Domů » Články » iPhone 6 a iPhone 6 Plus oficiálně: 4,7″ a 5,5″ v hliníkovém těle

iPhone 6 a iPhone 6 Plus oficiálně: 4,7″ a 5,5″ v hliníkovém těle

Apple téměř přesně po roce představil dva nové modely. iPhone 6 nabídne 4,7″ displej, větší iPhone 6 Plus pak dokonce 5,5″ Full HD panel a nezapomnělo se ani na NFC. Na jaké další novinky se můžeme těšit?

Na nový iPhone jsme čekali dlouho – od loňské premiéry modelů iPhone 5s a iPhone 5c uběhlo přesně 364 dnů a očekávání tedy byla obrovská. Úvodního slova keynote se tradičně ujal CEO společnosti Tim Cook, který se tentokrát ihned pustil do představování novinek – dočkali jsme se rovnou dvou modelů najednou a nezapomnělo se ani na chytré hodinky Apple Watch.

Konečně větší displej

Klasický iPhone 6 nabídne 4,7″ LCD displej s rozlišením 750 x 1334 px, větší verze iPhone 6 Plus bude disponovat 5,5″ IPS panelem s full HD rozlišením (1080 x 1920 px, 401 ppi). Safírového ochranného sklíčka jsme se nedočkali a tipujeme, že Apple sáhl po Gorilla Glass 3. generace.

 

Design obou modelů odpovídá únikům, které se objevovaly v posledních týdnech a v tomto směru jsme se tedy žádného překvapení nedočkali. Hliníkové tělo se zakulacenými hranami bude mít velmi tenkou tloušťku – u základního modelu je to 6,8 mm (další rozměry jsou 138,3 x 67 mm, hmotnost 129 gramů), u Plus verze potom 7,1 mm (a 158,1 x 77,8 mm, hmotnost 172 gramů). 

 

Displej na přední straně je na okrajích zakulacený, takže přirozeně přechází do boční hrany telefonu, což by mělo přispívat k lepšímu držení. iPhone 6 Plus navíc díky většímu displeji bude podporovat landscape režim (naležato).

  
iPhone 6 Plus nabídne podporu pro landscape režim

iPhone 6 a iPhone 6 Plus: Představení na videu

Ve víru 64 bitů

Oba modely pohání nový 64bitový procesor Apple A8 se dvěma miliardami tranzistorů (20nm), u kterého výrobce slibuje 20% nárůst výpočetního výkonu a až 50% nárůst grafického výkonu. Kapacitu baterie zatím neznáme, nicméně iPhone 6 by měl mít nepatrně lepší výdrž než model iPhone 5s, v případě iPhonu 6 Plus už ale rozdíl bude výrazně lepší. Další inovací je rychlejší LTE, nově s maximální rychlostí stahování až 150 Mbps. Využívat bude možné i službu VoLTE pro volání přes LTE. Bezdrátový modul Wi-Fi nabídne podporu standardů 802.11 a/b/g/n/ac.


iPhone 6 Plus slibuje velmi slušnou výdrž

Od základu nový fotoaparát, optickou stabilizaci najdeme jen u modelu Plus

Apple rovněž zapracoval na fotoaparátu. Ten má rozlišení 8Mpx a pyšní se zcela novým senzorem (1.5µ pixels, ƒ/2.2), navíc se nezapomnělo ani na optickou stabilizaci obrazu (pouze pro model iPhone 6 Plus, klasický iPhone 6 má jen digitální stabilizaci) či duální True tone blesk. Video bude možné nahrávat ve full HD rozlišení při 30 nebo 60 fps, v případě HD videa až 120 nebo 240 fps. 4k video už ale nové jablečné novinky nezvládnou.

Na přední straně nebude chybět FaceTime HD kamera pro videohovory a pořizování selfies. Software se navíc může pochlubit vylepšenou detekcí tváří.

  
Apple se nezapomněl pochlubit několika oficiálními fotografiemi pořízenými iPhonem 6 Plus. My si ale raději počkáme na reálné výsledky.

Apple Pay: Konečně NFC a platby mobilem

Skoro se dá napsat, že „peklo zamrzlo“ a Apple do nových iPhonů konečně integroval NFC čip, který bude možné využívat i pro bezkontaktní platby. V tuto chvíli je příliš brzy na to spekulovat, zda bude služba dostupná i v České republice. V praxi by platba iPhonem měla vypadat tak, že je jednoduše přiložíte k platebnímu terminálu, pomocí Touch ID ověříte svou identitu a je hotovo.

 

Do aplikace PassBook si lze ukládat své kreditní karty a v případě odzicení telefonu jej lze na dálku ihned zablokovat, aby nedošlo k případnému zneužití.

Nové iPhony v prodeji od 16. září, ČR v první vlně bude chybět

Finální verze systému iOS 8 bude dostupná 17. září. iPhone 6 a iPhone 6 Plus půjdou do prodeje s iOS 8, nicméně v první vlně bude Česká republika chybět. Oba modely bude možné od 19. září zakoupit v USA, Kanadě, Německu, Velké Británii, Francii, Austráliii, Hong Kongu, Singapuru a v Japonsku, a to celkem ve třech barevných variantách – bílé, šedé a zlaté. Kromě základní 16GB varianty bude k dispozici také 64GB a nově i 128GB verze, 32GB modelu se tentokrát nedočkáme. Podle cen zveřejněných německým App Storem to vypadá, že nám obě dvě novinky udělají slušný průvan v peněžence.

 

iPhone 6

iPhone 6 Plus

16GB verze

699 EUR (19 380 Kč)

799 EUR (22 150 Kč)

64GB verze

799 EUR (22 150 Kč)

899 EUR (24 930 Kč)

128GB verze

899 EUR (24 930 Kč)

999 EUR (27 700 Kč)


Apple Watch: Chytré hodinky od Applu

Apple dnes kromě nových iPhonů představil také vlastní chytré hodinky Watch, o kterých se více dozvíte v tomto článku.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.