Domů » Bleskovky » iPhone 4S vám prý uvaří mozek 3× rychleji než Galaxy S III

iPhone 4S vám prý uvaří mozek 3× rychleji než Galaxy S III

Otázka škodlivé radiace vyzařované z mobilních telefonů je neustále omílané téma, které pamatuje historické začátky těchto zařízení, čas od času rozvíří novinové titulky šokujícím odhalením a zas zmizí mimo mediální radary jakmile se během dalších pokusů dokáže opak. Nedávno se na AppStore objevila zajímavá iOS aplikace, která porovnává množství elektromagnetického záření vysílaného různými modely chytrých telefonů. Jednotlivá čísla jsou udávana ve veličině SAR (specifická míra absorbce, jednotka W/kg), podle statistiky si údajně nejlépe vede Samsung Galaxy S3 s 0,34 W/kg, zmíněný iPhone 4S je na žebříčku o několik příček výše s číslem 1,1 W/kg.

 

Podle Tawkonu může takové množství záření při dlouhodobém volání vyvolat nádor mozku a z tohoto hlediska by bylo tedy výhodnější si pořídit Galaxy S3, než iPhone 4S. Těžko říci, kolik starostí tato čísla vyvolají mezi koncovými uživateli jablečných telefonů, Applu ale zřejmě přidělala tolik vrásek, že pro jistotu aplikaci ze svého softwarového trhu odstranil. Téměř ve stejnou chvíli se ale objevila i verze pro Android, kterou si doteď můžete zdarma stáhnout z Google Play a ověřit si „bezpečnost“ používání právě vašeho telefonu. Analýza věrohodnosti takového tvrzení by vydala na samostatný a mnohem obsáhlejší článek, nicméně osobně používám již druhým rokem BlackBerry Bold 9700, který žebříku společnosti Tawkon dominuje s číslem 1,37 W/kg a mohu vás ujistit, že z mé hlavy zatím nic neobvyklého nevyrostlo.

Zdroj

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

14 komentářů

 1. keby tam nebolo iphone 4S ale blackberry bold vám uvarí mozog 4x rychlejšie

  asi by to nikoho nezaujímalo,ani autora tohto bludu

  ked ti poviem ,že na Copacabane je viac radioaktívneho žiarenia ako v Prypjati tak budeš pol dňa googliť čo je kde a nie či je to pravda

  • Na BlackBerry se dostatečně blije na bulvárních mobilních serverech, proč by měla i Smartmania? Ke cti autora budiž, že Bold zmínil v článku.

   Pokud ovšem stejně tak v diskuzích nadáváš na nekonečné množství článků iphone nesmyslně oslavujících, pak je vše v pořádku.

  • ó šliapol som ti na „bebíčko“ ? kedže tam písal aj o bolde mal ho dať do nadpisu,kedže je škodlivejší

   mal som asi začať ,že Xperia 10 mini pro ma SAR cez 1,6

   to by tu nabehla banda z Xperiami a rozniesli by ma na cucky

   standa-sranda mal som aj sukromne BB a teraz som dostal firemný , tak neviem čo ťa bolí , asi schýza , kurie oko alebo veľa vzduchu v lebke

  • Takový elaborát? Stačilo napsat „ano nadávám“ nebo „ne nenadávám“. Že jsi člověk humoru dětinského je pro mě nedůležité.

  • VVelda (neregistrovaný)

   Člověk, co si koupil U20i si ji nekoupil na volání, ale na smskování a chatování. ;-)

   A na té klávesnici se dost blbě píše, když máte telefon přiložen u uchu, nehledě na to, že je to silně nepraktické. ;-)

   A v reálu? Rozdíl mezi iPhonem a U20i v záření nijak závratný, ale rozdíl mezi Galaxy S III a těmito dvěma je hodně závratný.

   Ono je třeba totiž si uvědomit, že ten vyzářený signál se šíří logaritmicky, resp. se šíří s logaritmickým útlumem.

