaží neustále navyšovat kapacitu a zároveň snižovat energetické nároky, málokdy narazíme na kousek, který by vydržel více jak tři dny bez kontaktu s nabíječkou. Jako spása z nebes proto působí prototyp palivového článku od britské společnosti Intelligent Energy, který dokázal zvýšit výdrž iPhonu 6 (recenze) na úžasných sedm dní.

-
Ilustrační obrázek

Vývojářům se podařilo sestrojit článek s natolik kompaktními rozměry, že ho lze bez větších komplikací integrovat do těla iPhonu. V podstatě se jedná o novou generaci nízkoteplotních palivových článků spalující vodík s kyslíkem obsaženým ve vzduchu. Jako jednu z nevýhod lze označit vznik vodní páry a odpadního tepla.

Prezentovaný prototyp z toho důvodu disponoval perforovaným krytem pro lepší odvod vodní páry z útrob telefonu. Pokud již nyní hledáte kontakt na zmíněnou společnost, musíme vaše nadšení zmírnit. Podle oficiálních informací je technologie z velké části připravena pro nasazení do komerčního prostředí, bohužel z blíže nespecifikovaných důvodů se hovoří o masové produkci v horizontu několika následujících let.

Těžko říct, co si pod tímto pojmem máme představit, ale jedna věc je pro tuto chvíli jistá. Doba jednodenních smartphonů se chýlí ke svému konci. Nám proto nezbývá než doufat, že na nastolení nové éry chytrých zařízení s palivovými články nebudeme čekat příliš dlouho.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

5 komentářů

 1. Marian (neregistrovaný)

  Úplná blbost

 2. Dohnys (neregistrovaný)

  Moje Xperia Z3 Comapct taky vydrží až týden i bez toho jejich zázraku :-P

  A jaksi vám tu chybí, že se ten článek dá dobít max. 6x a to jen v k tomu zařízeném servisu. Pak si musíte za nemalý prachy koupit další.

  • DOHNYS: Muzes prosim dolozit nejaky zdroj, z ktereho cerpas info, ze z toho pujde nabit jen 6x? Dik.

 3. Peter (neregistrovaný)

  Nokia 3310 mi vydržala bez nabitia tri týždne…..

  • lukas (neregistrovaný)

   To ti vydrží i dnešní telefony, pokud je nepoužíváš a leží zavřený v šuplíku. Kdybys tu 3310 používal, tři týdny rozhodně nevydržela

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).