   Takže člověk, co se stejným telefonem telefonuje u ucha může mít vředy v mozku a druhý, co s headsetem nebo hlasitým odposlechem může být zcela fit.

 2. Adam (neregistrovaný)

  Zvláštní je že tam je překročli ste něco jakolimit, zapni si reproduktor nebo si tam dej headset, a je přece jedno jestli to budeš mít u hlavy nebo u koulí :DD:D

 3. Velda (neregistrovaný)

  Zase by se to němlo bagetalizovat. Dokud často nevoláme, tak je to jedno, ale jak ano, tak těch 1,5 W v hlavě… Autor článku sice říká, že mu z hlavy zatím nic nevyrůstá, ale asi si neuvědomuje, že indikace rakoviny trvá v nejlepším případě 10 let, ale v reálu spíše 20 – 30 roků. A až se rakovina objeví, tak je pozdě. WHO to nicméně taky bagetalizuje. Jenomže když se podíváme na výzkumy švýcarských a švédských institutů (třeba švédský institu Karolinska), tak že oni to tak šťastně nevidí…

  PS: Při těch zjišťovacích měření se udávají i hodnoty W/10 g. Většina hlavy totiž zůstane nezasažená a když to pěkně zprůměrujete na celou hlavu, hned dostanene lepší a „bezpečnější“ čísla.

  Hlava dospělého člověka má přibližně 4,6 kg, to znanemá, že vám iPhone do ní dodá 5 W. Což je třeba LEDka se světelným tokem 500 lumenů a je to více, než vyžaduje váš telefon, když ho zrovna používáte, ale netelefoujete.

  • SAR je elektromagneticke ziarenie a moze vyvolat maximalne bolesti hlavy, ale nadorove bujenie len velmi tazko…

  • VVelda (neregistrovaný)

   Udělejte vlastní studii, když jste o tom přesvědčen. Neexistuje žádná studie, která by PROKÁZALA neškodlivost elektromagnetického záření. Zato existuje kopa studií, které NEPROKÁZALY jeho škodlivost. To je celkem podstatný rozdíl. Tyto studie jsou hodně nákladné a není se tedy čemu divit.

   Že elektromagnetické záření nikomu neublíží je stejně naivní si myslet, jako že tuhé a tekuté mýdlo účinkují úplně stejně, jen v jiné formě, že potraviny nejsou plné jedovatých chemikálií a že je rozdíl jestli chemikálie jíme trávicím traktem, žlázami pod jazykem nebo pokožkou těla. ;-)

 4. iPhonisté velmi často telefonují přes stereo headset mezi poslechem hudby.

 5. Otázkou je, jak moc je na to hlava citlivá. Když to přeženu, tak aby rozdíl nebyl, jestli nás to místo za 100 let uvaří za 300 :)

  • cisto teoreticky, keby si nepretrzite telefonoval s mobilom pri uchu nejakych 10 hodin, tak mozno si privodis nejaky upal :)

  • VVelda (neregistrovaný)

   Po takové doby by dostal zážitek podobný kocovině.

   Ale otázka je na místě, jen je to bohužel naopak. Tedy v tomto případě podle zdroje – FCC (americký úřad). Ten v současnosti obdržel usměrnění od jiného úřadu, že má změnit metodiku měření. Tedy jedná se tam hlavně o to, že výpočet složky pro tělo počítá s tím, že máte telefon v koženém pouzdře, což je dost pionýrská představa a vyzařování to zmenší o dost. Ale dneska to lidé nosí spíše po kapsách – mimochodem to je jeden z důvodů nebo hlavní zmenšování plodnosti u mužů. Byla provedena studie. Spermie byli po nošení telefonu v kapse (bez telefonování!!!) v značně menší koncentraci a měli zmenšenou pohyblivost (myslím o 33 %, ale je to z hlavy, tak možná blafuji).

 6. iPhone 4s Vam nyni neuvari mozek,ale uvari Vam ho nova aktualizace..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).